Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Cadru didactic: Vezeanu Adriana Stefania


Grupa: Mare 1
Domeniul de activitate: Domeniul ştiinţă
Activitatea: Cunoaşterea mediului
Tema: „Fruct sau legumă?”
Tipul de activitate: joc didactic
Forma de realizare: frontal-individuală
Scopul activităţii:Verificarea cunoştinţelor, deprinderilor, abilităţilor copiilor legate de aspectele
specifice mediului, respectiv anotimpului toamna (fructe, legume)
Obiective operaţionale:
 Să denumească fructe şi legume specifice anotimpului toamna;
 Să recunoască fructe/legume după gust;
 Să completeze „diamantul” cu jetoanele cerute;
Sarcina didactică: Copiii vor extrage dintr-un săculeţ un fruct sau o legumă de plastic, o vor
denumi şi vor spune ce este: fruct sau legumă.
Regulile de joc: educatoarea dă semnalul de început şi de sfârşit al jocului, iar copiii să răspundă
pe rând la activitate respectând sarcina didactică
Elemente de joc: surpriza, aplauze, întrecerea, mişcarea, mânuirea materialului
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, demonstraţia, problematizarea,
Mâna oarbă, metoda Diamantului,
Material didactic folosit: scrisoare, jetoane cu legume şi fructe, frunze naturale, panou, buline,
coşuleţe din carton, lipici, table magnetice, suport metalic, săculeţ cu legume şi fructe de plastic,
salată de fructe/legume pregătită la centrul Joc de rol, eşarfă, linguri
Durata: 30-35 min
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Nr. Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


crt didactic didactice
1. Moment Se asigură un climat optim pentru
organizatoric desfăşurarea activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic necesar;
-aranjarea pernuţelor în semicerc pe covor
- intrarea şi aşezarea ordonată a copiilor.
2. Captarea atenţiei Educatoarea le povesteste copiilor că s-a Explicaţia, frontală
întâlnit cu Spiriduşul Toamnei care i-a dat conversaţia
o scrisoare de la Zâna Toamna. Se citeşte
scrisoarea:
„Zâna Toamna ne roagă să-i împăcăm
fetele, pe Zâna Fructelor şi pe Zâna
Legumelor deoarece nu mai ştiu care sunt
fructele şi care sunt legumele din grădina
Toamnei”. Spiriduşul Toamnei a ascuns
sub covorul de frunze din sala de grupă
bogăţii ale anotimpului toamna. Cu aceste
bogăţii vom împăca cele două Zâne printr-
un joc.
3. Reactualiza-rea Se realizează printr-o scurtă conversaţie Conversa- frontală
cunoştinţelor despre anotimpul toamna. ţia
4. Anunţarea temei Va fi anunţat titlul activităţii „Fruct sau explicaţia frontală
şi a obiectivelor legumă?” si vor fi prezentate obiectivele pe
înţelesul copiilor.
5. Desfăşurarea Explicarea şi demonstrarea jocului. Explicaţia Frontal-
activităţii Se vor prezenta sarcina didactică şi regulile Demons- individuală
jocului. traţia
Copiii vor extrage dintr-un săculeţ un fruct
sau o legumă de plastic, o vor denumi şi vor Mâna oarbă
spune ce este: fruct sau legumă.
Jocul de probă. Educatoarea explică
copiilor modul de desfăşurare a jocului
invitând un copil să extragă un fruct sau o
legumă să o denumească şi să spună ce este. Conversa-
Desfăşurarea jocului propriu-zis. ţia
copiii extrag pe rând din săculeţ un fruct sau Explicaţia
o legumă respectând sarcina şi regulile
jocului până la epuizarea fructelor şi
legumelor.
Variantă: Pe tabla magnetică sunt lipite
planşe cu 2 coşuri. 2 copii vor alege
jetoanele cu fructe şi le vor lipi în coşul
fructelor şi jetoanele cu legume şi le vor lipi
în coşul cu legume.
6. Obţinerea Se va realiza prin jocul senzorial : „Spune Individuală
performanţei ce-ai gustat!”, în care copiii legaţi la ochi
vor gusta din salatele de fructe/legume
pregătite la centrul Joc de rol, vor denumi
fructul sau leguma gustată şi vor spune ce
este (fruct sau legumă).
7. Evaluarea Se va realiza prin metoda Diamantului. individuală
activităţii Copiii vor fi împărţiţi în 2 echipe în funcţie
de medalioanele de la gât. Pentru fiecare
răspuns corect vor primi pe panou câte o
frunză de toamnă.
Se va completa diamantul după cum
urmează:
Echipa fructelor -să dea exemplu de un
fruct de toamnă cu coaja tare (nucă) şi să
lipească jetonul corespunzător în partea de
sus a diamantului.- Să numească 2 fructe
de culoare galben şi să lipească jetoanele
corespunzătoare (pară şi gutuie/măr).
-sa numească 3 fructe din salata pregatită
(strugure, măr, prună...) şi să lipească
jetoanele corespunzătoare.
Ambele echipe să se gândească cum putem
consuma fructele şi legumele (proaspete,
suc, salată, gem/compot/murături)
Echipa legumelor: -să dea exemplu de 3
legume verzi (castravete, varză, ardei gras)
-să aleagă jetoane care reprezintă 2 legume
care se pun în ciorbă (ceapă, morcov)
-să aleagă jetonul care reprezintă o legumă
iute (ceapă/usturoi/praz, ardei)
8. Încheierea Se vor face aprecieri asupra modului în Conversa- Frontal-
activităţii care au răspuns copiii la activitate, se vor ţia individuală
număra frunzele şi se va desemna echipa Explicaţia
câştigătoare (ambele) şi se vor acorda
recompense copiilor (autocolante cu fructe
şi legume). În încheiere se va cânta
cântecul „Toamna ne-mbie”

S-ar putea să vă placă și