Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2019
GRUPA: Mare (Nivel II)
PROIECT DE ACTIVITATE
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Consolidarea capacitatii de a desparti cuvintele in silabe si
dezvoltarea auzului fonematic;
- Activizarea vocabularului cu expresii si cuvinte noi.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, toţi copiii vor fi capabili:
O1-sa recunoasca imaginea, denumind obiectul de pe cel putin un
jeton;
O2-sa desparta in silabe, cel putin doua cuvinte, care denumesc
imaginile ilustrate pe jetoane;
O3-sa identifice sunetul initial, cel putin al unui cuvant care
denumeste imaginea ilustrata pe jetoane, pe baza experientei anterioare;
O4- sa gaseasca cel putin un cuvant care sa inceapa cu initiala
cuvantului din imagine;
O5-sa precizeze numarul de silabe cel putin ale unui cuvant care
denumeste imaginile de pe jetoane.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia;
Material didactic: jetoane cu imagini(meserii si instrumentele care se
folosesc), ruleta, etichete pentru echipe, recompense.
SARCINA DIDACTICA :
- Denumirea imaginilor de pe jetoane ;
- Despartirea in silabe a cuvintelor care denumesc imaginile de pe
jetoane ;
- Recunoasterea sunetului initial al cuvintelor care denumesc imaginile de
pe jetoane ;
- Gasirea altor cuvinte care incep cu initiala cuvantului din imagine;
- Precizarea numarului de silabe al cuvintelor care denumesc imaginile de
pe jetoane.
REGULILE JOCULUI:
Se aleg copiii, iar acestia vor invarti ruleta pe care vor fi anumite
jetoane cu imagini. Acestia vor recunoaste imaginile si vor desparti
cuvintele in silabe.
BIBLIOGRAFIE:
- “Activităţi integrate în grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar”- Editura Didactică, Bucureşti, 2008;
- Lolica Tataru, Adina Glava, Olga Chis, Vasile Chis, “Piramida
cunoasterii – Repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar”; Ed.
Diamant, Pitesti, 2014;
- Zoe Dogaru, “Jocuri didactice pentru educarea limbajului”, Ed.
Aramis, 2001.;
- Raileanu Daniela, Vieru Dorina, Alecsa Iuliana, “Proiectarea pas cu
pas”, Editura Diamant, Arges.
Demersul didactic
Strategia didactică
Evenimente
Ob. Conţinut ştiintific Metode si Mijloace si Evaluare
didactice procedee materiale
didactice
Desfasurarea jocului
O1 propriu zis
Se vor alege alti copii sa
O2 exerciţiul Ruleta
invarteasca ruleta si sa rezolve
O3
sarciniile jocului.
Aprecieri
Varianta I
Prin aceeasi metoda ca la jocul verbale
de baza, se vor alege copii, Jetoane cu
care vor invarti ruleta. Copilul imagini(meserii)
O4 ales, va recunoaste imaginea, exercitiul
Observarea
iar coechipierii sai il va ajuta
conversatia sistemică
sa desparta in silabe cuvantul
care denumeste imaginea si sa Aprecieri
indice sunetul cu care incepe
verbale
cuvantul.
Varianta II
Prin aceeasi metoda, se aleg
conversatia Jetoane cu Observarea
copiii care vor invarti
imagini(instru- modului de
ruleta(de data aceasta imagini exerciţiul mente)
cu instrumentele care se lucru
5. Obţinerea
folosesc in anumite meserii),
performanţei şi O5
vor indica sunetul initial al
asigurarea
cuvantului care reprezinta
feed-back-ului
imaginea, despart cuvintele in
silabe si vor preciza cate
silabe au si vor gasi alte
cuvinte care incep cu litera
respectiva.
Se fac aprecieri mobilizatoare conversaţia recompense Aprecieri
cu privire la modul de lucru. verbale
6. Încheierea Se vor imparti recompensele.
activităţii