Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Şcoala:
Profesor: Paulis Nicoleta-Katalina
CLASA: a V-a
OBIECT: Educaţie muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Deprinderi ritmice
SUBIECT: Măsura de doua pătrimi
TIPUL LECŢIEI: recapitulare
Competenţe generale:
• Sa interpreteze individual si in colectiv, nuanţat, expresiv,
cântece in diferite masuri.
• Să se sizeze succesiunea binară şi ternară a accentelor
generatoare de măsuri simple şi compuse, să solfegieze şi să tacteze
corect în aceste măsuri.
• Să identifice în lucrările muzicale interpretate sau audiate,
elementele de limbaj muzical învăţate.
• Sa-si dezvolte plăcerea de a cânta şi să-şi îmbogăţească
repertoriul
Competenţe specifice
C.S.1. - să rezolve conştient, corect si sincronizat exerciţiile muzicale
propuse;
C.S2. - să rezolve corect exerciţiile propuse in etapa reactualizării
cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite anterior;
C.S.3. - să sesizeze periodicitatea accentelor metrice în exerciţii,sicântec
C.S.4. - să-şi însuşească corect măsura de două pătrimi
C.S.5. - să participe cu interes şi plăcere la lecţie.
METODE SI PROCEDEE:
Ml - exerciţiul,
M2 - conversaţia,
M3 - explicaţia,
M4 - demonstraţia,
M5 - problematizarea,
MIJLOACE DIDACTICE:
m1- mape cu cântece.
Resurse:
- Manualul de Educaţie Muzicală pentru clasa a V-a
- Îndrumător metodic de predare a educaţiei muzicale

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp
lectiei (min.)

1 2 3 7
Organizarea - Face prezenţa Preiau sarcinile 5
clasei pentru elevilor propuse de
lecţie - Pregătirea elevilor profesor
pentru activităţile
ce vor urma
Comunicarea Anunţă titlul lecţiei „Masura de doi Notează în caiet 2
titlului lecţiei timpi"(de doua patrimi)2/4 titlul lecţiei
si a obiecti-
velor opera-
ţionale
Prezentarea – pe portaiv se va desena cheia sol si se Sunt atenţi si 25
materialului va scrie masura de 2/4, se vor desena apoi colaborează cu
ales doua patrimi si se va pune bara de masura profesorul
- se va da definitia masurii in general:
„masura este gruparea ritmica de timpi
accentuati si neaccentuati care se succed
periodic”Masura se noteaza prin doua
cifre una sub alta,imediat dupa cheia sol.
Cifra de sus arata numarul timpilor iar
cea de jos arata valoarea unitatii de timp
--se va da definitia masurii de doi timpi:
„masura de doi timpi este o grupare
ritmica alcatuita din doua unitati de timp-
cu intensitate diferita- una accentuata una
neaccentuata
- Se solfegiaza si se tacteaza fargmentul
din Uvertura Nationala „Moldova” a lui
Alexandru Flechtenmacher, redat in
manualul de clasa a –Va.
-Se urmăresc duratele, bătând uşor ritmul
pe bancă
Fixarea Recapitulare Consemnează în 11
cunoştinţelor caiete
Încheiere Se prezintă testul pt. sistematizarea Rezolvă testul, 7
cunoştinţelor. Se verifică realizarea lui de comentează
către elevi şi se analizează rezultatele rezultatele
obţinute
Evaluarea 10 - învăţarea întregului material predat
9-însuşirea cunoş-tinţelor, cu 2-3 erori
8-reproducerea slabă a materialului

2
3

S-ar putea să vă placă și