Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE - Timbrul


SUBIECTUL - Timbrul instrumental
TIPUL LECŢIEI - consolidare
OBIECTIV FUNDAMENTAL - recunoaşterea vizuală şi auditivă a instrumentelor muzicale.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Practice Probe
1.să identifice în audiţii instrumente muzicale şi formaţii; - orală şi scrisă (fişă ) – pe grupe
2.să-şi însuşească o nouă melodie; - practică – în colectiv, individuală
Teoretice
3.să numească instrumentele muzicale - orală şi scrisă (pe grupe)

RESURSE - cântece – La mijloc de codru des, Ecoul, Trecea fanfara militară, Lăutarii.
- audiţii – fragmente interpretate de diferite instrumente muzicale, Rapsodia 1 - G. Enescu, Păstrăvul –
Fr. Schubert, melodii populare, Dans ungar – J.Brahms , Simfonia a IX-a – L.van Beethoven, Aura Urziceanu.
- manual, instrumente muzicale, calculator, fişe.
METODE - ale profesorului - explicaţia, dialogul, audiţia
- ale elevilor - exerciţiul, algoritmizarea, observarea, dialogul, audiţia, jocul.

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ - N. F.B.– toate probele, N. B.– toate probele parţial, N.S. – proba 2
Secvenţele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare
- activităţi organizatorice -abandonează alte activităţi şi
se pregătesc pentru lecţie; Dialogul
1.Captarea atenţiei - propune - exerciţii de respiraţie fluturaş
5 min - exerciţii de cultură vocală:

- ascultă demonstraţiile şi Demonstraţia practică


intonează după îndrumarea Exerciţiul pian
profesorului;

A e i o u-------- a e i o a e i o u------

Li li li li li li li li li-----------

Se execută în secvenţe cromatice.

Solicită elevii să intoneze cântecul La mijloc de codru des – de I.


- intonează în colectiv Exerciţiul Manual Practică
Mureşianu. Dă tonul.
2.Actualizarea
Împarte clasa în două grupe şi le aşează în aşa fele încât să nu se vadă.
cunoştinţelor - intonează individual Observarea
Numeşte elevi din fiecare grupă să intoneze câte un fragment din
anterioare.
melodia anterioară pentru a fi recunoscuţi de colegi.
10 min Exerciţiul
Întreabă:
Răspund:
- Cum se numeşate calitatea sunetului de a fi recunoscut după sursa de
- timbru Orală
execuţie?
- înălţimea, durata, intensitatea Dialogul
- Ce alte calităţi mai are sunetul?
- vocal
- Despre ce timbru am discutat în lecţia anterioară?
- de copii, de femei, de bărbaţi
- Care sunt vocile omeneşti?
- audiază cu atenţie şi Audiţia Calculator Observarea
Propune audierea unui fragment interpretat de un tenor pentru a
recunosc timbrul vocal Observarea sistematică
recunoaşte timbrul.
- răspund solicitării
Poartă discuţii cu elevii despre formaţiile vocale ce pot fi alcătuite.
profesorului Dialogul Orală
Solicită elevii - să recunoască în audiţii două formaţii. - audiază şi recunosc o Audiţia Calculator Orală
formaţie mixtă şi una de copii Observarea

- să intoneze cântecul Ecoul. - ascultă tonul şi intonează – Exerciţiul Fişe Practică


pe grupe

- să recunoască vizual – la calculator – formaţiile vocale - privesc cu atenţie şi recunosc Observarea Calculator Observarea
prezentate. tipul de formaţie sistematică

3. Consolidare - să recunoască auditiv un alt timbru - audiază şi recunosc timbrul Audiţia Calculator
25 min instrumental Observarea

O.O.3 Poartă discuţii despre categoriile de instrumente muzicale. - răspund solicitării Dialogul Orală
profesorului

O.O.1 Prezintă elevilor, pe rând, la calculator, diferite instrumente muzicale - privesc cu atenţie, recunosc Observarea Calculator Observarea
pe care aceştia trebuie să le recunoască şi să le asculte, în audiţii, instrumentele şi audiază sistematică
timbrul. fragmente interpretate la Audiţia
diferite instrumente muzicale Aprecieri
verbale
O.O.1 Solicită elevii - să numească formaţii ce pot fi alcătuite cu - numesc formaţii de muzică Dialogul
instrumentele muzicale; populară, cultă, uşoară, fanfară Orală
O.O.3 - să recunoască vizual şi auditiv formaţiile prezentate pe - privesc şi recunosc tipuri de Audiţia
calculator; formaţii şi instrumentele ca re Observarea Aprecieri
le alcătuiesc Calculator verbale
- să recunoască instrumentele văzute şi audiate; - recunosc instrumentele din în Audiţia
fragmentele audiate Observarea

- să intoneze cântecul Trecea fanfara militară - ascultă tonul şi intonează – Exerciţiul Fişe Practică
pe grupe cu instrumente de Instrumente
percuţie muzicale
O.O.2 Propune însuşirea unui cântec nou – Lăutarii – de Robert Krauss. Demonstrarea
- intonează tot cântecul - ascultă cu atenţie îndrumările Algoritmizarea
- intonează pe fragmente profesorului şi îşi însuşesc Exerciţiul Manual Practică
- dă tonul cânrtecul pe fragmente, apoi îl Instrumente
- îndrumă elevii pentru însuşirea corectă intonează pe grupe, individual, muzicale
însoţiţi şi de ritmul unor
instrumente de percuţie

Adresează întrebări referitoare la subiectul lecţiei, notează titlul lecţiei - răspund solicitării Dialogul Tablă
pe tablă. Caiete Orală
4. Evaluare
10 min Împarte clasa în 3 grupe. Fiecare grupă primeşte o fişă pe care vor nota - ascultă indicaţiile, rezolvă Audiţia Fişe
O.O.1 instrumente muzicale, apoi timbrul şi formaţiile recunoscute în 5 sarcinile primite Observarea Calculator Scrisă
O.O.3 audiţii. Jocul
Fiecare grupă va desemna un reprezentant pentru a prezenta - fiecare reprezentant prezintă Orală
răspunsurile care vor fi apreciate de colegi şi profesor. fişa cu răspunsurile grupei lor Dialogul
- îşi însuşesc eventualele
Se face clasamentul grupelor. greşeli

Apreciază activitatea elevilor la lecţie.

FIŞĂ
Notaţi instrumente cu coarde! (grupa 1)
Notaţi instrumente de suflat! (grupa 2)
Notaţi instrumente de percuţie! (grupa 3)

Nr. audiţiei Timbrul Tipul formaţiei


1.
2.
3.
4.
5.

PLANUL TABLEI

Timbrul instrumental

Prof. Minulescu Stefan

S-ar putea să vă placă și