Sunteți pe pagina 1din 7

Clasa: a III-a

PROIECT DIDACTIC

Categoria de activitate : kinetoterapie

Tema :
Consolidarea deprinderilor motrice de : sǎriturǎ peste un obstacol cu braţele
întinse, alergare printre obstacole, aruncare la ţintǎ .

Mijloc de realizare : Parcurs aplicativ .

Subiectul : ,,Pe langa râu”

Tipul de activitate : consolidare de priceperi şi deprinderi motrice

Scopul :
 dezvoltarea calitǎţilor motrice de Vitezǎ şi Îndemânare ;
 formarea deprinderilor de executare corectǎ a exerciţiilor , care compun
complexul de dezvoltare fizicǎ ;

Ob. operaţionale:
a)cognitive :
- sǎ respecte regulile şi indicaţiile date ;
- sǎ execute corect tipurile de exerciţii date conform comenzilor şi
în sincronizare cu ceilalţi copii în limita posibilitǎţilor individuale ;
b)afectiv-atitudinale:
-sǎ-şi educe spiritul de echipǎ prin participarea cât mai activǎ în cadrul echipei din care
face parte ;
-sǎ se încadreze în disciplina de lucru;
-sǎ-şi dezvolte autocontrolul de lucru şi al emoţiilor ;
c)psiho-motorii :
-sǎ-şi dezvolte Viteza de reacţie la semnal ;
-sǎ execute cu deplin control mişcǎrile simple şi complexe : sǎriturǎ peste un obstacol cu
braţele întinse şi cerc in amcele mâini, alergare printre obstacole, aruncare la ţintǎ .

Resurse:
A)Procedurale : explicaţia , demonstraţia , exerciţiul , conversaţia , jocul – concurs ,
instructajul

B)Materiale :
- sala de grupǎ amenajatǎ pentru Parcurs aplicativ ;
-2 cǎrǎmizi de plastic ;un cerc=ştafetǎ ;

-4 pioni în care sunt introduşi douǎ bare, pentru sǎrituri cu grad de dificultate mai ridicat;
-4 pomi confecţionaţi din plastic şi carton ;
-un pion pentru aruncare la ţintǎ;
-stafeta , fluier , echipament sport adecvat.

C)Umane : 16 copii

D)Temporale : 35’ - 40’

E)Bibliografice : - „ Metodica predǎrii educaţiei fizice în grǎdiniţa de copii ”


– Ed.Did. şi Ped. Buc. 1972
- „ Metodica predǎrii educaţiei fizice la gradiniţǎ şi la
Clasele I-IV- Şc.Normalǎ „ Vasile Lupu ” – Iasi de Ion Teofil Marinescu
- „ Programa activitǎţilor instructiv-educative din grǎdiniţǎ ”

Secvenţe Conţinutul instructiv- Dozare Formaţii şi indicaţii Comenzi


educativ metodice
1 2 3 4 5
1. Organizarea - Adunarea! 2 min. -Adunarea !
grupei şi - Alinierea! -Mâna stângǎ pe
captarea atenţiei - Raportul! şold !
- Salutul ! -Bunǎ ziua !
- verificarea -Raportul!
echipamentului ! -Astǎzi ne vom
- Anunţarea temei ! juca un joc: „Cursa
printre pomi!”
-Dupǎ mine
încolonarea !

2. Pregǎtirea Variante de mers : 8 min. - În coloanǎ câte - Mergem ca


organismului * În cadenţǎ 1x25m unul – vioi! soldaţii! Cu stângul
pentru efort înainte : Marş !
1,2,3,4...
* Pe vârfuri cu braţele 1x25m - Mers cu paşi mari - Atenţie braţele
sus şi braţele sus sus mergem cu paşi
de uriaş pe vârfuri !
- Mers pe cǎlcâie - Atenţie mâinele
* Pe cǎlcâi cu mâinele 1x25m cu mâinele pe şold pe şold! mergem
pe şold pe cǎlcâie

- Mers cu palmele - Atenţie genun-


pe genunchi chii îndoiţi mergem
* Mersul piticului 1x25m ghemuit ca piticii cu
palmele pe
genunchi
Fiecare formǎ de
mers se va alterna
cu mers obişnuit .

-Alergǎm uşor unul


dupǎ altul ! -Spatele drept !
-Mâinele pe lângǎ
Variante de alergare: -Alergǎm cu şold !
* Alergare uşoarǎ ; 2x25m genunchii în sus! -Genunchii sus !
-Capul sus !
- Alergǎm cu
* Alergare cu genunchii 2x25m cǎlcâiele la
în sus ; şezutǎ ! -Cǎlcâiele ating
- Alergǎm ca şezutul !
ştrengarii !
* Alergare cu 2x25m -Braţ şi picior opus
cǎlcâiele la şezutǎ ; !
Fiecare formǎ de
* Pasul saltat 2x25m alergare se
alterneazǎ cu Inspirǎ pe nas !
exerciţii de mers cu Expirǎ pe gurǎ !
2x25m respiraţie !
Exerciţii de respiraţie : 1,2,3,4, - Atenţie
Din mers , ridicarea stai !
braţelor şi inspirare ,
lǎsarea braţelor şi
expirare.
Mergem ca soldaţii –
Atenţie pe loc stai !
1 2 3 4 5
7 min !
- Departati picioa
Complex de dezvoltare rele lateral 1-2 !
fizica generala 6 exercitii - Bratele intinse
in fata si prindem
Ex.1 un elastic si-l
INTINDEM - Bratele se intindem !
ELESTICUL intind energic la - Incepeti ! 1 – 2
Pi : departat stand – nivelul umerilor pe orizontala !
ridica- rea bratelor –extensie pe - Acum pe verti-
orizontal cu palmele fafa orizontala cala ! Stanga
in fata – inchi- derea - Extensie a sus ! Dreapta jos
pumnilor si extensia 2x2 brate- lor pe – Prindeti
bratelor energica – verticala – stanga elasticul! Si
bratele miscandu-se 4x2 sus – dreapta jos trageti ! 1 – 2 !
orizontal , in planul si invers . Schimbam !
umerilor . Stai !

- Bratele lateral
intinse –
picioare- le
- Bratele se departate- vom
mentin cu coatele executa rotirea
Ex. 2 intinse . Rotirea mica spre inainte
ROATA MICA , 4x8 se executa din a bratelor . Ince-
ROATA MARE articulatia peti 1,2,3,4 –
Pi : departat stand – umerilor . apoi rotarea mare
ducerea bratelor lateral , - Se executa de 2 a bratelor
rotirea mica a bratelor ori ex. spre 5,6,7,8,.
inainte si inapoi , alternat inainte si de 2 ori
cu rotarea mare a bratelor spre inapoi .
, revenire .

1 2 3 4 5
Acum si inapoi !
Atentie ! Stai !
Ex. 3
SURUBUL - Mainele pe sold!
Pi : Mainele pe sold – 4x2 - Mainele pe sold Luat ! ne vom ra-
stand departat – rasucirea cu coatele trase suci trunchiul spre
trunchiului spre stanga si inapoi , rasucirea stanga si dreapta
dreapta 1 – 2 ( 2 timpi ) se executa numai – incepeti 1 – 2 –
din talie . Atentie stai !
Mainele cu coatele 2x4 - Mainele indoite - Mainele indoite
indo- ite la nivelul umerilor la nivelul umerilor la nivelul umeri-
– ra- sucirea trunchiului aceeasi rasucire – lor – ne rasucim
spre stanga si dreapta ( 4 in 4 timpi . trunchiul de doua
timpi ) ori spre stanga si
de doua ori spre
dreapta 1-2-3-4-
Atentie ! Ne rasu-
cim numai trun-
chiul ! Stai !

Ex. 5 - Ne indoim
BATEM PALMELE SUB genunchiul si
GENUNCHI 4x4 batem palmele
Pi : Stand – indoirea sub el !
genun- chiului cu lovirea 1 – 2 ne revenim
palmelor sub coapse Exercitiul se Il indoim pe
( alternativ ) exe- cuta cu celalat 3 – si
spatele drept , batem palmele
piciorul care se sub el – ne
indoaie va fi cu revenim 4 .
varful in jos ! Atentie ! Stai !

Ex . 6
SARI MINGE , MINGE - Sari minge,
JOS ! SARI MINGE , 4x4 minge jos !
MINGE SUS ! Se executa 3 sari- - Sari minge ,
Pi: Maini pe sold stand – turi ca mingea , minge sus !
saritura pe varfuri pe alternate cu Atentie sarim pe
ambe- le picioare alternativ ghemiure . varfuri !
cu sprijin ghemuit . Stai !
= 04 =
1 2 3 4 5
Pi : Mainele pe sold stand – Saritura mai inal- Copiii din
saritura pe varfuri pe ambe- ta se realizeaza si primul rand vin
le picioare , alternand cu o cu intinderea in coloa- na de
saritura inalta . trunchiului . cate unul la
linia nr. 1
Copiii din
randul 2 vin in
coloana de cate
unul la linia nr.
2
4A. Dezvoltarea Parcurs aplicativ : 18 In coloana la - Stafeta la
calitatii motrice A. Tarare pe antrebrate min linia de start 2 concurs !
de viteza si cu impingere pe de 2 coloane
indemanare varfuri ( pe distanta ori > 2 echipe
de 2.5 m ) Parcursul se des-
B. Saritura in lungime fasoara sub forma
de pe loc – din cerc de intrecere –
in cerc ( 3 cercuri Predarea stafetei
aseza- tela 30cm da startul la
distanta ) copilul aflat la
C. Mers in echilibru pe linia de start .
plan ridicat ( 30 Care echipa ter-
cm ) mina prima
D. Coborare prin castiga !
saritura in adancime Se dau puncte
si preda- rea stafetei pentru executiile
la urmato- rul copil . corecte . Se exe-
cuta din nou exer-
citiul gresit – abia
apoi se poate con-
4B. Consolida- tinua parcursul !
rea calitatii mo- Se atrage atentia
trice invatate . Se reia parcursul inca o asupra exercitiilor
data ! incorecte – se
depuncteaza daca
este cazul .
Castiga echipa
care termina repe-
de si bine parcur-
sul !
5. Revenirea Joc linistitor: Zboara,zboara 4 min Copiii sunt ase- Atentie !
organismului Profesoara numeste un de 2 zati in formatie Zboara zboara !
dupa efort . obiect sau o vietate – daca ori libera , sezand jos Pasarica
zboara – ( ex. fluturele ) – sau pe scaunele – zboara ? Porcul
copilul care a gresit este pus profesoara in fata zboara ?
intr-o formatie deoparte – lor . - Cine greseste
copilul trebuie sa ridice o se da deoparte !
=5=
1 2 3 4 5
mana sus daca este corect
ce a spus d-na profesoara
– jocul se repeta pana ce
toti copiii gresesc macar o
data .
6. Aprecierea - Alinierea ! - Alinierea la - Drepti ; Aduna-
activitatii - Aprecieri generale si linie- salutul . rea in formatie
incheierea individuale – salutul . de cate unul !
Buna ziua 1

S-ar putea să vă placă și