Sunteți pe pagina 1din 9

GRĂDINIȚA NR.

116
GRUPA: MIJLOCIE 3 ,,ALBINUȚE” - NIVEL I
EDUCATOARE: Rucărean Corina
DATA: 29.03.2016

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuală de studiu: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

Proiect tematic: ,,Zâmbetul primăverii”

Subtema: ,,Insecte mii zboară pe câmpii”

Domeniul de activitate: Domeniul Științe -Activitate matematică

Tema activității: ,,Insecte”

Mijloc de realizare: Joc didactic ,,Ajut-o pe omiduță să numere!”

Tipul de activitate: consolidarea si verificarea cunostintelor

Scopul activității:

 Dezvoltarea operațiilor prematematice;


 Dezvoltarea capacității de a înțelege și utiliza numere și cifre, întrebuințând
un vocabular adecvat;
 Consolidarea deprinderii de a număra în concentrul 1-5.

Obiective operaționale:

 Să formeze și să denumească grupe de insecte;


 Să raporteze numărul la cantitate si invers;
 Să numere crescător și descrescător in concentrul 1-5 ;
 Să identifice poziția unui obiect/ unei cifre într-un șir utilizând numeralul
ordinal;
 Să utilizeze un limbaj matematic adecvat.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
 Mijloace de învățământ: panou, copac primăvara, bilete cu sarcini, insecte,
omidă, flori, flanelograf, recompense;
 Forme de organizare: frontal, individual

Durata: 25-30 minute

Sarcina didactică:
-Realizarea unor multimi după criterii date;
-Să numere crescător și descrescător;
-Recunoașterea cifrelor și a locului lor în șirul numerelor;
-Găsirea unor soluții pentru situații problemă;

Regulile jocului:
-Copiii care vor fi atinși cu bagheta magică vor veni și vor extrage câte o sarcină
matematică aflată în spatele frunzelor, din copacul primăvara.Copilul ales de
omiduță trebuie să rezolve sarcina extrasă.
-Copiii care rezolva corect vor fi aplaudați și omiduța va face un pas către frunza
următoare.

Elemente de joc:
-surpriza, aplauze, recompense, mânuirea materialului, atingerea baghetei;

Material bibliografic:

 ”Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, S. Borteanu, R. Branisteanu, S.


Breben, M. Fulga, F. Grama, R. Haiden, E. Ignat, L. Manzu, G. Necula, I.
Nicolae, C. Popescu, D. Raileanu, editura DPH, Bucureşti 2009.
 “Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar - Ghid pentru
cadrele didactice”, F. Grama, M. Pletea, L. Culea, A. Sesovici, A. Ciobotaru,
C. Spanu, G. Dinca, G. Pletea, E. Călin.
 ,,Jocuri didactice pentru activitățile matematice din grădiniță,, - culegere-,
Ștefania Antonivici, Cornelia Jalbă, Gabriela Nicu, editura Aramis.

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentul Conținutul Strategii didactice Evaluare
didactic științific Metode și Material
procedee didactic

1.Moment Se asigură Conversaţia materialul


organizatoric condiţiile necesar
necesare activităţii
desfăşurării
optime a
activităţii:
-aerisirea sălii
de grupă
-aranjarea
mobilierului
- pregătirea
materialului
didactic.
2.Captarea Se va realiza Conversația Omidă Frontală
atenției prin intermediul Surpriza,
unei marionete Explicația Observarea
confecționate comportament
(omida), care ului copiilor şi
are nevoie de aprecieri
ajutorul copiilor verbale asupra
pentru a învăța răspunsurilor
să numere. primite

3.Reactualizarea Haideți să-i Conversația Frontală


cunoștințelor arătăm omiduței Exercițiul
că noi suntem Forma de
copii isteți și că organizare
o putem ajuta să frontal
învețe să
numere.Un
copil numără
până la 5. Alt
copil numără
descrescător.
Copiii
recunosc cifre
și spun de câte
ori am bătut din
palme.
4.Anunțarea Se anunță tema Conversaţia Frontală
temei și a activității: jocul Explicaţia
obiectivelor didactic ,,Ajut-o Observarea
pe omiduță să Forma de comportament
numere!” și se organizare ului copiilor
prezintă în mod Frontală
accesibil
copiilor
obiectivele
propuse
(formarea unor
grupe de
insecte,
numerația in
limitele 1-
5,crescător,desc
rescător,
recunoașterea
numeralului
ordinal).
5.Desfășurarea Se intuiește ConversațiaCopac Frontală
jocului materialul Explicația,primavara,
didactic (copac Demonstra- omiduța,
primăvara, ția jetoane
omiduța, Exercițiul albinuțe, Observarea
insecte, cifre, jetoane comportament
flori). fluturi, ului copiilor
Forma de jetoane
1.Explicarea si organizare flori, cifre
demonstrarea Frontal magnetice,
jocului Individual flanelograf

-Copilul atins
cu bagheta
magică de
omiduță va veni
și va extrage o
sarcină aflată în
spatele
frunzelor din
copacul
primăvara si o
va rezolva.

-Copiii care vor


rezolva corect
vor fi aplaudați
și omiduța va
invata cu voi sa
numere si va
face un pas
către frunza
următoare.

2.Jocul de
probă
Se va executa Conversația
jocul de probă Exercițiul
Demonstra-
pentru a verifica ția
dacă preșcolarii Explicația
au înțeles
regulile jocului. Forma de
Pe rând, copiii organizare
vor fi atinși cu Frontal
Individual
bagheta magică,
apoi vor extrage
câte o sarcină
din spatele
frunzelor:
1),,Formează o
grupa cu 3
fluturi.”
2) ,,Formează o
grupa cu 4
albinuțe.”
3) ,,Formează o
grupă de fluturi
care să aibă tot
atâtea elemente
cât arată cifra
-5.”
4) ,,Așază
grupei
buburuzelor
cifra
corespunzătoare
– 2.”
5) ,,Formează o
grupă de
albinuțe care să
aibă tot atâtea
elemente ca și
grupa fluturilor
– 5.”

Varianta 1:
Ajunsă în vârful Conversația
copacului, Exercițiul
omiduța Forma de
organizare
noastră
Frontal
descoperă o Individual
supriză (scara
numerică
crescătoare).Va
avea nevoie de
ajutorul
copiiilor pentru
a număra
crescător de la 1
la 5. Copiii vor
realiza scara
numerică
descrescător de
la 5 la 1.
Varianta 2:
Omiduța a
descoperit acum Exercițiul
o grădină cu
flori. Forma de
Copiii vor organizare
trebui să ajute Frontal
individual
insectele să
ajungă la flori.
1) ,,Așază
fluturasul pe
prima floare .”
2) ,,Așază un
fluture pe a
treia floare.”
3) ,,Așază pe a
doua floare o
buburuză, iar pe
ultima floare
trei buburuze.”
4) ,,Așază pe a
patra floare o
albină.”

6. Obținerea Se va realiza Conversația Fișe de Frontală


performanței prin rezolvarea Exercițiul lucru
sarcinilor Explicația Aprecieri
cuprinse în fișa asupra modului
de lucru. Forma de de îndeplinire a
organizare sarcinii de
Frontal lucru primite
Individual
7.Încheierea Se fac aprecieri Metode Recompen Frontală
activității individuale și Conversaţia -se Individuală
colective. Se Explicaţia
intoneaza
cântecul Forma de
,,Albinuța.” organizare
Pe grupuri

S-ar putea să vă placă și