Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19.10.2023

ORA: 10:30

UNITATEA DE INVATAMANT: Grădinița cu Progam Prelungit Nr.9,Sighetu Marmației

GRUPA: mare ”Norocel”

PROPUNATOR: Sas Ioana Andreea

COORDONATOR: Prof. Szabo Felix

METODIST: Prof. Nistor Monica

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Când,cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNI: ”Toamna in livadă”

TEMA ZILEI: ”Fructe parfumate le culeg pe toate”

TEMA ACTIVITAȚII: ”Al câtelea fruct a căzut din pom?”

FORMA DE REALIZARE: Joc didactic

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică

TIPUL DE ACTIVITATE:Consolidare de cunoștințe

DIMENSIUNE:E2 - Cunoștințe si deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme si


cunoașterea mediului apropiat

COMPORTAMENTE:

E2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr si cu numerația.


E2.3. Identifica si numește formele obiectelor din mediul înconjurător.
E2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea si reprezentarea unor date.
SCOPUL: Consolidarea numeralului ordinal în limita 1-6
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 Să numere conștient în limitele 1-6


 Să utilizeze corect numeralul ordinal
 Să utilizeze un limbaj matematic adecvat
 Să recunoască cifrele in limitele 1-6
 Să recunoască fructele
SARCINA DIDACTICĂ:

 Recunoașterea cifrelor scrise pe fructe


REGULILE JOCULUI:

 Copiii vor inchide ochiii iar eu voi lua un fruct și îl voi așeza lângă lăsându-I pe copii să își
imagineze că fructul a căzut din pom
 Copiii vor ridica mâna pentru a răspunde la întrebarea ”Al câtelea fruct a căzut din pom?”
 Copiii respectă precizările ,respectă ordinea de intrare in joc;
 Copiii vor rezolva sarcinile jocului(vor recunoaște cifrele cu care sunt numerotate fructele,vor
utiliza corect numeralul cardinal)
 Răspunsurile corecte vor fi aplaudate si apreciate printr-o bulină
ELEMENTE DE JOC: închiderea și deschiderea ochilor,aplauzele,surpriza,recompensa
STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee:conversația, exercițiul, explicația, observația, demonstrația, problematizarea


 Mijloace de învățământ: tablă magnetică
 Materiale didactice: planșă, fructe numerotate și decupate,magneți,buline
METODE DE EVALUARE:evaluare orală(apreciere verbală)
FORMA DE ORGANIZARE: frontală
DURATA: 30 min

EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1.Moment organizatoric  Voi crea cadrul necesar
desfășurării activității
 Voi așeza scaunele în semicerc
 Voi pregăti materialele didactice
necesare

2.Captarea atenției Copiii vor răspunde la urmatoarele Conversația


întrebări:Oare știți voi in ce anotimp
suntem? Cum e vremea în anotimpul
toamna? Știți ce fructe se coc toamna?
Dar pe zâna toamna o cunoașteți?
După ce copilașii au raspuns la aceste
intrebări le voi povesti cum dimineața
când am deschis geamul sa văd cum e
vremea afară am observat că ZÂNA
TOAMNA mi-a lăsat un bilet
Introducerea în activitate se va realiza prin
prezentarea elementului surpriză:un bilet
de la ZÂNA TOAMNA (anexa 1)
3.Anunțarea temei și a Le voi spune copiilor că azi ne vom juca Conversația
obiectivelor un joc,pentru a o ajuta pe ZÂNA Explicația
TOAMNA să știe al câtelea fruct cade din
pom le voi spune regulile jocului prin
care vor demonstra cat de bine știu ei
numeralul ordinal in limitele 1-6
Jocul se numește:”Al câtelea fruct a cazut
din pom”.Va trebui să fiți foarte atenți și
să rezolvați corect sarcinile urmatoare:să
recunoașteți cifrele cu care sunt
numerotate fructele,sa spună al câtelea
fruct a cazut din pom.
4.Explicarea jocului Le prezint copiilor materialele didactice Explicație
ce vor fi folosite(anexa2), le explic Observația
regulile si sarcinile jocului.
Jocul se va desfașura in felul
urmator:copiii vor închide ochii când le
voi spune iar eu voi așeza un fruct lângă
pom imaginându-ne că a căzut apoi vor
deschide ochii și vor ridica mana pentru a
spune al câtelea fruct a cazut din pom iar
dacă copilul va raspunde corect va primi o
bulina.
Pe rand fiecare copil va fi numit pentru a
raspumde. Fiecare raspuns corect va fi
recompensat cu o bulină.
5.Desfășurarea jocului EXECUTAREA JOCULUI Explicația Frontală
La început voi așeza planșa cu copacul pe Conversația Individuală
tabla magnetică iar fructele decupate si Exercițiul Orală
numerotate le voi așeza cu ajutorul Demonstrația
magnețiilor pe crenguțele copacului(mai Problematizarea
întâi ne vom juca cu merele apoi cu
perele),Îi voi întreba dacă recunosc
fructele pe care le-am ales(măr,pară)și
dacă recunosc cifrele cu care acestea sunt
numerotate.Îi voi ruga să numărăm cu
ajutorul numeralului ordinal până la 6
Îi voi ruga pe copii să închidă ochii iar
eu voi pune un fruct lângă pom ca și cum
ar fi căzut. Îi voi intreba ”Oare știți voi al
câtelea fruct a căzut din pom?Cine știe să
ridice mâna iar eu îl voi numi să îmi
spună al câtelea fruct a căzut din
pom .Dacă va răspunde corect va fi
aplaudat
Vom repeta acest lucru de câteva ori
pentru aș-I însuși foarte bine numeralul
ordinal in limita 1-6
COMPLICAREA JOCULUI:
Le voi spune că s-au descurcat foarte bine
și că acum vom complica puțin jocul, le
voi cere din nou să inchidă ochii iar eu
voi întoarce fructele invers și le voi pune
cartonașe sub fructe. Îi voi întrba din nou”
Al câtelea fruct a căzut din pom”,copiii
vor ridica mâna eu ii voi numi să îmi
spună al câtelea fruct a căzut din pom.Îi
voi aplauda.
6.Încheierea activitații La sfârșitul activității le voi pune intrebări Conversația Recompense
despre activitate îi voi întreba dacă le-a Aprecieri
plăcut activitatea,îi voi felicita și voi face verbale
aprecieri asupra felului în care au lucrat și
s-au comportat copiii pe parcursul
activității,după care le voi spune că pentru
că s-au descurcat foarte bine și au fost
cuminți zâna toamna le-a pregătit tuturor
buline.

S-ar putea să vă placă și