Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învățământ: Gradinița „Scufița Roşie”

Grupa: mare “Licuricii”

Propunătoare: Georgescu Aura-Georgiana

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuala: “ Cand, cum si de ce se intampla? ”


Tema proiectului: “ Calatori prin anotimpuri ”
Domeniul de activitate : “Domeniul Limba si Comunicare”
Denumirea activitatii: Educarea limbajului, activitatea integrata cu domeniul om si
societate, educatie pentru societate si activitate practica;
Tema activității: In bucatarie, unde-mi place mie!
Tipul activitatii: Consolidare de cunoștințe și deprinderi

Mijloc de realizare: Joc didactic

Scopul activității: consolidarea cunostintelor cu privire la despartirea in silabe , sunetul


initial al unui cuvant si constientizarea beneficiului consumarii alimentelor in ponderea
recomandata de piramida alimentelor.
Obiective operaționale:
Domeniul Limba si Comunicare:
O1: Sa desparta corect in silabe, pe baza explicatiilor si exercitiilor efectuate in activitatiile
anterioare, cuvintele reprezentate pe jetoanele alese .obiectivul se considera realizat daca
fiecare copil desparte corect in silabe cel putin 3 cuvine ;
O2: sa specifice corect sunetul initial al cuvintelor reprezentate, pe baza explicatiilor si
exercitiilor efectuate anterior . Obiectivul este indeplinit daca fiecare copil identifica sunetul
inital pentru cel putin trei cuvinte ;
O3: Sa alcatuiasca o propozitie compusa cu unul dintre cuvintele reprezentand un aliment , la
alegere, pe baza cunostintelor aterioare , obiectivul se considera realizat daca fiecare copil
alcatuieste cate o propozitie cu un cuvant reprezentat pe jeton ;
Domeniul Om si Societate :
O1: Sa identifice locul corespunzator alimentelor de pe jetoane in cadrul piramidei
alimentelor , pe baza explicatiilor oferite in cadrul convorbirii si a reprezentarii piramidei.
Obectivul se considera atins daca fiecare copil , identifica locul corespunzator fiecarui
aliment de pe jetoanele primite.
O2: Sa lipeasca la locul corespunzator , in piramida alimentelor de pe tabla magnetica ,
jetoanele primite pe baza explicatiilor si observarilor anterioare. Obiectivul este indeplinit
daca fiecare copli situeaza corect cel putin 3 jetoane .
Sarcina didactica: Recunoasterea fructului/legumei de pe jetoane si identificarea importantei
in piramida alimentelor.
Regulile jocului: Copiii trebuie sa identifice alimentele de pe jetoane, sa le transmita
colegilor numelui alimentului care trebuie utilizat in sarcinile amintite.
Elemente de joc: ghicirea, identificarea, numirea colegilor, aplauze :
Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, jocul, problematizarea;
Elemente de evaluare: Observarea comportamentului copiilor, aprecierea raspunsurilor ,
aprecieri verbale pozitive
Forme de organizare : Frontal, individual

Locul de desfasurare Sala de grupa

Durata: 40 de minute

Scenariul didactic

Aflandu-se asezati in forma de semicerc, pe scaunele , copiii sunt pregatiti pentru intalnirea
de dimineata. Salutul se realizeaza prin versuriile: “In semicerc noi ne-adunam/Cu toti sa ne
salutam!/A inceput o noua zi,/Buna dimineata, copii!”. Prezenta copiilor se face de catre unul
dintre copii care observa cine este prezent sau absent. Dupa prezenta se completeaza
calendarul naturii cu jetonul potrivit care ilustreaza vremea de afara. Li se aminteste copiilor
tema curenta, “In bucatarie unde imi place mie” dupa care sunt instiintati de obiectivele
urmarite cu activitatiile pe care le vor face.
Copiilor li se prezinta o imagine cu piramida alimentelor, fiind intrebati daca recunosc
alimentele schitate acolo si daca banuiesc de ce sunt reprezentate astfel, in trepte. Dupa
intuirea materialelor li se ofera cosulet din care fiecare trebuie sa isi selecteze 4 jetoane. Dupa
alegerea jetoanelor, copiii sunt invitati sa joace un joc, “raspunde, arunca, interactioneaza” si
sa se aseze in forma de cerc. Educatoarea le explica regulile si le face o demonstratie , dupa
care prescolarii isi arunca unii altora mingea .Daca este nevoie ,la depasirea cuvintelor in
silabe , cei mici se pot ajuta de betisoare de lemn.
Dupa terminarea jocului didactic, cei mici sunt invitati la mese si provocati la o convorbire pe
tema alimentelor sanatoase , a consumului ponderat de alimente care apartin varfului
piramidei. Li se aplica apoi importanta fiecarei trepte de alimente in obtinerea si mentinerea
unei vietii sanatoase si a cresterii. Un exercitiu important, in acest punct, poate fi si
implicarea prescolarilor in denumirea unor alimente care nu se regasesc in piramida
alimentelor si situarea lor corespunzator, sau din contra, denumirea acelor alimente pe care
le-au consumat si nu ar fi indicate.
In urma convorbirii, copiii sunt invitati sa identifice locul potrivit pentru alimentele
reprezentate pe cele patru jetoane extrase initial si lipilea lor pe tabla magnetica, pe carton.
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Eveniment didactic Continutul stiintific al Strategii Evaluare


Crt. activitatii didactice
1. Moment Asezarea copiilor in Observare
organizatoric forma de semicerc.
2. Captarea atentiei Educatoarea ii anunta pe Conversatia Copiii
cei mici ca vor juca un Frontal intuiesc
joc , in concordanta cu materialele
tema saptamanala “In Imagine cu
bucatarie , unde-mi place piramida
mie!” alimentelor

Jetoane cu
alimente

Surpriza
3. Anuntarea temei Prescolarii sunt informati Convesatia Asculta cu
cu privire la obictivele Frontal atntie tema
urmarite cu ajutorul si
jocului didactic si a obiectivele
activitatii ulterioare. propuse
4. Desfasurarea Copiii sunt invitati sa Conversatia Aleg
activitatii extraga dintr-un cosulet Explicatia jetoanele
cate patru jetoane Exercitiul
reprezentand alimente si
sa se aseze in cerc ..

Jocul didactic- Metoda:


Raspunde, arunca,
interogheaza
Asezati in cerc , copiii Explicatia Copiii
asculta explicatiile despre Conversatia asculta
jocul didactic . Alegand Exercitiul explicatiile
unul dintre jetoane , Problematizarea si participa
numeste alimentul si cu interes
numele copilului caruia ii la joc
va arunca mingea. Cel
care va prinde mingea
trebuie sa desparta in
silabe cuvantul auzit si sa
specifice sunetul initial.
Pentru tura 1 a jocului ,
prescolarii trebuie sa
formuleze si o propozitie
compusa , propozitie care
sa contina numele
alimentului.
La celelalte doua ture
trebuie doar sa desparta in
silabe si sa spuna sunetul
initial.
Complicarea jocului:
pentru aceasta etapa , li se
poate cere prescolarilor sa
spuna inca un cuvant care
incepe cu acelasi sunet.
Convorbire:
Asezati la masute , copiii
primesc cate un exemplar
al piramidei alimentelor.
Discutia se centreaza pe
acordarea importantei
alimentelor benefice
organismului uman si pe
consumul ponderat al
celor din varful piramidei.
Prescolarii sunt stimulati
sa numeasca motivele
pentru care alimentele
sunt asezate in aceasta
formasi , totodata, sa se
gandeasca la alimente
care nu se regasesc in
piramida si care sunt
similare, sau, din contra,
nocive organismului.
5. Obtinerea Dupa incheierea Explicatia Recunosc
performantei convorbirii, prescolarii Conversatia treapta pe
sunt rugati sa completeze care vor
corect, lipind jetoanele in lipi
piramida schitata pe un jetoanele
carton.
6. Incheierea activitatii Se fac aprecieri generale Conversatia Aprecierea
și individuale asupra lucrarilor
copiilor și asupra Aprecieri
activității desfășurate. verbale si
Toți copiii grupei vor fi individuale
recompensați pentru
rezultatele obținute.

Bibliografie:
Curriculum pentru Invatamantul Prescolar, 3-6/7 ani. M.E.C.I, Bucuresti, 2008
Aplicatiile noului Curriculum pentru Invatamantul Prescolar , vol 1 . Ed. DPH, Bucuresti
2009
Jocuri- Exercitii pentru prescolari, Lovinescu , A.V., Ed. Didactica si pedagogica, Bucuresti,
1979

S-ar putea să vă placă și