Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA : 11.10.2023

UNITATEA DE INVATAMANT: C.N.I. Matei Basarab

UNITATEA DE APLICATIE: G.P.P. Nord 2

PROPUNATOR: Barbu Roberta-Maria

PROFESOR INVATAMANT PREPRIMAR: Banu Narcisa

GRUPA: Mijlocie A

TEMA ANUALA DE STUDIU: “Cine sunt/suntem?”

TEMA SAPTAMANALA : “Eu și lumea mea”

TEMA PROIECTULUI: “O lume nouă-grădinița”

TEMA ACTIVITĂŢII: “Toamna, anotimp bogat colorat”

DOMENIUL EXERENŢIAL: D.O.S. (Domeniu om și societate)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație pentru societate

MIJLOC DE REALIZARE : Realizare poster


TIPUL ACTIVITATII : Formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITAȚII: Dezvoltarea interesului pentru cunoaştere, a spiritului de investigare, de cercetare a fenomenelor lumii şi
adâncirea reprezentărilor despre anotimpul toamna, prin completarea experienţei personale de viaţă, cu date perceptive mai sistematice
asupra mediului de viaţă, schimbărilor din natură, dar şi asupra darurilor toamnei.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

C3. Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:

C3.1. Manifestă creativitate în activități diverse.

C3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale si practice, în

conversații și povestiri creative.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:.

● COGNITIVE:

O1. Să identifice uneltele pentru realizarea activitații (acuarele, frunze, planșa).

O2. Să foloseasca corect tehicile de pictare.

O3. Să respecte indicațiile educatoare privind ordinea fazelor realizarii lucrării.

● AFECTIVE:

O4. Să participe activ la activitatea didactica.


O5. Să dezvolte o atitudine deschisa fată de activitatea propusă, manifestând interes pentru discuții deschise.

● PSIHOMOTORII:

06- Să pronunțe clar și corect cuvintele printr-o bună coordonare a sistemului de vorbire;

07- Să păstreze locul pe scaun, adoptând o poziție decentã și corectă.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: explicația, conversația, exercițiul, observația.

MIJLOACE DE INVATAMANT: planșe A3, acuarele.

FORME DE ORGANIZARE: independentă, pe grupe.

MANAGEMENTUL RESURSELOR SI AL TIMPULUI:

RESURSE UMANE: elev propunător: Barbu Roberta-Maria

profesor învățământ preprimar: Banu Narcisa

RESURSE SPATIALE: sala de grupă

RESURSE MATERIALE: frunze, planșă A3, acuarele

RESURSE TEMPORALE: 20 minute


DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA


DIDACTIC METODE SI MIJLOACE
PROCEDEE
1.Moment Se organizează spațiul și climatul educativ Conversația Evaluarea
organizatoric într-un mod optim desfășurării activităților deprinderilor de
propuse: aerisirea sălii de grupă, pregătirea disciplină.
materialului necesar, organizarea colectivului de
copii, controlul ținutei și a poziției copiilor pe
scaune.

2.Captarea La începutul activității mă voi prezenta, apoi le Conversația Orală


atentiei prezint materialul didactic sub formă de
surpriză.
3.Reactualizarea Le voi adresa copiilor întrebări despre tema Conversația Orală
cunoştinţelor studiată anterior. Explicația
4. Anunțarea Cu ajutorul frunzelor și a unei planșe A3 voi Conversația Frunze Orală
temei și a anunța tema și obiectivele activității. Explicația
obiectivelor Observația
urmărite
5.Dirijarea Împart cele trei planșe A3 la cele trei grupe de Frunze Orală
activităţii copii, aceștia sunt așezați pe scaune în jurul
mesei. Conversația
Explicația
La fiecare masă sunt organizate deja cateva
frunze pentru a avea fiecare preșcolar cel puțin o
frunza.

Fiecare copil își ia acuarelele și pensulele.

Le voi explica copiilor ceea ce au de făcut în


activitatea ce urmează.
“Fiecare dintre voi își va însuși una sau doua
frunze, iar apoi le veți picta cu ajutorul
acuarelelor și a pensulelor. După acest prim pas,
voi veți trebui să lipiți frunza cu acuarela
neuscata pe planșă, veți apăsa și apoi veți ridica
frunza cu grijă.”

Sinteza partiala
Copiii vor fi dirijati spre elementul central
“frunza” care exprimă anotimpul toamna.

Sinteza finalã
Vor fi reluate toate noțiunile dobândite precum:
culorile pe care le-au folosit pentru a picta
frunzele, sau elementele care determină
anotimpul toamna.

6. Obţinerea După realizarea planșelor, le voi aminti copiilor Conversația Orală


performanţei cateva caracteristici ale anotimpului toamna. Explicația
7. Asigurarea Voi adresa întrebări legate de anotimpul toamna Explicația
retenţiei şi și ceea ce îi face pe copii să realizeze ca suntem Conversația
transferului în acest anotimp.

8. Încheierea Se vor face aprecieri generale asupra modului de Conversația


activităţii desfășurare a activității.

S-ar putea să vă placă și