Sunteți pe pagina 1din 5

Numele studentului : Banica Ana-Maria-Elena

Universitatea Transilvania din Brașov


Facultatea de Psihologie și științele educației
Specializarea: Pedagogia invatamantului primar si prescolar
Anul: I
Grupa: I
Educatie timpurie

Proiect de activitate

Tema anuala de studiu: Cand/cum si de ce se intampla?


Tema saptamanii: Am grija sa fiu sanatos!
Tema activitatii: Alimentatie sanatoasa.
Categorii de activitati de invatare: activitati de cunoastere
Forma de realizare: joc didactic
Tipul de activitate: consolidare de cunostinte si deprinderi
Scopul activitatii: consolidarea deprinderii de a face diferenta intre mai multe obiecte, prin cunoasterea si analizarea
corecta a acestora de pe plansa ( prin analizarea texturii, culorilor, modul lor de folosire).
Obiective operationale: Anteprescolarul va fi capabil sa faca diferenta intre lucruri care se mananca si cele care nu se
mananca pe baza fisei de lucru, comportamentul considerandu-se atins daca poate face diferenta intre alune si castane.
Anteprescolarul va fi capabil sa faca diferenta intre mai multe lucruri care se mananca si care nu se mananca asezate pe
masa pe baza filmuletului prezentat de educatoare, comportamentul considerandu-se atins daca face diferenta dintre trei
perechi de fructe ce se mananca cu coaja si fructe ce se mananca fara coaja.
Anteprescolarul va fi capabil sa faca diferenta intre lucruri care se mananca si cele care nu se mananca pe baza fisei de
lucru, comportamentul considerandu-se atins daca face diferenta pe doua coloane cu stickere sub forma de legume si de
mancare speciala pentru pasari si pisici.
Anteprescolarul va fi capabil sa explice diferenta intre lucruri care se mananca si cele care nu se mananca pe baza fisei
primite, comportamentul considerandu-se atins daca poate explica diferenta consumul porumbului nefiert si porumbului
fiert.
Sarcina didactica: recunoasterea si denumirea obiectului primit, explicarea de catre fiecare copil pentru obiectul ales
daca se poate manca, si daca nu, de ce, anteprescolarii putand sa confirme sau contrazica alegerile.
Regulile jocului: Sub îndrumarea educatoarei, copiii vor fi invitați să extragă dintr-un sacuț un sticker pe care vor fi
reprezentate diverse obiecte, fie consumabile, fie nu. Ulterior, ei vor trebui să caracterizeze în câteva cuvinte imaginea
selectată și să plaseze stickerul pe masă, împiedicându-l să fie extras de altcineva.
Elemente de joc: surpriza, ghicirea obiectului, descrierea obiectului, aprecieri verbale, aplauze.
Strategii didactice
Metode si procedee didactice: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea,
Mijloace didactice: sacul fermecat, cu stickere mici, frumos colorat pentru copiii care partcipa. Exemple de stickere:
banane, nuci, castane, bete, ananas, conuri de brad, iarba, struguri, alune, ghinde, seminte de floarea soarelui, porumb.
Forme de organizare a activitatii: formal, individual
Durata: 12 minute

Titlu: DIFERENTE IN MANCARE

Evenimentul Continutul stiintific Metode si Mijloace Forma de Evaluare


didactic procedee didactice organizare
Moment Se asigura conditiile
organizato- necesare pentru desfasurarea Conversatia
ric activitatii: - Frontal
-aerisirea salii
-asigurarea materialelor
necesare pentru activitate Oral
-pregatirea materialelor
didactice
-asigurarea unui mediu vesel
pentru desfasurarea activitatii
Captarea atentiei se va
realiza printr-un cantecel care Conversatia Oral
are la baza sanatatea, cantecul
t. Captarea numindu-se “Cresc sanatos”. Cantecelul
atentiei Dupa terminarea cantecului o
batranica va intra in clasa cu o “Cresc
punguta ce contine porumb fiert, sanatos”
porumb nefiert, rosii coapte si Musafirul:
rosii necoapte, intrebandu-i pe batranica
copii care cred ca se poate Frontal
manca, oferindu-le la sfarsit cate
un ciorchine de strugure dupa
terminarea activitatilor.
Anuntarea Tema va fi anuntata in acea
temei zi, jocurile si activitatile pe care Conversatia Imagini, Frontal
le vom desfasura si le voi fructele,
prezenta materialele cu care vom Explicatia bolul, fise
lucra. de lucru. Oral
Desfasurare Introducerea in joc: se face
a activitatii prin cantecul de la inceput, iar Oral
apoi prin intermediul apariției Conversatia
musafirului
Explicarea si demonstrarea Explicatia
jocului: Pentru a facilita
înțelegerea jocului de către Demonstratia
copiii mici, vom folosi o
abordare care combină
explicația detaliată a regulilor și
a obiectivelor educative ale
jocului cu demonstrația practică Creioane,
a acestora. Vom începe prin punga,fisa
explicarea clară a regulilor și a cu cele 2
sarcinilor, iar apoi vom iamgini,
demonstra pas cu pas ceea ce porumbul
trebuie făcut pentru a ne asigura
că înțelegerea este completă.
Fixarea regulilor jocului: se
va realiza de cadrul didactic.
Varianta 1
În cadrul activității pregătite
pentru grupul de preșcolari,
aceștia vor fi implicați într-un
proces educativ interactiv. Fructele,
Fiecare copil va primi o fișă care bolul,
prezintă un pui care se hrănește plansele pe
cu boabe de porumb și un alt care vor
copil care consumă porumb fiert separa
alături de familia sa. Apoi, fructele.
fiecare antepreșcolar va primi
două pungi: una sigilată
conținând boabe de porumb
fiert, ușor de strivit cu degetele,
și alta cu boabe de porumb
nefiert, care rămân intacte.
Frontal
Educatoarea va încuraja discuția
în grup, întrebând copiii de ce
cred ei că puiul mănâncă tot
porumb dar copiii nu pot manca
acelasi fel de porumb. Copiii vor
fi încurajați să-și exprime
opiniile, iar educatoarea va oferi
clarificări pentru orice
nelămuriri.

La finalul activității, trei copii


selectați aleatoriu vor fi invitați
să prezinte principalele motive
pentru care puii și copiii nu
consumă același tip de porumb.
Varianta 2

După ce vor viziona un scurt


filmuleț educativ, copiii vor
primi un bol conținând 6 fructe,
dintre care 3 se consumă cu
coaja și 3 fără coajă. Într-o
activitate interactivă, aceștia vor
fi încurajați să vină în fața clasei
și să clasifice fiecare fruct în una
din cele două categorii. Printre
fructele oferite se vor număra
strugurii, merele și cireșele (care
se consumă cu coaja), precum și
bananele, kiwi-ul și portocalele
(care se consumă fără coajă).

După încheierea acestei


activități, copiii vor fi invitați să
ofere exemple suplimentare de
alte două fructe care se consumă
cu coaja.

Obtinerea Varianta 3
performan- Cu ajutorul unei activități
tei practice și distractive, Demonstratia
educatoarea le va aduce copiilor
alune, atât în coajă cât și
desfăcute, împreună cu câteva
castane. Ea va încerca să spargă Explicatia
aceste fructe folosind clești
speciali, iar copiii vor observa
rapid că aluna se sparge mult
mai ușor decât castana. După ce
reușește să deschidă și castana,
se va observa că în interior are o
textură albă și tare, care se Clestele
desface cu greu.Anteprescolarii special,
vor fi legati la ochi si vor alune,
incerca sa ghiceasca aluna si castane, bol
castana dupa textura, apoi sa
faca diferenta intre continutul
acestora. Ulterior, acestia vor fi
rugati sa explice ce vietate poate Frontal
manca fiecare obiect, si sa isi
argumenteze raspunsul.
Educatoarea va explica copiilor
că ambele fructe cresc în copaci,
însă există diferențe
semnificative. Castana, atunci
când cade din copac, este Oral
înconjurată de niște tepi pe
coajă, un semn că nu ar fi
comestibilă și că trebuie
prelucrată înainte de consum. În
schimb, la alună este mult mai
ușor să ne dăm seama că este
comestibilă, atât după culoare,
cât și după forma pe care o
capătă după ce o desfacem.

Incheierea La finalul activității, se va


activitatii face o evaluare atât generală, cât Conversatia
și individuală, pentru a aprecia Stickere,
modul în care cei mici au lucrat jetoane
și au îndeplinit sarcinile
propuse. Ca recunoaștere a Frontal
efortului și implicării lor, fiecare Oral
copil va primi o mică
recompensă, cum ar fi un sticker Aprecieri verbale si
sau un jeton. mici recompense

S-ar putea să vă placă și