Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIȚA NR. 116


Grupa: Mijlocie 1” Fluturasii”
Educatoare: Coman Elena Ramona
Data: 08.12.2017
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema saptamanii: ,,Moș Nicolae, copiii te așteaptă”

Domeniul de activitate: Domeniul om și societate- Activitate practică

Tema activității: ,,Tabloul iernii”

Mijloc de realizare: lipire

Tipul de activitate: consolidare de priceperi și deprinderi

Scopul activității:

 Consolidarea unor deprinderi practic-aplicative, specifice nivelului de


dezvoltare motrică.

Obiective operaționale:

 - să denumească corect, fără ajutorul educatoarei, cel puţin trei din materialele de lucru
puse la dispoziţie: lipici, fulgi de nea, braduţi, sare, fulgi colorati, sclipici, ochisori.

 Să lipească pe fulgii de zapada, brazi și oameni de zăpada toate


materilele primit(sare, sclipici, fulgi colorati, ochisori)

 Să găsească cel puţin o soluţie de amplasare a obiectelor realizate


pe machetă fără sprijinul educatoarei;
 -să aprecieze lucrările proprii şi ale colegilor pe baza a cel puţin un criteriu din criteriile
de evaluare enunţate de educatoare la începutul activităţii.

Strategii didactice:

 Metode și procedee: conversația, explicația, observația,


problematizarea, demonstrația.

 Mijloace de învățământ: Machetă cu anotimpul iarna, brazi, fulgi de


nea și oameni de zăpada din carton, sclipici, fulgi verzi, sare,
ochisori, lipici cu sclipici, muzică, lipici

 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Durata: 20-25minute

Material bibliografic:

 ”Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, S. Borteanu, R.


Branisteanu, S. Breben, M. Fulga, F. Grama, R. Haiden, E. Ignat, L.
Manzu, G. Necula, I. Nicolae, C. Popescu, D. Raileanu, editura DPH,
Bucureşti 2009.
 “Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar - Ghid
pentru cadrele didactice”, F. Grama, M. Pletea, L. Culea, A. Sesovici,
A. Ciobotaru, C. Spanu, G. Dinca, G. Pletea, E. Călin.
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice


didactic
Metode și Mijloace de
procedee invăţământ

1.Moment Se asigură condiţiile necesare Conversaţia Materialul


organizatoric desfăşurării optime a activităţii: necesar
-aerisirea sălii de grupă Forma de activităţii
-aranjarea mobilierului organizare:
- pregătirea materialului frontal
didactic.

2.Captarea Se va realiza prin intermediul


atenției unor ghicitori referitoare la Conversația
obiectele pe care le vor Ghicitori om
confectiona pentru Explicația de zăpdă,
înfrumusetarea machetei. fulgi de nea,
“Stă în curte, lângă pom, brad
Îi zici om, dar nu e om;
Și când soarele-ncălzește, Forma de
Nu-l mai vezi, că se topește” organizare:
(Omul de zăpadă) frontal
“Stele reci de vânt purtate,
Au căzut pe tradă.
Parcă-s stele de mătase
Albe și ușoare.
Ce să fie oare?”
(Fulgi de nea)
“De copii este iubit,
De Crăciun împodobit,
E verde si maiestuos,
Cine e așa frumos?”
(Bradul)

3.Reactualizarea Reactualizarea cunoștințelor Conversația


cunoștințelor preșcolarilor se realizeaza prin
enumerarea câtorva
caracteristici ale anotimpului
Problematizarea
iarna. Cand vorbesti de
reactualizarea cunostintelor acestea
trebuie sa vizeze activitatea practica,
Forma de
adica deprinderi si tehnici de lucru
organizare: frontal
specifice activităţii. Enumerarea
caracteristicilor anotimpului iarna o
poti face legată de ghicitori- printr-un
sir de intrebari si răspunsuri sau pe
baza machetei inainte de intuirea
materialului, insa nu reprezintă
reactualizarea cunoştinţelor.
4.Anunțarea Le este prezentată macheta Conversaţia macheta
temei și a anotimpului iarna și sunt anotimpului
obiectivelor inștiințați că Zâna Iarna ii roagă iarna
să înfrumuseţeze această
machetă. Explicaţia
Pentru a realiza un peisaj
frumos, fiecare copil va lucra și
va contribui la finalizarea Forma de
mchetei. organizare:
frontal

5.Desfășurarea Se organizează colectivul de Conversația


activitatii elevi. Copiii se împart pe grupe, Explicația
în funcție de ecusonul pe care îl Forma de
au în piept: Echipa fulgilor, organizare: pe
echipa brăduților și echipa grupe
oamenilor de zăpadă.

Se intuiește materialul didactic -ecusoane


pe care fiecare preșcolar il are Conversația - fulgi de nea
pe masă: - brazi
(Echipa fulgilor: fulgi de nea, -oameni de
lipici, sclipici zăpadă
Echipa brăduților: brazi, lipici, -sclipici
fulgi verzi. -sare
Echipa oamenilor de zăpada: -fulgi verzi
oameni de zăpadă, sare, lipici, -ochisori
ochișori).

Educatoarea le explică
sarcina de lucru: fiecare copil
trebuie sa utilizeze materialele Explicația
de pe masa, în vederea
decorării elementului principal
(fulgul de nea, bradul, omul de
zăpadă). Pentru a decora
aceste obiecte, în funcție de
echipa din care fac parte vor
utiliza următoarele materiale:
sare, sclipici, fulgi verzi,
ochisori, lipici

Analiza modelului:
Se analizeaza lucrările model, Conversația
cum au fost realizate, ce Explicația
materiale au fost folosite. -lucrări model
realizate de
Explicarea si demonstrarea Conversația educatoare
modului de lucru: Explicația
Se explică modul de realizarea
al lucrărilor:
Echipa oamenilor de zăpadă,
vor aplica lipici apoi vor lipi sare
si boabe de piper ca ochisori. Exercițiul
Echipa fulgilor, vor aplica lipici
apoi vor lipi sclipici. Forma de
Echipa brăduților, vor aplica organizare:
lipici apoi vor lipi fulgi verzi, Frontal
dupa care le este aplicat lipici
cu sclipici ca beteală.
Educatoarea le explică faptul că
trebuie să țină cont de
următoarele criterii: trebuie să
lucreze curat, având grijă de
materiale, să utilizeze
materialele puse la dispoziție,
să țină cont de indicațiile
educatoarei.

Inainte de a începe, se vor


executa câteva exerciții de Conversația
încălzire a musculaturii:
-Ploua Forma de
-Deschidem şi închidem pumnii organizare:
-Rotim pumnii spre interior şi frontal
apoi spre exterior
-Frământăm aluatul,
-Facem morişca
-Cântăm la pian.
Conversația
Realizarea lucrărilor de către Explicația
copii: Forma de
Pe un fond muzical plăcut, copiii organizare: pe
încep să lucreze în liniște. Acolo grupe
unde este nevoie se oferă -cântecele
indicații și ajutor. iarnă

6. Obținerea După ce fiecare copil va termina Conversația -machetă


performanței lucrarea, pe rând, vor veni la Exercițiul anotimpul
machetă si vor atasa lucrarea, Explicația iarna
verbalizând actiunea facută.
La sfârșitul activității copiii vor Forma de
aprecia lucrarea proprie și pe organizare:
cea a colegilor, ținănd cont de individual
criteriile stabilite la începutul
activității.

7.Încheierea Se fac aprecieri individuale și Conversaţia


activității colective. Explicaţia
Forma de
organizare:
frontal și
individual
PROIECT DE ACTIVITATE

Grădinița nr. 116


Grupa: Mijlocie 1 “Fluturașii”
Educatoare: Coman Elena Ramona
Data: 08.12.2017
Tema anuala de studiu: “Când, cum și de ce se intamplă?”
Tema săptămânii: “Moș Nicolae, copiii te asteapă”

I. Activități de dezvoltare personală:


 Întâlnirea de dimineață: “ Ce stim despre anotimpul iarna?”

II. Activități liber alese:


 Bibliotecă: “Iarna” - puzzle
 Nisip și apă: “Fursecuri”
 Constructii: ,, Cadouri pentru prietenul meu,,

III. DOS- Activitate practică: “Tabloul iernii”- machetă (lipire)

IV. DPM-Educație fizică: “Ștafeta” - parcurs aplicativ


PROIECT DE ACTIVITATE

Grădinița nr. 116


Data: 08.12.2017
Educatoare: Coman Elena Ramona
Tema anuală de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: “Moș Nicolae, copiii te așteaptă ”
Domeniul de activitate: Activități de dezvoltare personală
Mijlocul de realizare: Întâlnirea de dimineată
Tema activității: “Ce stim despre anotimpul iarna?”
Scopul activității:
 Sistematizarea cunoștințelor despre anotimpul iarna;

Obiective operaționale:
o Să utilizeze cel puțin duă formule de salut adecvate momentelor zilei
sau în diferite imprejurări;
o Să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (mimica,
gestica);
o Să sesizeze prezența sau absența unui coleg, recunoscându-i chipul
și numele;
o Să observe vremea de afară, oferind verbal cel puțin trei caracteristici
ale acesteia, fără ajutor din partea educatoarei.

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, observația, metoda
“Explozia stelară”
 Material didactic: calendarul naturii, fotografiile copiilor, jetoane
reprezentând ziua, luna și anul în care ne aflăm, imagini ce reprezintă
răspunsuri ale întrebărilor de pe stele, stele, plic cu întrebări.
 Forma de organizare: frontală.

Durata activității: 15-20 minute


Bibliografie:
 ,,Curriculum pentru învățămantul preșcolar” , Editura Didactică
Publishing House, București 2009.

SCENARIUL DIDACTIC

 Salutul:
Întâlnirea de dimineață debutează cu salutul copiilor așezați pe
scăunele, în semicerc.
Educatoarea îi salută pe copii:
În semicerc să ne-adunăm
Cu toții să ne salutăm.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, fulgi de nea!”
Apoi, copiii sunt invitați să își salute colegul folosind formularea:
Ex.: “Bună dimineața, ….., mă bucur să te văd la grădiniță!

 Prezența:
“Oare cine azi lipsește,
Să vedem care ghicește”
Copiii completează prezența așezându-și fotografia pe panou.Se
identifică absenții, pozele acestora rămânând pe masă.
 Calendarul naturii:
“A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi, copii?”
Completarea calendarul naturii se realizează de către copiii, utilizând
jetoanele corespunzătoare. Pentru a putea completa calendarul naturii,
educatoarea le adresează copiilor intrebari:
 În ce anotimp suntem?
 Care este jetonul ce reprezintă acest anotimp?
 Ce zi este azi?
 Dacă azi e vineri, ce zi a fost ieri?
 Dacă azi e vineri, ce zi va fii mâine?

 Activitatea de grup:
Copiilor le sunt prezentate cele 6 stelute din cadrul metodei
“Explozia stelară” de pe tabla magnetică și sunt întrebați dacă sunt
pregătiți sa o ajute pe Zâna Iarnă, și să răspundă corect la întrebările
pe care le-a pregătit pentru ei.
Câte un copil, va veni pe rând la educatoare, va extrage o
intrebare pe care educatoarea o va citi. Copilul care cunoaște
răspunsul, va alege imaginea corespunzătoare răspunsului și o va lipi
lângă steluța căreia îi apartine acea întrebare.
Activitatea se termină după ce au răspuns la toate întrebările.

S-ar putea să vă placă și