Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

PARFUMUL

TOAMNEI
ANUL ȘCOLAR: 2023-2024

DATA: 06.11.2023

INSTITUȚIA: Grădinița cu Program Prelungit Nr.6 – Lumea Copiilor Târgu Mureș

GRUPA: „Ștrumfilor” - mijlocie

EDUCATOARE: Vlaic Antonia-Romina

DIRECTOR: Matei Raluca

LOCUL ACTIVITĂȚII: Sala de grupă

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ADP + ADE (DȘ/cun. med+ ) +ALA


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: ,,Zvon de toamnă”

SUBTEMA/TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Parfumul Toamnei”

TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștiințe


Forma de realizare: observare
SCOPUL ACTIVITĂȚII:

 îmbogățirea cunoștiințelor privind florile anotimpului toamna,caracteristicile și importanța acestora


 stimularea vorbirii coerente și expresive
 Cunoașterea deosebirilor și asemănărilor dintre cele două plante în ceea ce privește structura, culoarea, mirosul,
modul de viață și utilitatea;
 Educarea dragostei față de frumosul din natură, cultivarea dorinței de a îngriji florile, de a le folosi la înfrumusețarea
mediului ambiant.

 Inventar de activități:

1. Activități de dezvoltare personală (ADP):

 Întâlnirea de dimineață (gimnastica,salutul,prezența,calendarul naturii,împărtășirea cu ceilalți..): ):,,Când am fost în


parc/în grădină..”
 Rutine: mersul la baie, servitul micului dejun, gimnastica de înviorare, gustarea
 Tranziții: ,,Burtica este plină-acum/Ne vedem de-al nostru drum”
,,Pe grupe ne organizăm/La centre eficient lucrăm”
,,Ca să avem putere, trebuie să mâncăm..”
 Momentul de poveste
2. Activități pe domenii experiențiale (ADE):
 Domenii implicate: DȘ: ,,Florile de toamnă” -observare + Știință: ,,Găsește umbra”
 Formă de realizare: frontal,individual, grupe

3. Activități liber alese (ALA1):


o Joc de rol: ,,La florărie”
o Joc de masă: ,,Ce floare lipsește?” (joc memorie)

4. Activități liber alese (ALA2):


o Joc de atenție: ,,Rece-fierbinte”
o Joc de mișcare: ,,Omul negru”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 O1- să identifice atât părţile componente ale celor două flori cât și funcţiile principale ale acestora;
 O2- să precizeze utilizarea și modul de îngrijire a celor două plante;
 O3- să analizeze componentele florilor prezentate;
âSTRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, Învăţare prin descoperire ,Observare dirijată ,problematizarea, met. R.A.I

Mijloace didactice: scrisoare, planșe,flori,caiete, banner florărie,carduri joc de masă

SISTEM STRATEGII DE EVALUARE

1. Forme de evaluare: oral

2. Metode și tehnici de evaluare: aprecieri verbale, analiza produsului realizat

3. Instrumente de evaluare: fișe, evaluare orală

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE: ***Curriculum pentru educație timpurie 2019


SCENARIUL ZILEI
Ziua începe cu activitatea de dezvoltare personală (care include rutine: primirea copiilor, micul dejun, gimnastica de înviorare; tranziții:
,,Burtica este plină-acum/Ne vedem de-al nostru drum”, ,,Pe grupe ne organizăm/La centre eficient lucrăm”, ,,Ca să avem putere, trebuie să
mâncăm..”
După ce copiii servesc micul dejun, se întorc de la baie și termină de efectuat gimnastica de înviorare realizată pe versurile: ,,Umeri, genunchi,
piciorușe..” apoi se așază pe pernițe, fată-băiat” cu fața spre mine.
Activitatea debutează cu întâlnirea de grup dintre copii și educatoare, prin intermediul salutului de dimineață, aşezaţi în semicerc, pe pernițe,
vom rosti salutul de dimineaţă: „Dimineaţa a venit / Toţi copiii au sosit/ În semicerc ne aşezăm/ Cu toţii să ne salutăm ”, educatoare îi va saluta
”Bună dimineaţa, copii!” iar ei vor răspunde: „Bună dimineaţa,doamnă educatoare!”. Prezența se realizează cu ajutorul unor semne ștrumf, unde
fiecare preșcolar va veni și își va pune semnul în locul indicat.Vom arăta și la panoul întâlnirii de dimineață cum ne simțim azi apoi completăm
împreună calendarul naturii cu ajutorul unor întrebări adresate copiilor: „În ce anotimp suntem?” – Suntem în anotimpul............; „Cum este
vremea de afară?” – Afară este înnorat/senin și frig/plăcut; „Cum trebuie să ne îmbrăcăm dacă vremea este așa?” – Noi trebuie să ne îmbrăcăm
cu haine groase/mai puțin groase; „Ce zi este astăzi?” – Astăzi este.....; Ce dată este astăzi?” – Este data de......; ”În ce lună a anului ne aflăm?” –
Suntem în luna...... Urmează momentul de poveste.
Noutatea zilei va fi reprezentată de un plic cu o scrisoare.Pentru a ne dezmorți puțin, ca să fim în formă la activitățile care urmează, recităm
împreună niște versuri.
Copiii sunt foarte atenți și curioși în legătură cu activitățile pe care le vom realiza astăzi. Pentru domeniul DȘ: ,,Florile de toamnă” -observare
+ Știință: ,,Găsește umbra”
Fiecare copil va merge la centre, rotindu-se apoi corespunzător. În cadrul centrului joc de rol: ,,La florărie” iar la joc de masă: ,,Ce floare
lipsește?” (joc memorie). La final, copiii se vor juca două jocuri, primul joc de atenție: ,,Rece-fierbinte”: toți copiii stau în încăperea de joc și
stabilesc împreună un obiect care va fi ascuns. După ce au căzut de acord, se alege unul dintre ei, care va fi căutătorul. Acesta va ieși din
încăpere cât timp ceilalți jucători ascund obiectul. Când este rechemat intră și începe să caute în diverse locuri posibile. Dacă se apropie de locul
ascunzătorii, colegii vor striga întruna pe măsură ce deplasează: călduț /cald /fierbinte/ frige, dacă se depărtează îi vor striga rece/gheata.
Ghidându-se după aceste aprecieri indirecte căutătorul trebuie să se orienteze în încăpere și să descopere obiectul ascuns. Când reușește să
ghicească atunci va desemna chiar el un alt copil care să fie căutător.
Celălalt joc de mișcare: ,,Omul negru”: copiii se prind de mână în cerc. Unul dintre ei este ,, omul negru”. Încerc să învârt toți și ,, omul
negru” cântă: ,, ora 1 a sosit/ omul negru n-a venit... Ora 2 a sosit/omul negru n-a venit..”. ,,Omul negru” trebuie să-și fi stabilit o oră
anume.Când ajunge la ora respectivă (de exemplu 7) atunci spune: ,,Ora 7 a sosit/Omul negry a venit!”. Atunci toți rup cercul și o iau la fugă pe
suprafața de joc, iar ,,Omul negru” trebuie să prindă pe unul dintre ei.Când îl prinde, fac schimb de roluri. Cel care rămâne neprins este declarat
câștigător.
MOMENTEL OBIECTIVELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

E LECȚIEI OP.
METODE MIJLOACE

1.Momentul Se asigură condițiile optime pentru o


bună desfășurare a lecției:
organizatoric
 aerisirea grupei;
 pregătirea materialului didactic;
 organizarea colectivului de
copii.
2.Captarea atenției (după întâlnirea de dimineață) observare
Se prezintă copiilor Zâna Toamna care conversația scrisoare comportament
astăzi le-a adus o scrisoare: ,, Dragi
copii din grupa mjlocie, aţi văzut că în
acestă toamnă am fost foarte darnică cu
voi. V-am adus frunze, fructe, legume,
ca voi să vă bucuraţi de ele. Auzind
despre voi că sunteţi cumiţi, lucraţi
frumos, ştiţi multe despre mine, astăzi
după cum vedeţi, v- am adus alte daruri.
Vreau să văd ce ştiţi despre ele şi eu vă
voi răsplăti.”
Cu drag,

Zâna Toamnă
3.Anunțarea Surpriza pe care ne-a adus-o Zâna explicația
Toamna sunt florile de toamnă, despre
care astăzi vom învăţa: din ce sunt
temei/obiectivelor
alcătuite, cum trebuie să le îngrijim şi la
ce le putem folosi. Copiii ascultă cu
atenţie ce le spune educatoarea.

În ce anotimp apar aceste flori? Ce


fel de flori sunt ?
Cui sunt dăruite și de ce ?

S-ar putea să vă placă și