Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DISCIPLINA: Modulul 2 – Metode practice de investigare a ecosistemelor
DOMENIUL DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ: Protecția mediului
CALIFICAREA: Tehnician ecolog și protecția calității mediului
PROFESOR: _____________________
CLASA: a IX-a
DATA: ________________
TEMA: Lanțuri trofice. Rețea trofică
TIPUL LECŢIEI: Lecție de fixare și de consolidare a cunoștințelor
Locul de desfășurare: on-line
DURATA LECŢIEI: 50 minute

Rezultate ale învățării:


Cunoștințe Abilități Atitudini
2.1.1.Noţiunea de sistem ecologic 2.2.1. Recunoașterea diferitelor tipuri 2.3.1.Aprecierea corectă a diferitelor tipuri de ecosisteme
- Alcătuirea biotopului de ecosisteme 2.3.2.Responsabilizarea pentru protejarea mediului
- Limite de toleranță înconjurător
- Factori limitanți 2.3.3.Conştientizarea necesităţii aplicării legislaţiei în vigoare
- Nivel trofic privind mediul
- Piramida trofică 2.3.5.Respectarea timpului de lucru prevăzut în fişa de lucru
- Lanțuri trofice 2.3.6.Colaborarea cu membrii echipei de lucru pentru
- Rețeaua trofică îndeplinirea sarcinilor la locul de muncă
2.3.7.Manifestarea de inițiativă și creativitate în rezolvarea
problemelor apărute la locul de muncă
1.3.11. Asumarea responsabilității pentru calitatea
activităților realizate

Arii de conținut:
A1: Identificarea lanțurilor trofice și a rețelelor trofice ;
A2: Reprezentarea lanțurilor trofice;
A3: Reprezentarea rețelelor trofice.

Obiectivele lecției:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
O1: Să identifice lanțuri trofice și rețele trofice;
O2: Să reprezinte un lanț trofic;
O3: Să reprezinte o rețea trofică.

Strategia didactică:
- Metode de învățământ folosite: conversația, explicația, problematizarea, expunere, exercițiul.
- Mijloace de învățământ: desktop/laptop/telefon mobil, platforma on-line G-Suite – aplicația Meet, aplicația Wordwall, aplicația Mentimeter,
filmuleț - Youtube, imagini cu categorii trofice (producători, consumatori, decompunători), fișă de evaluare .

Bibliografie:
- Ciosnar, N. D., Auxiliar curricular, clasa a IX-a, ciclul inferior al liceului tehnologic, domeniul Protecția mediului, calificarea Tehnician ecolog și
protecția calității mediului, modulul ”Metode practice de investigare a ecosistemelor”
- Ghenescu, N., Drăgușoiu, Gh., Onuțu,I., Ecologie, manual clasa a-IX-a, profil Resurse naturale și protecția mediului, Editura LVS Crepuscul,
Ploiești 2004
- https://www.youtube.com/watch?v=wjnoiPWggZ8&ab_channel=WinSchool
- Nițucă, C., Stanciu, T., Didactica disciplinelor tehnice, Editura Performantica, Iași 2008
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Conţinutul Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace Forme de Timp


Crt. instruirii elevilor de de organizare a min.
învăţământ învăţământ activităţii
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Secvență - Face prezenţa elevilor. Preiau din sarcinile Conversaţia Aplicația Frontal 7
organizatorică - Pregăteşte elevii pentru activităţile ce propuse de profesor. Mentimeter
vor urma, utilizează aplicația
mentimeter pentru un exercițiu simplu
de spargere a gheții.
2. Distribuirea Profesorul anunţă clar şi afișează titlul Elevii sunt atenţi şi îşi Expunere Platformă on-line - Frontal 3
materialelor lecției – “Lanțuri trofice. Rețeaua notează noul titlul în aplicația Meet,
necesare lecției trofică” caiete. Filmulet:
Prezintă rezultatele învățării și Ascultă şi urmăresc cu https://www.youtub
obiectivele lecției interes cele spuse de e.com/watch?
profesor. v=wjnoiPWggZ8&
Descarcă materialele ab_channel=WinSc
trimise de profesor hool
Imagini cu
producători,
consumatori,
descompunători
3. Fixarea și Verifică, cu ajutorul aplicației Elevii notează în caiet și Conversație Platformă on-line - Frontal 15
consolidarea Wordwall – activitate de tip ”Adevărat se angajează în discuții. Expunere aplicația Meet,
cunoștințelor. sau fals”, noțiunile predate anterior, Răspund întrebărilor Explicație Aplicație Wordwall
A1O1 corespunzătoare temei lecției anunțate. profesorului. Problematizare Filmulet:
Expune filmulețul de pe canalul de https://www.youtub
youtube: e.com/watch?
https://www.youtube.com/watch? v=wjnoiPWggZ8&
v=wjnoiPWggZ8&ab_channel=WinSc ab_channel=WinSc
hool și comentează împreună cu elevii hool
noțiunile prezentate.

Rezolvă, împreună cu elevii, exerciții Elevii notează în caiet și


A2O2 de reprezentare a lanturilor și rețelelor se angajează în discuții. Conversație Frontal 15
A3O3 trofice, pe baza imaginilor cu categorii Răspund întrebărilor Expunere Platforma on-line -
trofice, puse la dispoziția elevilor de profesorului. Rezolvă Explicație aplicația Meet,
către profesor. aplicația numerică Problematizare Imagini cu
prezentat de către Exercițiul producători,
profesor. consumatori,
descompunători
4. Realizarea feed Profesorul pune câteva întrebări (Ce Elevii răspund Explicaţie Platforma on-line - Individual 7
– back-ului este lanțul trofic? întrebărilor puse de Exercițiu aplicația Meet, Frontal 3
Care este numărul maxim de verigi către profesor și Conversaţie Fișă de evaluare
dintr-un lanț trofic?) și indică elevilor completează fișa de
completarea fișei de evaluare. evaluare
Domeniul de pregătire profesională: Protecția mediului
Calificarea: Tehnician ecolog și protecția calității mediului
Disciplina: Modulul 2 – Metode practice de investigare a ecosistemelor
Clasa: a IX-a
Numele şi prenumele elevului: ……………………………………

Fișă de evaluare

Tema: Lanțuri trofice. Rețeaua trofică

Sarcini de lucru:
- Completați fișa de evaluare!
- Lucrați individual!
Timp de lucru: 7 minute
Notă: Se acordă 10 puncte din oficiu!

1. Încadraţi în categoriile trofice corespunzătoare următoarele organisme: morcov, râmă, bacterii


existente pe cadavre, pește, alge, gândac de Colorado, porumb, găină, copaci, om, ciuperci care
descompun substanțe vegetale, omida copacilor, ciocănitoare, ciuperci parazite la om.
60 de puncte

1. Producători de substanță 2. Consumatori de substanță 3. Descompunători


organică organică
Primari Secundari Terțiari
2. Reprezentați două lanţuri trofice utilizând speciile de mai sus (minim 3 verigi trofice fiecare).
20 de puncte

3. Reprezentați o reţea trofică cu cel puţin 5 lanţuri trofice şi identificaţi nodurile trofice.
10 puncte

Domeniul de pregătire profesională: Protecția mediului


Calificarea: Tehnician ecolog și protecția calității mediului
Disciplina: Modulul 2 – Metodice practice de investigare a ecosistemelor
Clasa: a IX-a

BAREM DE EVALUARE ŞI NOTARE

Notă: Se acordă 10 puncte din oficiu.

90 de puncte repartizate astfel:


1. 60 de puncte
Câte 5 puncte pentru fiecare organism încadrat corect în categoria trofică (14x5 puncte=60 de
puncte)

2. 20 de puncte
Câte 10 puncte pentru reprezentarea oricărui lanț trofic corect (2x10 puncte= 20 de
puncte)

3. 10 puncte
Reprezentarea unei reţele trofice cu cel puţin 4 lanţuri trofice 5 puncte
Identificarea nodurilor trofice 5 puncte

S-ar putea să vă placă și