Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Dată:
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa
Educatoare:
Grupă:”
Efectiv: 5 copii
Locul desfăşurării activităţii: sala de grupă
Aria curriculară: activităţi ludice de educaţie şi compensare la alegere
Denumirea activităţii: activităţi de joc şi terapie
Tema activităţii: „Cu mama la piaţă”
Tipul de activitate: Joc de rol
Scopul activităţii:
 Formarea şi consolidarea unui comportament adecvat normelor de
convieţuire în societate.
Obiective operaţionale:
*cognitive:
O1 să folosească în timpul jocului, în situaţiile create, formulele de
politeţe potrivite;
O2 să imite acţiunile desfăşurate într-o piaţă ;
O3 să precizeze corect produsul pe care doreşte sa-l cumpere;
*psiho-motrice:
O4 să mânuiască corect materiale cu care lucrează;
O5 să-şi dezvolte motricitatea mâinii;
* afective:
O6 să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată;
Forma de realizare: Joc de rol (cu subiecte din viaţa cotidiană)
Strategii didactice (metode şi procedee): joc de rol, conversaţia, explicaţia,
exerciţiul.
Elemente de joc: imitarea, folosirea banilor de jucărie
Mijloace de învăţământ: decor specific pieţei (mese cu fructe, legume, flori,
cântar, coşuri de cumpărături, sacoşă), bani de jucărie.
Durata activităţii: 25-30 minute.
DEMERS DIDACTIC

Momentele Ob. Metode și Mijloace Evaluare


Conţinutul activităţii
activităţii oper. procedee didactice

1. Momentul - Aerisesc sala de grupă;


organizatoric - Introduc copiii în sala de grupă;
- Captez atenţia copiilor printr-un
decor specific toamnei, unde se
2. Captarea regăsesc fructe, legume şi flori de - observarea
- expunere;
atenţiei jucărie. - decor comportamentului
- Analizez împreună cu copiii specific; copiilor;
decorul.
- Întreb copii ce fel de fructe/
3. Reactualizarea
legume/ flori sunt acestea de jucărie - fructe, - evaluarea
cunoştinţelor - conversaţia;
sau adevărate? şi dacă ştiu unde se legume, flori răspunsurilor;
anterioare
găsesc fructe şi legume adevărate. de jucărie
- Îi anunţ pe copii că în dimineaţa
4. Anunţarea
aceasta ne vom juca jocul „Cu mama
temei şi a
la piaţă”, unde ei vor trebui să aibă
obiectivelor
diferite roluri.
O1 - Organizarea jocului. Le explic - explicaţia;
5. Desfăşurarea copiilor regulile şi desfăşurarea
activităţii O2 jocului şi anume că eu voi avea rolul - observaţia;
Momentele Ob. Metode și Mijloace Evaluare
Conţinutul activităţii
activităţii oper. procedee didactice

de mamă iar doi dintre ei vor fi copii -demonstraţia;


O3 mei. Cei lalţi trei vor fi vânzători,
fiecare la cât-o masă (masa cu
fructe, masa cu legume, masa cu
flori). Eu voi merge împreună cu
copii mei la piaţă şi îi voi ruga pe ei Fructe,
să cumpere, dacă nu cer frumos legume şi
vânzătorului, ce au nevoie acesta fluori de
poate sa refuze sa-i servească şi sezon –
invers dacă vânzătorul nu vorbeşte reale.
frumos, copilul poate să refuze să
cumpere.
- Desfăşurarea propriu-zisă a
jocului cu introducere - evaluez
demonstrativă. capacitatea
- Copiii vânzători sunt aşezaţi la copiilor de a se
mese în funcţie de ce preferă să exprima corect,
vândă. Iar mama cu copiii intră în clar şi expresiv;
piaţă. La prima masă mama salută
respectuos vânzătorul şi cere două
mere. Le plăteşte şi mulţumeşte
frumos. Vânzătorul răspunde „Cu
plcere”. Cei doi copii sunt trimişi să
Momentele Ob. Metode și Mijloace Evaluare
Conţinutul activităţii
activităţii oper. procedee didactice

cumpere pe rând de la celelalte


mese. Fructe,
- Urmăresc capacitatea empatică a legume şi
fiecărui copil de a se transpune în flori de
rolul ales. Voi dirija jocul din - exerciţiul; sezon –
interior prin intermediul cuvântului, reale.
voi corecta şi voi ghida copiii în
permanenţă.
- Complicarea jocului.
O3 - Voi schimba rolurile astfel în cât
6. Obţinerea O6 fiecare copil sa fie şi cumpărător şi - evaluarea
- exerciţiul;
performanţei O7 vânzător, după ce fiecare îşi comportamentului;
O8 îndeplineşte rolurile anunţ
încheierea jocului.
- Întreb copiii dacă doar când
7. Feed-back mergem la piaţă trebuie să vorbim - conversaţia;
- evaluarea
frumos cu cei din jur?
răspunsurilor;
8. Evaluarea O1 - Întreb copiii ce au - conversaţia;
O2 cumpărat/vândut de la piaţă, cum - evaluarea
cred ei că au vorbit cu cel care comportamentului
vindea/ cumpăra.
- Fac aprecieri colective şi
Momentele Ob. Metode și Mijloace Evaluare
Conţinutul activităţii
activităţii oper. procedee didactice

individuale asupra modului de lucru


şi a participării la activitate în
general.

- aprecieri verbale;
9. Încheierea - conversaţia;
O7 - Îi întreb dacă le-a plăcut jocul şi
jocului
dacă vor să ne jucăm şi ală.

S-ar putea să vă placă și