Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE CURENTA/FINALA

DATA: 16.11.2020

GRADINITA:

GRUPA:

PROF. INV. PRESCOLAR:

TEMA ANUALA: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’

SUBTEMA/PROIECTUL TEMATIC: ,,Ce ne dăruiește anotimpul toamna?’’

DOMENIUL EXPERIENTIAL: Om și societate

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică

TEMA ACTIVITATII: Rochița toamnei

MIJLOC DE REALIZARE: Colaj

DOMENII DE DEZVOLTARE VIZATE: CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;


Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

Activare și manifestare a potențialului creativ.

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

 FORMATIV: Formarea unor abilitati practice specific nivelului de dezvoltare motrica;

 EDUCATIV: Educarea capacităţii de cunoaştere, înţelegere şi stimulare a curiozităţii despre mediul înconjurător;

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

 Să recunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;

 Să identifice, să proiecteze şi să găsească cât mai multe soluţii pentru realizarea temei propuse în cadrul activităţilor practice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

Cognitive:

O1: să denumească materialele de lucru puse la dispozitia lor;

O2: să lipească corect frunzele;

O3: să aplice algoritmul de lucru conform explicaţiilor date;

O4: să execute exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;


să formuleze corect răspunsuri la întrebări;
Afectiv – atitudinale:

05: - să participe activ la activitate;

O6: - să manifeste interes pentru activităţile desfăşurate

O7: să lucreze ordonat păstrând acurateţea lucrarii;


O8: să analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie şi pe cele ale colegilor;

Psiho- motorii:

O9: - să adopte o pozitie corectă pe scăunel pe tot parcursul activităţii

O10: - Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;

STRATEGIA DIDACTICA:

 Metode si procedee: explicaţia, conversația, observația, exercițiul, demonstrația, turul galeriei


 Resurse materiale: lipici, frunze de diverse culori, scrisoarea ,, Zânei Toamnei’’, planșă cu rochița toamnei
 Forme de organizare: frontală, individuală
Forme de evaluare: continuă-formativă

Locul de desfasurare: sala de grupă

Durata: 15-20 de minute

Bibliografie: „Curriculum pentru educaţia timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, 2019

,,Revista Învăţământului preşcolar nr.1-2/2008 şi nr.3- 4/2009”

„ Antologie de jocuri – II-“, Silvia Dima, Editura Lumea copiilor, Bucuresti, 1993

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Continutul informativ STRATEGIA DIDACTICĂ: Evaluare


activității
Activitatea propunatorului Activitatea copiilor Metode şi Resurse Forme de
procedee materiale organizare

1.Momentul Se aerisește sala de grupă, se Așteaptă cu nerăbdare să înceapă Conversatia, Scăunele, Frontala Observaţia
organizatoric aranjează masuțele și scăunelele activitatea și sunt curioși ce li s-a explicația măsuțe, curentă
copiilor pregătit. materiale
de lucru
Se împart materialele de lucru
2.Captarea Se citeşte copiilor o scrisoare pe care Sunt foarte uimiți de ceea ce li se Conversația, Scrisoare Frontala observarea
atenției am primit-o de la Zâna Toamnă în prezintă și sunt atenți la fiecare observația, frumos comporta-
urma întâlnirii cu ea în parcul detaliu. demonstrația decorată mentului
grădiniței, prin care aceasta le cere copiilor
ajutorul, deoarece vântul i-a spulberat
frunzele de pe rochiţă.

3.Reactualiza Le adresează copiilor întrebări Răspund la întrebarile adresate și Conversația Frontala


rea referitoare la toamnă: sunt atenți.
cunoștințelor
-Cum este vremea în anotimpul
toamna?

-Ce culori au frunzele toamna?

-Cum este soarele toamna?


4.Anunțarea Se anunţă copiii că azi vor veni în Sunt fermecați de planșa Conversația, Planșa cu Frontala
temei și a ajutorul Zânei Toamnă şi îi vor prezentată și ar dori să realizeze și demonstrația rochița
obiectivelor decora rochiţa, deoarece vântul i-a ei alte planșe mai frumoase. toamnei
smuls toate frunzuliţele.

5.Dirijarea Preşcolarii se vor aşeza la mese şi vor


învățării fi atenţi la indicaţii.
Conversaţia Frunze
Se prezintă planșa model cu rochița decupate,
toamnei împodobită cu frunze în Așteaptă cu nerăbdare să înceapă lipici, Frontala,
culorile specifice toamnei: roșu, să lucreze. planșe, individuala
galben, portocaliu, maro. Sunt atenți la explicațiile doamnei. culori

Intuirea materialului utilizat: Incep să lucreze și sunt atenți să


Se denumeşte materialul utilizat folosească frunze cât mai multe.
pentru realizarea planşei model (,,-Ce
aţi primit pe măsuţe?’’)

Explicaţia
Demonstrarea modului de lucru:

Se va prezenta copiilor etapele de


lucru şi va demonstra modul de Planșele
realizare:
Observarea lucrate de
copii
,,-Vom aplica lipici pe frunze şi le
aşezăm pe rochiţa Zânei astfel încât
la finalul lucării să obţinem cea mai
frumoasă Zână’’

Înainte de începerea lucrului, un copil


va expune pe scurt etapele de lucru,
iar apoi se realizează exerciţii de
încălzire a muşchilor mici ai mâinii:

,,Miscam degetelele, Explicaţia


Batem tare palmele
Demonstraţia
Cade ploaia binisor
Stoarcem rufele usor.’’

Copiii lucrează individual pentru a


realiza rochiţa Toamnei.

Se va urmări modul de lucru al Conversaţia


copiilor, se vor da explicaţii
suplimentare, iar acolo unde este Explicaţia
cazul, se va acorda ajutor. Exerciţiul
Se vor face aprecieri verbale privind
modul de realizare al lucrărilor.
6.Evaluarea După finalizarea lucrărilor, acestea Ies pe rând în fața clasei în funcție
activității vor fi aşezate pe panou, pentru a de cum îi strigă doamna și au
realiza o expoziţie. Pe rând, fiecare zâmbetul pe buze care se datorează Frontala
copil va observa celelalte lucrăr şi o reușitei lor. Turul galeriei
va alege pe cea care îi place cel mai
mult, motivând alegerea făcută. Vor
ţine cont în apreciere de acurateţea
lucrării şi de respectarea etapelor de
lucru.

7.Aprecieri Apreciază lucrările copiilor și le oferă Sunt bucuroși și abia așteaptă să le Conversația Surpriză Frontala Copiii
finale o mică recompensă. prezinte părinților planșelor. dulce analizează
obiectiv
lucrarea

S-ar putea să vă placă și