Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ: “Cine sunt/suntem?”


PROIECT TEMATIC: ” Sănătoși și fericiți”
TEMA SAPTAMANII: „Să mâncăm sănătos-piramida alimentelor”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DLC-Educarea limbajului
TEMA ACTIVITAŢII: „ Sarea în bucate ” ( Petre Ispirescu)
FORMĂ DE REALIZARE: Povestirea educatoarei
TIPUL DE ACTIVITATE: Predare de cunoștințe

SCOPUL ACTIVITĂŢII: -Dezvoltarea capacitatii de a asculta cu atentie continutul unui text literar demonstrand întelegerea acestuia.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să răspundă la cel puțin două întrebări privind principalele momente ale povestii;
-să identifice cel putin trei personaje din poveste făcând apel la imaginile prezentate anterior de către educatoare.
- să rețină cel puțin două cuvinte noi din poveste –bucate, chelăreasă.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: – povestirea,explicatia,conversatia.
Mijloace de învățământ: Planșe cu momentele principale ale poveștii; cosulet cu pâine fără sare și pâine cu sare,panou.
Formă de organizare a activității:frontal.
Durata: 15 minute

BIBLIOGRAFIE :
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar - prezentare şi explicitări, editura DPH Bucureşti 2009.
- Piramida Cunoasterii - Repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar,editura Diamant 2014.
DESFAŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE
Evenimentul
didactic CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Metode și procedee Material didactic

1.Moment Pentru asigurarea unei bune desfășurări a activității voi Mobilier


organizatoric avea în vedere următoarele: Materiale didactice
-așezarea scăunelelor în semicerc; Conversația
-pregătirea materialelor didactice;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

Coșulet cu pâine nesărată/ sarată


2.Captarea Captarea atentie se realizeaza cu ajutorul unui cosulet cu Conversația
atenției pâinici(pâine sărată si pâine nesărată). Copiii vor gusta
bucățică de pâine și vor spune ce părere au despre gustul
acestora .

3.Anunțarea Se va anunta tema activității :“Sarea în bucate ” de


temei și a Petre Ispirescu și obiectivele urmărite pe înțelesul Explicația
obiectivelor copiilor.
Copiii sunt asezati in semicerc si audiaza ‘’Sarea în Planșele cu momentele principale ale
4.Dirijarea bucate ‘’.Se vor expune planșele în ordinea momentelor Explicația poveștii
învățării povestirii :
1.Personajele şi viaţa de la palat;
2. Conflictul care duce la alungarea fetei;
3. Fata ajunge la palatul altui împărat;
4. Fata îl îngrijrște pe feciorul împăratului;
5. Căsătoria cu feciorul împăratului; Expunerea
6. Tatăl îşi recunoaşte greşeala;
7. Deznodământul fericit al poveştii.

În timpul povestirii se vor presenta planșele cu


momentele povestirii. Se vor explica în timpul povestirii Explicația
cuvintele: bucate (mâncare), chelăreasă ( cea care are
grijă de cheile de la încăperile palatului)

5. Obținerea Dupa terminarea poveștii copiii trebuie să recunoască Conversația Cub cu persoanje din poveste
performanței personajele cu ajutorul unui cub ce are lipit pe fetele sale
imagini cu personajele din poveste.Se va rostogoli cubul,
iar copiii trebuie sa recunoasca personajul de pe fața de Explicația
sus a acestuia.

6. Evaluarea Fac aprecieri asupra modului de participare a copiilor la Aprecierile verbale


activitate.
7.Încheierea Le ofer chifle de pâine copiilor, drept recompensă. Conversatia Recompense
activității

S-ar putea să vă placă și