Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 03.05.2022
Educatoare: Adamiu Gabriela
Propunător: Nijneru Bianca-Nicoleta
Unitatea de învățământ : Grădinița cu program prelungit, numărul 30,
“Pinocchio”
Grupa: Mică
Domeniul experiențial:Limbă și comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema de studiu: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
Tema săptămânală: Morcovel și prietenii lui
Temă proiectului: Toamnă, toamnă ce ne aduci ?
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Tipul de activitate:
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII
1.1. Ascultă povești și povestiri scurte.
1.2. Folosește intonații diferite, gesturi, limbajul corpului, structuri
lingvistice/gramaticale simple pentru a transmite un mesaj
2.3 Folosește cuvinte noi în experiențele zilnice
Comportamente vizate:
 Să manifeste curiozitate, interes și inițiativă în învățare
 Să verbalizeze mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
Scopul activitatii:
 Formarea capacității de a asculta o poveste
 Dezvolarea exprimării orale prin redarea conținutului în succesiunea
logică a evenimentelor
Obiective operaționale:
O1: Să descrie legumele din cos

O2: Să precizeze titlul și personajele poveștii

O3: Să formuleze propozitii scurte pe baza textului


O4: Să exprime prin cuvinte stările emoţionale provocate de întâmplările poveştii

Strategia didactică:
 Metode și procedee: conversația,povestirea, explicația,
demonstrația, exercițiul, expunerea
 Mijloace de învățământ: planșă, coș, legume, poveste, imagini
 Forme de organizare: frontal, individual.

Resurse: Umane: 20 copii


Temporale: 15-20 minute.
Nr. Etapele lecției Strategia didactică Evaluare
Ctr.
Conținutul Metode și Mijloace de Forme de
instructiv - educativ Procedee învățățământ organizare a
activității

1. Moment organizatoric Se vor asigura condițiile începerii activității:


-regătirea materialelor necesare activității,
-asezarea scăunelelor la măsuțele de lucru,
-intrarea organizata a copiilor in sala de grupa.

2. Captarea atenției Introducerea în activitate se va realiza prin Conversația Coșuleț Fronrtal


prezentarea “Cosul cu legume”. Legume Individual

3. Anunțarea temei și a Se anunță tema “ Toamnă, toamnă ce ne adui ? Conversația Frontal


obiectivelor ”și se prezintă copiilor obiectivele operaționale, pe
scurt, dar și pe înțelesul acestora.

4. Desfășurarea Copiii sunt asezati in semicerc in timp ce li se


activității(prezentarea rosteste “Povestea legumeor laudaroase”, de catre Expunerea
conținutului și dirijarea practicant, pe baza continutului imaginilor.
învățării)
Povestea se va rosti cu intonația corespunzătoare, rar-
astfel copiii sa-și poată imagina ceea ce ascultă cu ajutorul
imaginilor. . Conversația Aprecieri
Frontal verbale
Explicarea cuvintelor necunoscute si prezentarea
conținutului povestirii: Imagini
1.Gospodina a făcut cumărături.

2.Legumele din coș au început sa se laude și să se certe Demonstrația


care e mai bună.

3.Gospodina a gătit mancare din toate legumele, în afară


de ardeiul iute. Pvestirea
4.Ardeiul iute a fost mancat de bunic. Individual
Aprecieri
Adresarea unor intrebari pe baza continutului verbale
povestirii:
Explicatia
Î: Unde a fost gospodina după cumpărături
Poveste
R: Gospodina a fost la piata

Î: De ce s-au certat legumel?


Exercițiul
R: Legumele se certau pentru ca erau ingramadie Frontal

Î: Cand a spălat gospodina legumele

R: gospodina a spalat legumele inainte sa le puna pe foc Î: Legume


Cine a rămas nefiert? Aprecieri
verbale
R: Cel care a ramas nefiert este ardeiul iute

Î: Cum era ardeiul mic, la gust?

R: Ardeiul mic la gust era iute !


5. Obținerea Se realizeaza prin dezbaterea proverbului ce se afla la
performanței sfarsitul povestei „Lauda de sine nu miroase a bine.” Aprecieri
Exercițiul Individual verbale
6. Asigurarea feed-back- Se realizeaza pe baza unor intrebari scurte, pe baza Individual
ului textului. Planșă Aprecieri
Cum se numeste povestea noastra ? Frontal verbale
Care sunt personajele povestii ?
Ce am avut noi de invatat din aceasta poveste ?
7. Încheierea activității/ Mulțumiri pentru implicarea acestora in activitate, Aprecieri
acordarea de aprecieri verbale și răsplătirea acestora cu o verbale
recompense pentru bombonică. Bomboane Frontal
copii

S-ar putea să vă placă și