Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

LICEUL TEHNOLOGIC DE ELECTRONICĂ ȘI AUTOMATIZĂRI ,,CAIUS IACOB” – ARAD


PROFESOR: SPĂTARU MARIUS-OVIDIU
DISCIPLINA: AUTOAPĂRARE COMBAT
DATA: 11.02.2022
CLASA: a X - a
EFECTIV: 28 elevi (12 fete, 16 băieţi)
TIPUL LECŢIEI: mixtă
METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicaţia, demonstraţia, munca independentă, jocul, exercițiul, problematizarea
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport
BAZA MATERIALĂ: saltele, fluier, cronometru, spaliere, greutăți libere, frânghie pentru cățărare;

TEMELE ŞI OBIECTIVELE LECŢIEI


TEMA 1: Învățarea imobilizării laterale în patru puncte
Obiective operaționale:
 Să execute corect procedeul tehnic învățat.
 Să utilizeze eficient procedeul nou împreună cu altele,învățate anterior,în timpul antrenamentului.
TEMA 2: Consolidarea aruncării peste șold
Obiective operaționale:
 Să-și consolideze deprinderile motrice de bază necesare executării corecte a procedeului de aruncare la sol a adversarului.
 Să aplice eficient cunoştinţele şi deprinderile însuşite, respectând regulile specifice.
 Să utilizeze procedeele/cunoștințele învățate,în cadrul jocurilor de mișcare.
TEMA 3: Dezvoltarea calităţilor motrice forță şi rezistență
Obiective operaționale:
 Să-și dezvolte forța și rezistența generală.
 Să execute corect elementele şi procedeele tehnice învăţate, cu creşterea treptată a forței,în execuție.

1
 Să-și dozeze eficient forța și rezistența,în vederea executării corecte și complete a circuitelor specifice.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

VERIGILE
CONŢINUT FORMAŢII DOZARE OBS.
LECŢIEI
ORGANIZAREA -alinierea elevilor -în linie pe un 2 min.
COLECTIVULUI -controlul ţinutei şi a stării de sănătate rând
DE ELEVI -raportul oooooooooo
2 min. -salutul o
-anunţarea temelor
PREGĂTIREA -exerciţii de captare a atenţiei: împrăştieri şi regrupări, întoarceri de pe loc la stânga -în şir pe un La comandă
ORGANISMULUI şi la dreapta rând
PENTRU EFORT -mers o 10m
8 min. -mers pe vârfuri cu braţele ridicate o 15m
-mers pe călcâie cu braţele la spate o 15m
-mers pe partea exterioară a labei piciorului cu braţele întinse lateral, închide şi o 15m
deschide pumnul o o
-mers pe partea interioară a labei piciorului cu braţele întinse lateral, închide şi o 15m
deschide pumnul o
-alergare uşoară o 20m
-alergare cu joc de gleznă o 15m
-alergare cu pendularea gambei înapoi o 15m
-alergare cu pendularea gambei înainte 20m
-alergare cu genunchii la piept 30m
-alergare cu pas sărit 30m
-alergare cu pas săltat 25m
-alergare cu pas adăugat cu balansarea braţelor cu faţa spre interior 25m
-alergare cu pas adăugat cu balansarea braţelor cu faţa spre exterior 20m
-alergare uşoară 10m
-mers
-trecerea în coloană de gimnastică,pe mijlocul sălii
INFLUENŢAREA Exerciţii de dezvoltare fizică generală: - în coloană de Fiecare La comandă
SELECTIVĂ A Ex 1: P.I. stând depărtat cu mâinile pe şold gimnastică exerciţiu se va
APARATULUI 1.aplecarea capului executa de 2
LOCOMOTOR 2.revenire ori.
10 min. 3.extensia capului
4.revenire

1
5.aplecarea capului spre stânga
6.revenire oooooo
7.aplecarea capului spre dreapta oooooo
8.revenire oooooo
Ex 2 : P.I. stând depărtat cu mâinile pe şold oooooo
1.-4. rotarea capului spre stânga o
5.-8. rotarea capului spre dreapta
Ex 3 : P.I. stând cu braţele ridicate
1.rotarea braţelor spre înainte
2.arcuire
3.rotarea braţelor spre înapoi
4.arcuire
5.punerea palmelor pe umeri şi rotirea umerilor înainte
6.arcuire
7. punerea palmelor pe umeri şi rotirea umerilor înapoi
8.arcuire
Ex 4 : P.I. stând depărtat cu mâinile la ceafă
1.îndoirea trunchiului spre lateral stânga
2. îndoirea trunchiului spre lateral dreapta
3.răsucirea trunchiului spre stânga
4.răsucirea trunchiului spre dreapta
5.îndoirea trunchiului cu punerea palmelor jos
6.arcuire
7.extensia trunchiului cu întinderea braţelor deasupra capului
8.arcuire
Ex 5 : P.I. stând depărtat cu braţele întinse lateral
1.răsucirea trunchiului spre stânga cu braţele întinse lateral
2.arcuire
3. răsucirea trunchiului spre dreapta cu braţele întinse lateral
4.arcuire
5.îndoirea cu răsucire a trunchiului spre stânga cu punerea palmelor pe sol
6.arcuire
7. îndoirea cu răsucire a trunchiului spre dreapta cu punerea palmelor pe sol
8.arcuire
Ex 6 : P.I. stând depărtat cu mâinile pe şolduri
1.-4. rotirea trunchiului spre stânga
4
5.-8. rotirea trunchiului spre dreapta
Ex 7 : P.I. aşezat cu braţele pe lângă corp şi picioarele întinse şi apropiate
1.rulare pe spate cu picioarele întinse şi revenire în P.I.
2.-4.arcuire
5. rulare pe spate cu picioarele întinse şi revenire în P.I. cu picioarele depărtate
6.-8.arcuire
Ex 8 : P.I. culcat facial cu picioarele îndoite şi prinderea gleznelor
1.-8.arcuirea trunchiului cu balansare („bărcuţa”)
Ex 9: P.I. stând ghemuit cu sprijin înainte pe palme
1.-8. rostogolire înainte din ghemuit în ghemuit cu revenire în P.I. prin rostogolire
înapoi din ghemuit
Ex 10 : P.I. stând
1.-8. săritură cu depărtarea picioarelor în lateral concomitent cu ridicarea braţelor
deasupra capului, cu revenire în P.I.
TEMA 1 Învățarea imobilizării laterale în patru puncte:
10 min.
 Imobilizarea laterală în patru puncte: . Alegerea
 din genunchi,în partea dreaptă a adversarului(corpurile formează - pe perechi a perechilor în
litera „T”),se introduce brațul drept între coapsele acestuia și pe sub câte 2 elevi funcţie de
fesa dreaptă apucându-l de centură în dreptul șoldului,iar cu mâna înălţime,
stângă se prinde acesta pe sub ceafă de reverul kimonoului pe partea greutate şi sex
stângă a gâtului;
 urmează tragerea puternică,în clește,cu ambele brațe,concomitent cu
apăsarea pieptului peste flancul drept al toracelui
adversarului,întinderea piciorului stâng înapoi cu degetele sprijinite
pe saltea.Piciorul drept este îndoit și lipit de șoldul drept al
adversarului;
 acțiunea de imobilizare se realizează prin menținerea prizelor cu
ambele mâini ,apăsarea pieptului și controlul cu picioarele.

5
TEMA 2 Consolidarea aruncării peste șold:
5 min.

 Aruncarea peste şold: dezechilibrare, intrare în procedeu, proiectare;

- pe perechi a 5 min.
câte 2 elevi

TEMA 3 Dezvoltarea calităţilor forță și rezistență:


10 min. - dezvoltarea rezistenței în regim de forță

1)Jocuri de mișcare specifice pregătirii fizice din judo:


 Unul dintre parteneri se așează pe flancul stâng/drept al celuilalt,pune
bazinul pe abdomenul acestuia,își duce mâinile la spate și le prinde una de
cealaltă,după care caută să apese cu pieptul pe pieptul celui de jos.Acesta - pe perechi a
așează palma dreaptă/stângă pe umărul stâng/drept al partenerului,în timp ce câte 2 elevi
palma lui stângă/dreaptă sprijină pieptul celui de sus.Printr-o extensie a

6
ambelor mâini,încearcă să îndepărteze trunchiul partenerului.Acest - se execută de
exercițiu-joc este necesar pentru învățarea tehnicilor de apărare de tipul din 10 ori pe fiecare
lateral,ca de exemplu imobilizarea laterală în patru puncte. parte - pe echipe
 „Roaba”:din poziția de flotare,un partener prinde gleznele celuilalt și i le 6 min.
susține în timp ce acesta se deplasează pe saltea,sprijinit în palme.
 „Transportă sacul”:pe perechi,la semnal sonor,unul dintre parteneri îl ia pe - se execută de
celălalt în spate și se deplasează cât mai repede până în capătul sălii și 2 ori fiecare,pe
înapoi,urmând ca partenerul său să procedeze la fel. lungimea sălii - la semnal sonor
 „Lupta cocoșilor”:pe perechi,un partener îl susține pe celălalt în spate.La
semnal,fiecare echipă încearcă să răstoarne adversarii și să rămână,în același
timp,în picioare.

Dezvoltarea forţei și a rezistenței prin metoda circuitului „Tabata”:


 Flotări cu picioarele sprijinite pe banca de gimnastică - fiecare - pe ateliere
 Genuflexiuni cu săritură exercițiu se
execută cu - cronometrarea
 Ridicarea picioarelor din atârnat la spaliere
intensitate 4 min. atelierelor
 Sprinturi pe lățimea sălii maximă timp de
 Cățărare pe frânghie 20 de sec. - la semnal sonor
 Alergare pe loc cu genunchii la piept - pauza între se schimbă
 Abdomene exerciții este de atelierele
 Mers fandat cu greutăți în mâini,pe lungimea sălii 10 sec.

REVENIREA -alergare uşoară în jurul sălii -în şir pe un 2 min. Inspirare pe nas,
ORGANISMULUI -exerciţii de respiraţie din mers rând 1 min. expirare pe gură.
DUPĂ EFORT o
3 min. o La comandă
o
o
o o
o
o
o
-trecere în coloană câte doi

7
ÎNCHEIEREA -alinierea colectivului de elevi -în linie pe un Schimbarea
LECŢIEI -aprecieri generale şi recomandări pentru activitatea desfăşurată rând echipamentului
2 min. -evidenţierea unor elevi oooooooooo
-salutul o Ordine şi
-părăsirea organizată a sălii de sport disciplină în
vestiar

8
BIBLIOGRAFIE:

1. Vlad-Grigore N. Lașcu – Judo.Tehnici de luptă la sol,Editura Sport – Turism,București,1981;


2. Anton Muraru – Judo,Editura Sport – Turism,București,1985;
3. Anton Muraru – Judo.Pregătirea juniorilor,Editura Sport – Turism,București,1988;
4. Carstea Gh. – Educatia fizica. Teoria şi bazele metodicii, Editura ANEFS, Bucuresti, 1997;
5. Dragnea A. – Antrenamentul Sportiv, Editura Didactica şi Pedagogica , Bucuresti, 1996
6. Bompa O. Tudor – Teoria şi metodologia antrenamentului- periodizarea, Edit. Tana , Curte de Arges, 2001;
7.Negoiță A.,Galan D. – Educație fizică și sport prin metode marțiale,Editura Risoprint,Cluj-Napoca,2009.

S-ar putea să vă placă și