Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Data: 7.02.2013
Clasa: a III-a C
Şcoala Gimnazială „Sfâ ntul Apostol Andrei” Buză u
Profesor învăţământ primar: Popină Mirela
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura româ nă – Lectură
Unitatea de învăţare: Legendele primă verii
Subiectul lecţiei: Legenda lăcrămioarelor
Tipul lecţiei: de consolidare a priceperilor şi deprinderilor
Scopul lectiei: - dezvoltarea capacită ţii de exprimare si argumentare a propriilor pă reri;
- dezvoltarea gustului pentru lectură ;

Obiective operaţionale:
 Să citească textul legendei fluent, corect şi expresiv;
 să desprindă elementele semnificative ale textului-suport prin formulare de ră spunsuri adecvate la
întrebă ri referitoare la conţinutului textului;
 să identifice din textul citit întâ mplă rile petrecute într-o succesiune logică ;
 să analizeze, prin comparaţie, faptele şi atitudinile personajelor textului-suport;
 să identifice elementele cheie ale legendei, aşezâ ndu-le într-o piramidă ;
 să asocieze legendele studiate cu simbolurile lor, reprezentate prin imagini, formâ nd un ciorchine cu
acestea;
 să selecteze fragmentele care să ilustreze însuşirile personajelor, faptele lor;
 să -şi exprime propriile opinii, gâ nduri, sentimente în legă tură cu întâ mplarea într-un dialog imaginar
cu floarea prezentată în legendă ;
 să rezolve sarcinile date, manifestâ nd un comportament adecvat muncii în echipă bazat pe
cooperare, implicare, toleranţă , responsabilitate;

RESURSE:
a) procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă , joc de rol, ciorchinele, explozia
stelară , piramida povestirii;
b) materiale: fişe, planşe,, lipici, planşe suport, videoproiector (materiale ppt., rebus,exerciţii, text în
versuri, material WMA realizat cu PhotoStory3for Windows)

c) temporale: 50 minute;

1
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
BIBLIOGRAFIE:
 Vasile Molan, Didactica disciplinei”Limba şi literatura română” în învăţământul primar, Editura
Miniped, Bucureşti, 2010
 Viştian Goia, Literatura pentru copii şi tineret, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2003
 Legende populare romăneşti, Editura Litera International , Chişină u-Bucureşti
 M.E.C - Programa şcolară – a III-a, Bucureşti, 2004.

2
STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢELE CONŢINUTURI
LECŢIEI MET. ŞI MIJL. MOD EVALUARE
PROCEDEE DID. DE
ORG.
Moment * Stabilirea ordinii şi a disciplinei în clasă , crearea instructaj observarea
organizatoric condiţiilor optime începerii orei prin pregă tirea verbal frontal comportament
materialului didactic necesar şi aranjarea mobilierului; ului elevilor
conversaţia
Captarea * Se vizualizează în ppt o ghicitoare al că rei ră spuns este ppt
atenţiei PRIMĂ VARA, însoţită de imagini corespunză toare şi se videoproiec
discută trei aspecte legate de anotimp. conversaţia tor aprecieri
*Primă vara apare în faţa copiilor, să le solicite ajutorul. verbale
frontal

Anunţarea * Copiii sunt împă rţiţi în 3 grupe a câte 7, 8 elevi . Fiecare


titlului şi a grupă citeşte ceea ce este scris pe florile care se gă sesc pe
obiectivelor bă nci ; câ te un copil de la fiecare grupă aduce florile, citeşte conversaţia
lecţiei mesajul. apoi împodobesc rochia Primă verii.Ne vom aminti
despre legendă . frontal
 Discută m despre legendă . planşă cu disciplina în
 Citim expresiv . Zâ na timpul lucrului
 Povestim după idei. Primă vara
 Identifică m elementele ce se împletesc în legendă .
 Lucră m pe grupe şi individual pentru a realiza flori pe
sarcinile propuse. decupate grupe
 Creă m rime. din hâ rtie
 Discută m despre textul în versuri. colorată
 Vom ră spunde civilizat la întrebă ri.

Dirijarea * Completarea unui rebus despre legendele Indivi-


învăţării primăverii(Anexa 6) conversaţia fişe dual
Fiecare elev completează cele nouă definiţii ale rebus- aprecierea
ului individual, apoi se face verificarea la calculator cu explicaţia frontal corectitudinii

3
ajutorul materialului ppt. material ppt completă rii
problematizar videoproiec rebusului
e tor
* Pornind de la ultimul aspect aspect reieşit pe verticala
rebusului, sunt reamintite legendele studiate care s-ar
încadra în tema”Legendele primă verii” şi se asociază
simbolurile fiecă reia cu titlul, aşezâ ndu-le într-un ciorchine:

 Legenda ghiocelului frontal aprecierea


 Legenda Babei Dochia ră spunsurilor
 Legenda brâ nduşei orale
 Legenda Dragobetelui
 Legenda mă rţişorului conversaţia
 Legenda lă cră mioarelor aprecierea
expresivită ţii
*Se verifică oral aspecte legate de legendă :definiţia, tipuri Videoproiec citirii
de legende. tor

*Se aduce în discuţie ultima legendă studiată , „Legenda


lăcrămioarelor”
*Se citeşte legenda, de data aceasta ilustrată cu ajutorul
soft-ului ppt exerciţiul Videoproiec
tor autoevaluare
frontal
* Înţelegerea textului , precum şi noţiunile legate de
vocabular sunt verificate interactiv, cu ajutorul a două
materiale ppt care cuprind itemi obiectivi de asociere
simplă sau alegere multiplă. fişe pe
conversaţia videoproiec grupe aprecierea
* Ideile principale ale textului sunt ordonate pe fişe, tor ră spunsurilor
(Anexa 4) apoi se verifică la calculator corectitudinea frontal orale şi a
ordonă rii acestora. exprimă rii
povestirea
*Se povesteşte legenda, după planul de idei.

4
Obţinerea * Activitate individuală cu sarcini diferenţiate fişă de Indivi
performanţei Fiecare grupă va avea un tip de sarcină de lucru: activitate dual
independent
Grupa Ghioceilor: Fomulaţi câ te o întrebare referitoare la explozia ă disciplina în
„Legenda lă cră mioarei” pentru fiecare colţ al steluţei. stelară timpul lucrului
(Anexa 1)
fişă de împă rţirea
Grupa Brânduşelor: Completaţi piramida cu şase niveluri piramida activitate pe sarcinilor între
a legendei. (Anexa 2) povestirii independent grupe membrii
ă grupei
Grupa Lăcrămioarelor: Imaginaţi-vă că staţi de vorbă cu o
lă cră mioară !Cunoscâ ndu-i povestea, cum credeţi că se
simte micuţa, dră gă laşa şi parfumata floare? (Anexa 3) exerciţiul

Elevii lucrează pe grupe, apoi se face verificarea în faţa frontal aprecierea


clasei. ră spunsurilor
conversaţia date

* Exerciţiu de creaţie – completarea legendei în versuri,


folosind cuvinte potrivite unui titlu potrivit. (anexa 5) pe
*Se verifică rimele cu ajutorul soft-ului ppt. exerciţiul fişe grupe
disciplina în
*Se face o comparaţie între textul în proză şi textul în timpul lucrului
versuri, se identifică tipul rimei întâ lnite. material ppt frontal
împă rţirea
* Se prezintă elevilor recitarea model a legendei în versuri conversaţia sarcinilor între
cu ajutorul soft-ului PhotoStory 3 for Windows WMA membrii
grupei
conversaţia
exerciţiul

5
Tema pentru * Citirea unei alte legende, „Legenda cucului”(se notează în
acasă caiete) conversaţia frontal

Feed-back Cadrane ce conţin urmă toarele întrebă ri la care elevii apreciere prin
trebuie să ră spundă : strîngerea
1. Despre ce a fost vorba în lecţie? fişă Indivi mâ inii între
2. Ce mi-a plă cut cel mai mult în această lecţie? dual membrii
3. Ce mi-ar fi plă cut să mai fac la această temă ? grupei
4. Ce am învă ţat în plus astă zi?
(anexa 7)

În finalul activită ţii, un grup de 11 elevi prezintă colegilor şi


invitaţilor o surpriză , un scurt program artistic:Florile
primăverii, doamnelor le dăruim.

6
7

S-ar putea să vă placă și