Sunteți pe pagina 1din 6

UNIVERSITATEA DE VEST TIMIŞOARA

FACULTATEA DE SOCIOLOGIE ŞI PSIHOLOGIE


DEPARTAMENTUL ŞTIINŢELE EDUCAŢIEI
SPECIALIZAREA PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTULUI PRIMAR ŞI
PREŞCOLAR

PROIECT DE ACTIVITATE

-CONVORBIREA-

STUDENT: SINCU CRISTINA-MIHAELA


ANUL ii
Categoria de activitate: Om şi societate
Tema: ’’Zana Primavara - intoarce pasarile-n tara ‘
Mod/ Mijloc de realizare: Convorbirea
Tipul de activitate: Consolidare
Obiective operaţionale:
O1: - sa descrie aspecte generale ale anotimpului Primavara
O2: - sa-si formeze si exerseze deprinderi practice .
O3: - sa participe cu interes, intr-o atmosfera destinsa, placuta, stimulativa la activitati ;
Bibliografie:
1. Conf.univ.dr. Pălăşan T., Lect.univ. dr. Voinea M., Ghid pentru practică
pedagogică, Braşov, 2012
2. Codorean G., Harakai M., Caiet de practică pedagogică specializarea ştiinţele
educaţiei, Editura eurobit, 2010
Strategii didactice:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, povestirea;
Material didactic folosit: siluete de pasari , aracet, betisoare de urechi, medalioane din
hartie colorata ,puzzle ,hartie creponata neagra ,scobitori ,bete de frigarui , doape de pluta
, plastilina ,capacele.

2
Momentul Activitatea Activitatea Metode şi Material
Evaluare
didactic educatoarei copiilor procedee didactic

Asigurarea cadrului
adecvat pentru
desfăşurarea optimă a ♥ Copiii
activităţii. Spre intră în sala de
1. Momentul exemplu: grupă şi se aşează
organizatorc ♥ aerisirea sălii pe scaune.
de grupă
♥ pregatirea
materialului didactic ,
♥ aranjarea
mobilierului pe
grupuri de lucru .

La această etapă Conversatia

3
anunţăm titlul lecţiei şi Copiii ascultă
obiectivele cu atenţie vorbele ,
2. Anunţarea operaţionale propuse, cadrului didactic Explicatia
temei şi a pe înţelesul lor.
obiectivelor Astazi o vom ajuta pe
operaţionale Zana Primavara sa isi Instructajul
gaseasca bucuriile ei verbal
(vom asambla , vom
lipi, pasari calatoare)
si astfel vom invata
mai multe lucruri
despre primavara si
pasari calatoare ;

Se realizează Copii ascult cu Povestirea Cartea/fişa Laude,


activitatea efectivă de atenţie cerinţele Explicaţia cu încurajări
4. Dirijarea predare cadrului didactic Conversaţia povestirea
învăţării Copiii sunt asezati pe şi le execută.
( cadrul grupe si se poarta o
didactic scurta discutie despre
pregăteşte un anotimpul primavara.
plan de Vremea devine mai
întrebări) placuta, soarele
incalzeste mai tare,
zapada si gheata se
topesc incet. Vremea
este schimbatoare, se
incalzeste treptat,
devine mai frumoasa.

4
Natura se trezeste la
viata, pomii
inmuguresc si
infloresc, iarba incepe
sa creasca.

La această etapă Copii ascult cu observaţia;


cadrul didactic atenţie cerinţele povestirea;
5.Conexiunea urmăreşte obţinerea cadrului didactic conversaţia;
inversă unui minim de progres şi le execută. explicaţia
din partea fiecărui
copil
o grupa va asambla
berze din carton ,coala
pliata pentru coada si
aripi iar picioare din
bete de frigarui ;

5
-alta grupa va asambla
berze din doape
depluta si scobitori iar
cuibul din plastilina si
hartie creponata ,
capacele . ;
-alta grupa va lipi
randunica din hartie
creponata neagra ;
-alta grupa va lipi
piesele ce alcatuiesc
randunica ;
-a cincea grupa va lipi
piesele lipsa ale berzei
si va lipi randunele pe
doape de plut
La finalul activităţiilor, Aprecieri
copii vor fi apreciaţi Buline roşii, verbale,
6. Aprecieri verbal, vor primi câte ştampile, laude,
o bulină roşie şi vor fi etc încurajări
lăudaţi şi încurajaţi

S-ar putea să vă placă și