Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate

DATA:11.10.2023

UNITATEA DE APLICAȚIE:

EDUCATOARE:

NIVELUL DE VÂRSTĂ/GRUPĂ:Mică

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:,, Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI:,,Zvon de toamnă”

TEMA SĂPTĂMÂNII:,,Mirosul toamnei”

TIPUL ACTIVITĂȚII: DȘ- exercițiu cu material individual

TEMA ACTIVITĂȚII:,,Alegem frunze colorate” (grupare după culoare)

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și


cunoașterea mediului apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:

2.3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Clasificarea frunzelor după culoarea acestora și după mărimea


lor, identificarea asemănărilor și deosebirilor dintre frunze în funcție de una dintre cele două
caracteristici.

OBIECTIVE:

-să denumească corect cel puțin douăculori pe care le pot avea frunzele toamna, pe baza
propriei experiențe;
-să grupeze corect toate frunzele de aceiași culoare, pe baza explicațiilor date;
-să manipuleze cu grijă și ușurință materialele de lucru puse la dispoziție;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE:

-conversația; observația; explicația; demonstrația; exercițiul;

RESURSE MATERIALE:
-frunze de diferite soiuri și culori, recompense

FORME DE ORGANIZARE:

-individual; frontal;

BIBLIOGRAFIE:

-Curriculum pentru educația timpurie 2019

-Piramida cunoașterii

Nr Etapele Conținutul științific Strategii Evaluare/Metode


crt. activității didactice și indicatori
Metode și Mijloace
procedee de
învățământ
1. Moment Se creaza conditiile
organizatoric organizatorice si
psihopedagogice
necesare pentru
desfasurarea eficienta a
activitatii. Se pregatesc
materialele necesare

2. Captarea Se prezintă copiilor sub -convorbirea -observarea


atenției forma unei surprize, comportamentului
Aricel, care le copiilor
povestește că s-a întors
la copacul cu frunze de
care le povestise și a
adunat frunze într-un
coșuleț, iar ei trebuie să
îl ajute să le sorteze.

3. Anunțarea Astăzi îl vom ajuta pe -conversația -observarea


temei și a Aricel să sorteze -explicația comportamentului
obiectivelor frunzele de aceeiași copiilor
culoare.
urămrite
4. Prezentarea Se va discuta despre -explicația -observarea
noului conținut culorile pe care le pot -coșulețe comportamentului
și dirijarea avea frunzele - -frunze copiilor
toamna˸verde,roșu,mar
învățării demonstrația
o, iar copiii vor spune
ce culori au frunzele de
pe măsuțe. -exercițiul
Copiii vor primi două
coșulețe și frunzele
amestecate. Se va
explica modul de lucru,
vom lua câte o frunză și
o vom pune la
mulțimea ei, până toate
frunzele vor fi la grupa
lor.
6. Obținerea - Copiii se vor așeza la -explicația -observarea
performanței măsuțe și vor primi - comportamentului
câte o fișă cu frunze de demonstrația copiilor
culori diferite pe care -exercițul
să le încercuiască.

7. Încheierea Copiii vor fi -convorbirea - -observarea


activității recompensați și recompensa comportamentului
felicitați de către Aricel copiilor
și vor primi un sticker
în formă de frunză.

S-ar putea să vă placă și