Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Şcoala Generală
Clasa: a-VIII-a
Profesor: Pauliş Nicoleta Katalina
Unitatea de învăţare : Melodia
Detaliere de conţinut: Tonalitatea Sol Major
Tipul lecţiei: predare-invatare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicala
Aria curriculară: arte
Durata orei : 50min.
Competenţe generale
- să descifreze cântece în tonalitatea Sol Major
- să identifice în lucrările muzicale interpretate şi audiate elemente de
limbaj muzical;
- să interpreteze nuanţat, expresiv, potrivit conţinutului de idei,
cântece în tonalitatea Sol Major
Competenţe specifice
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
.Cs.1. să fie capabil să intoneze in Tonalitatea Sol Major a cel puţin
două cântece.
.Cs.2. să fie capabil sa recunoască o gama majora
.Cs.3. să opereze cu noţiunile de tonalitate si gama
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin
cântec, munca independentă.
. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală
Activităţi de învăţare:
- exersarea dicţiei, a deprinderilor ritmice şi melodice;
conştientizarea structurii gamei;
- interpretare vocală la unison;
- mânuirea instrumentelor muzicale.
Resurse:
- Manualul de Educaţie Muzicală pentru clasa a VIII-a
- Îndrumător metodic de predare a educaţiei muzicale

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevului
LECŢIEI
1.Moment Preiau sarcinile propuse
organizatoric Organizarea clasei pentru buna
de profesor
desfăşurare a lecţiei şi
pregătirea psihică pentru o
lecţie de muzică

2.Verificarea temei şi Răspund le întrebări


a cunoştinţelor Va pune întrebări legate de
lecţia precedenta
teoretice

4. Anunţarea temei şi Notează în caiet titlul


prezentarea Anunţă titlul lecţiei
„Tonalitatea Sol Major” lecţiei
materialului ales –Va cere elevilor sa deschidă Sunt atenţi si colaborează
cartea si vor studia împreuna
piesa „Pseudo-fabulă” de cu profesorul
Adrian Ordean - vor spune ca nota
- profesorul va întreba: „care
este sunetul care apare mai „Sol”
des in piesa si cu care se
încheie piesa
- observam, de asemenea ce
toate sunetele acestei piese
se îndreaptă spre nota „Sol”
- „deci acest cântec este scris
in tonalitatea Sol Major - elevii îşi vor aminti
- va cere elevilor sa-si
definiţia tonalităţii:
amintească definiţia tonalităţii
„Tonalitatea presupune
gravitarea sunetelor
unei compoziţii
muzicale in jurul si
- Tonica in cazul nostru este spre un centru sonor
Sol.
numit tonica
- Tonalitatea poarta
denumirea tonicii.
- Tonalitatea se exprima prin
gama.
- Va cere elevilor să-şi
amintească definiţia gamei

- unul dintre elevi va


2
enunţa definiţia gamei:

„Ordonarea treptata
ascendenta sau
descendenta a
- va desena pe tabla gama do sunetelor care compun
Major cu tonurile si o tonalitate, începând
semitonurile sale, apoi va si terminând cu tonica
desena o scara de opt sunete in cadrul unei octave,
începând de pe sunetul sol si ii se numeşte Gama.
va reprezenta intervalele
reprezentative va arata
diferenţa dintre gama Do -elevii sunt atenţi si
major si scara desenata notează in caiete
- va întreba elevii: „ce credeţi
ca trebuie sa facem sa
obţinem o gama majora?, deci
sa avem aceeaşi structura ca
si in cazul gamei Do major?”
- profesorul va reprezenta
gama Sol Major cu Diez pe fa
si va reprezenta apoi
intervalele specifice gamei Sol - un elev va spune:
Major Deci diezul de pe fa
formează armura tonalităţii Sol „trebuie sa punem un
Major diez pe nota fa
- după care ii va întreba pe
elevi: „De ce credeţi voi ca se
numeşte gama Sol Major?
gama Sol Major are
următoarea structura:

- un elev va spune: „se


numeşte gama Sol
- la baza gamei se afla o
terţa mare (sol- si) Major pentru ca este
- sexta mare intre sunetele construita pe tonica
sol-mi
- septima mare intre Sol si are la baza o
sunetele sol-fa# terţa mare”
- semitonurile naturale ale
gamei sunt intre mi-fa si si-do, - Elevii sunt atenţi şi
adică intre treptele III-IV si VII- notează in caiete
VIII respectiv sunetele si-do;
fa-sol

3
- sunetele de pe treptele I, III,
V, VIII ( sol, si, re,sol)
alcătuiesc arpegiul gamei.

5. Consolidarea Sunt mai intai atenţi la


Se va învăţa cântecul: „Pseudo-
conţinutului propus fabulă” de Adrian Ordean
profesor si apoi repeta
împreuna cu el

6. Evaluarea 10 - învăţarea întregului material


predat
9-însuşirea cunoştinţelor, cu 2-3
erori
8-reproducerea slabă a
materialului

7. Asigurarea feed- Se recapitulează lecţia prin - elevii răspund la


back-ului întrebări adresate elevilor
întrebări

S-ar putea să vă placă și