Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

TOAMNA CEA BOGATA

DATA: 11.11.2013
Educatoare: Banica Georgeta
Nivelul:I Grupa Mijlocie Ciupercutele
Tema anuala: Cand,cum si de ce se intampla?
Tema proiect: Mediul inconjurator
Subtema: Hrana sanatoasa
Tema activitatii: Toamna cea bogata
Forma de realizare: Activitate integrata ADP+ADE(DS+DOS) +ALA1+ALA2
Mijlocul de realizare: Joc didactic si activitate practica
Tipul de activitate: Sistematizare, si consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi
Scopul activitatii:

Dezvoltarea capacitatii de cunoastere a mediului inconjurator precum si stimularea


curiozitatii pentru investigarea acestuia
Sistematizarea cunostintelor despre legume si fructe de toamna
Formarea si consolidarea deprinderii de lucru pentru realizarea unor lucrari practice

Elemente componente ale activitatii integrate:


1.Activitati de dezvoltare personala (ADP)
Rutine:Salutul, Buna dimineata, spiridusii toamnei!
Intalnirea de dimineata: Activitatea de grup: De ce iubim anotimpul toamna?
Copiii sunt asezati in semicerc, se vor purta discutii libere axate pe starea afectiva a copiilor, pe
atmosfera din grupa, pe mediul educational pregatit si pe mediul extern Completarea
calendarului naturii, realizarea prezentei.
Tranzactii: Daca vreau sa cresc voinic moment de inviorare
Bate vantul frunzele joc cu cant
1

Noutatea zilei: Scrisoarea surpriza


2.Activitati liber alese (ALA1 )- Centre de interes
Arta: Cartea toamnei colorare si imbinare de imagini pentru obtinerea unui album de toamna
Obiective operationale:

Sa coloreze corespunzator imaginile de toamna


Sa asambleze imaginile obtinand o imagine originala

Stiinta: Vitaminele toamnei sortare de jetoane, raportarea numarului la cantitate si invers


Obiective operationale:

Sa cunoasca fructele si legumele de toamna


Sa aseze fructele si legumele conform indicatiilor primite
Sa raporteze cifra la cantitate si invers
Sa manipuleze corect materialul pus la dispozitie

Constructii: Ladite pentru depozitarea fructelor si legumelor


Obiective operationale:

Sa asambleze ladite din diferite materiale


Sa manuiasca corect materialele puse la dispozitie
Sa realizeze constructiile respectand tema data
Sa coopereze cu colegii

3. Activitati pe domenii experientiale (ADE)


Activitate integrata Toamna cea bogata
1. Domeniul Stiinta (DS) Ce ne aduce toamna in cos? joc didactic
Obiective operationale:
Sa recunoasca fructele si legumele specificice anotimpului toamna
Sa le descrie folosind un limbaj adecvat
Sa le identifice folosind simtul tactil, olfactiv si simtul gustati
2. Activitatea practica (DOS) Cartea toamnei colaj/lipire
Obiective operationale:

Sa lipeasca hartia glasata pentru a reda fructe si legumele de toamna,


Sa manuiasca materialele puse la dispozitie in mod organizat
2

Sa le grupeze in functie de categoria din care fac parte (fructe, legume)

Sarcina didactica: Recunoasterea fructelor si a legumelor de toamna, precum si a


principalelor caracteristici ale acestora
Reguli de joc:
1. Copiii invartesc roata si raspund la intrebarea: CE NE ADUCE TOAMNA?
Vor recunoaste fructul sau leguma si vor preciza principalele insusiri ale acestora
2. Din sacul toamnei, legati la ochi trebuie sa recunoasca fructul si leguma dupa forma si
miros
3. Fructele si legumele trebuiesc recunoscute dupa gust
Elemente de joc:
Surpriza, aplauze, manuirea materialului,
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, descrierea, demonstratia, jocul didactic, munca
independenta, dialogul, analiza, invatarea prin cooperare, problematizarea, brainstorming-ul
turul galeriei
Material didactic:
Rutine: Calendarul naturii, jetoane
Centre de interes: Imagini cu fructe, legume, alte imagini specifice toamnei, lipici, cartoane
colorate, jetoane cu fructe si legume de toamna, cifre, fise, piese Leggo, cuburi.
Activitate integrata: Roata toamnei, Saculet cu surprize, esarfa, scrisoare de la Zana
Toamna, saculet cu fructe si legume naturale,(spalate si unele curatate), bucati taiate din
diverse fructe si legume, medalioane, panou, lipici, hartie creponata, bolduri, recompense,
cd-player.
Forma de organizare: Frontal, individual si in grup
Forma de evaluare: verificare orala, aprecieri verbale, proba practica
Durata: o zi

Secventele
Continutul stiintific
activitatii
1.Momentul Asigurarea conditiilor igienicoorganizatoric sanitare, pregatirea salii de grupa si
a materialului didactic necesar
desfasurarii activitatii, organizarea
colectivului de copii
2.Captarea
Se realizeaza cu ajutorul scrisorii,
atentiei
pentru a descoperi cine le-a trimis
scrisoarea, trebuie sa raspunda la o
ghicitoare Au plecat spre ri cu
soare
Psrile cltoare,
Cci la noi e frig i plou.
Vntul bate cu putere
Frunzele-au czut i ele.
n cmar adunate
Stau la sfat fructele coapte
Nu este greu de ghicit
Ce anotimp a sosit ? Zana
Toamna le-a trimis copiilor multe
suprize, aceasta ii roaga pe copii sa
ii demonstreze ca stiu multe despre
anotimpul sau si le propune un joc
pentru a vedea ce stiu despre
darurile sale.
Pentru a dovedi cat de mult iubesc
bogatiile toamnei, in final, trebuie
sa ii umple cosurile cu fructe si
legume realizate chiar de ei.
3.Anuntarea Anunt copiii ca vor desfasura
temei si a
activitati interesante pentru Zana
obiectivelor Toamna,sub titlu Ce ne aduce
toamna in cos?
Prezint modalitatea de desfasurare a
jocului didactic, prezint sarcinile
didactice care trebuiesc indeplinite
pe parcursul activitatii
4.Explicarea Le sunt explicate copiilor regulile
sarcinii si
jocului, pe rand cate un copil, va
fixarea
rezolva sarcina primita. Colegii au
regulilor
voie sa il ajute daca e nevoie,
jocului
raspunsul corect este aplaudat, cel
incorect va fi corectat. Fiecare
raspuns corect va fi recompensat cu
medalioane ce reprezinta fructe,
4

Strategii
didactice
Conversatia

Evaluare

Surpriza
Conversatia
Jocul
Problematizarea

Orala
Frontala

Conversatia
Explicatia

Explicatia
Demonstratia
Exercitiul

Orala

5.Dirijarea
invatarii

6.Obtinerea
performantei

legume.
Se desfasoara un joc de proba
pentru verificarea intelegerii
regulilor, jocului de catre copii.
Desfasurarea propriu=zisa a jocului:
Varianta1: Din primul saculet cu
surprize se scooate Roata Toamnei.
Copilul numit invarteste roata si
cand se opreste este intrebat: Ce
ne-a adus toamna in cos?
El denumeste imaginea si stabileste
categoria din care face parte.
Un alt copil va descrie fructul sau
leguma respectiva.
Varianta 2.Din alt saculet al
Toamnei un copil legat la ochi va
alege un fruct sau o leguma si va
trebui sa il recunoasca dupa forma
si miros.
Varianta 3: Un copil legat la ochi,
va lua din farfuriile facute o bucata
de fruct sau o leguma, dupa ce il va
gusta va trebui, sa`l denumeasca
dupa gust.
Vor gusta apoi si ceilalti copii
pentru a vedea daca a raspuns
corect.
Dupa ce toti copiii au participat la
joc vor fi recompensati.
Tranzactie: Bate vantul frunzelejoc cu cant.
Continuarea activitatii: copiii
trebuie sa demonstreze inca odata ca
stapanesc bine cunostintele despre
bogatiile toamnei, si in functie de
medalionul primit se vor indrepta
catre centrele de interes.
Se intuieste materialul si se explica
sarcinile fiecarui grup in parte.
La ARTA: vor avea ca tema Cartea
toamnei unde vor face colajul
fructelor si legumelor dupa care le
vor asambla in albumul mentionat.
La Stiinta: vor sorta jetoane, cu
fructe si legume de toamna, vor
raporta numarul la cantitate si invers
5

Exercitiul
Problematizarea
Descrierea
Jocul didactic

Frontala
ITEMI:Denumeste
imaginea
stabileste
categoria din care
face parte,
descrie fructul
sau leguma,
recunoaste dupa
pipait si miros
recunoaste dupa
gust

Conversatia
Orala
Problematizatrea Frontala
Itemi: grupati-va
in functie de
categoria din care
faceti parte
Exercitiul

Proba practica:pe
grupuri
individuala.

in functie de cerinta fisei


La Constructii: copiii vor construi
ladite pentru pastrarea fructelor si
legumelor, folosind materialele din
dotare.
In timp ce lucreaza sunt indrumati si
urmariti, le voi da explicatiile
necesare si voi pune intrebari
ajutatoare, acolo unde exista
dificultati.
Voi interveni daca e cazul.
Reamintesc copiilor regulamentul in
cadrul activitatilor:
Se vorbeste in soapta pentru a nu
deranja pe altii, apreciem si
protejam constructiile colegilor,
fiecare joc trebuie terminat,etc.
Copiii vor lucra pe un fond muzical
linistit.
Lucrarile realizate si la semnalul
Turul galeriei
educatoarei, se realizeaza turul
Conversatia
galeriei pentru a fi examinate.
7. Evaluarea
activitatii

8. Incheierea
activitatii

Fructele si legumele,realizate la
lucrarea practica sunt asezate
corespunzator in cosurile toamnei,
la panou, fac aprecieri globale si
individuale cu privire la modul in
care copiii au indeplinit sarcinile
primite.
Copiii dau un nume tabloului
Conversatia
realizat, se fac aprecieri cu privire la
modul de lucru, spiritul cooperant
manifestat pe parcursul intregii
activitati.
Se acorda recompense pentru
implicarea activa si pentru
originalitatea indeplinirii sarcinilor

Se vor face
aprecieri asupra
modului de
desfasurare al
activitatii

ALA2
Jocuri si activitati recreative: joc distractiv: Cosuletul rupt
Copiii stau pe scaunele asezate in cerc, iar conducatorul jocului, sta in mijloc. Fiecare
copil isi alege un fruct sau o leguma,jetoane, pe care le arata grupului. Conducatorul,
6

miscandu-se in cerc, trece prin fata copiilor si spune: Ma duc la piata cu cosuletul sa
cumpar un mar Copilyul care a ales marul, porneste dupa conducator, care isi continua
mersul in cerc. Conducatorul spune iar Ma duc la piata cu cosuletul sa cumpar o rosie
copilul care a ales rosia se aseaza dupa mar. Jocul continua astfel pana conducatorul
exclama: S-a rupt cosuletul! Copiii se reped sa se aseze pe un scaun, dar fiind un scaun
mai putin, cine v-a ramane in picioare. El va ramane noul conducator al jocului.
Bibliografia
MECT Curriculum pentru invatamantul prescolar Bucuresti.2008.
Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, Jocuri didactice pentru educarea limbajului Ed.
Tehno-Art,2000.
Revista Invatamantului Prescolar, nr. tematic. proiectare integrata, (nr.3/4/2009) Ed.
Arlequin, Bucuresti 2009

S-ar putea să vă placă și