Sunteți pe pagina 1din 6

LICEUL TEHNOLOGIC TEODOR DIAMANT, BOLDEȘTI -SCĂENI

An şcolar 2014 – 2015

PROIECT DE LECŢIE

CLASA a 11-a A
Profesor: RISTEA LIDIA
Disciplina: T.I.C. Tehnologii web 2.0
DATA :
Unitatea de invatare: Crearea și editarea de prezentări multimedia
Subiectul lecţiei: Implementarea instrumentelor Padlet, în procesul de
predare-învățare
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de acumulare de noi cunoștiințe
Varianta: Lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
Obiectivul fundamental: Acumularea noilor cunoștiințe și formarea priceperilor și deprindelor
de utilizare a noilor instrumente digitale
COMPETENŢE:
● Generală: Formarea de priceperi şi deprinderi referitoare la crearea și utilizarea unor
aplicații utilizând platforma Padlet,Wiki
● Specifice:
COMPETENŢA 1: Utilizează planul general de creare a unei aplicații Padlet,
Wiki pentru includerea în proiectul de grup;
COMPETENŢA 2 : Înregistrază etapele de realizare a unor aplicații.
● Derivate:
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili :
● să identifice corect categoriile de aplicații utile din punct de vedere teoretic;
● să identifice aplicațiile utile în promovarea de produse și servicii ;
● să utilizeze tutorialele pentru crearea și înregistrarea în planul proiectului de grup al
evenimentelor si etapelor de lucru;
● să utilizeze planul de lucru pentru realizarea proiectului .

Scopul activităţii:
→ Transmiterea, sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor despre crearea unor aplicații
utilizând platforma Padlet, Wiki.
→ Dezvoltarea deprinderilor de a implementa și integra aplicațiile create în diverse proiecte.

RESURSE:
1. TEMPORALE: 45 minute
2. MATERIALE:
a. mijloace didactice: tabla, manual, culegere de probleme, Planul de lucru , fişe de
lucru, markere, videoproiector;
b. forme de organizare a clasei: individual, pe grupe, frontal;

3. UMANE: clasa a XI- a A filiera Tehnologică, profil: Resurse naturale și protecția


mediului , specializarea:Tehnician ecolog ;
4. LOCUL DE DESFĂŞURARE: Laboratorul de informatică
1
LICEUL TEHNOLOGIC TEODOR DIAMANT, BOLDEȘTI -SCĂENI
An şcolar 2014 – 2015

STRATEGII DIDACTICE
❖ Metode şi procedee didactice:
- de comunicare: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică,
problematizarea, munca în grup, brainstorming;
- de explorare: demonstrarea, exerciţiul;
- bazate pe acţiune efectivă: studiu de caz.
❖ Modalităţi de evaluare:
o chestionare orală curentă;
o observare şi aprecierea verbală;
o fişă de lucru.
o verificare prin lucru individual
o observare sistematică a elevilor

- Bibliografie:
1.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimente Activitatea propunătorului Activitatea elevilor


1. Moment Profesorul noteaza absenţii, verifica ţinuta elevilor, Elevul de serviciu
organizatoric materialele didactice sunt aranjate în ordinea utilizării numeşte absenţii.
(2 minute) lor. Raportează eventualele
Îndrumă pregătirea elevilor pentru lecţie şi le capteaza defecțiuni .
atenţia.
2. Captarea Profesorul verifică tema: Schema,șablonul după care
atentiei. trebuie să realizeze aplicațiile ce urmează a fi incluse în
Anunţarea planul de lucru și postate pe site.
temei şi a Anunţa titlul lecţiei: Acumulare de noi cunoștiințe -
competenţelor/ Prezentare, descriere și utilizare aplicații de pe
obiectivelor platforma GO LAB - Padlet,wiki ,precum și modul de
activităţii lucru cu acestea. Elevii notează pe caiete
(3 minute) Apoi se prezintă competenţele/obiectivele propuse: titlul lecţiei :
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili: Prezentare, descriere și
● să identifice toate aplicațiile de pe platforma utilizare aplicații
GO LAB utile în realizarea de produse Padlet
utilizabile TIC; .
● să utilizeze instrumentele disponibile de pe Sunt atenţi la
platforma Padlet pentru crearea unor prezentarea obiectivelor
aplicații specifice tematicii și postarea pe propuse.
site-ul wiki ;
● să realizeze aplicații corespunzătoare
2
LICEUL TEHNOLOGIC TEODOR DIAMANT, BOLDEȘTI -SCĂENI
An şcolar 2014 – 2015

specializării și să le descarce ca imagine


,în format .pdf iar link-ul să îl insereze în pagina wiki .
Profesorul precizează ca fiecare pagină Padlet realizată
să corespundă cerințelor și să încarce și detalii,
descrieri specifice tematicii.
Actualizează planul de lucru ( Anexa 1 ) şi explică pe
scurt elevilor modul în care
urmează să se realizeze aplicațiile .
3. Desfasurarea Se organizează elevii clasei în grupe: 2 grupe a 4
activitatii. elevi, 3 grupe a câte 5 elevi și o grupă a 7 elevi în
23 min vederea deşfăşurării activităţii.

Profesorul solicită fiecărui grup să-şi aleagă un lider


care va fi şi purtătorul de cuvânt .
Liderul fiecărui
grup va lua o fişă cu
cerinţe de lucru ( Anexa
2) , trasă la sorţi şi
șabloanele de lucru
Profesorul solicită elevilor să citească cu atenţie aferente .
cerinţele de lucru şi să completeze șablonul de lucru
după care se va crea pagina pe platforma Padlet .
Stabileşte şi precizează sarcinile de lucru. (Anexa 3).
Vor avea la dispoziţie 20 min.
Profesorul prezintă punctajul corespunzător fiecărei
cerinţe de lucru şi completează spunând că nu se
acordă punctaje intermediare pentru răspunsuri Fiecare grup
incomplete. completează
independent fișa de
lucru.
Înainte de a începe prezentările, profesorul cere
elevilor să-şi deschidă caietele pentru a nota, pe După expirarea
scurt, precizările liderilor de grup. timpului, fiecare lider
va
Profesorul intervine în discursul elevilor cu întrebări prezenta întregii clase
suplimentare şi solicită clasei să corecteze şi să fisa de lucru
completeze răspunsurile, dacă este cazul. completată de grupul
În timpul fiecărei prezentări, profesorul va face notări său care a fost, iniţial,
pentru fiecare grup, ţinând cont de calitatea fixată pe tabla.
răspunsurilor ( Anexa 4 ).
4. Asigurarea Se precizează punctele slabe şi se recomandă să se mai Elevii sunt atenţi la
transferului insiste asupra lor. aprecierile făcute de
5 min profesor.
5. Evaluarea Se acordă fiecărui grup, funcţie de modul în care a
3
LICEUL TEHNOLOGIC TEODOR DIAMANT, BOLDEȘTI -SCĂENI
An şcolar 2014 – 2015

rezultatelor rezolvat cerinţele de lucru un calificativ:


10 min - F.B. ( Foarte bine ) – între 80-100 puncte
- B. ( Bine ) - între 60-79 puncte
- S. ( Suficient ) - între 40-59 puncte
-I. (Insuficient) între 10-39 puncte .
În funcţie de punctajele obţinute, profesorul va acorda
note tuturor participanţilor la lecţie, astfel:
- punctaj intre 91-100 puncte nota 10
- punctaj între 80-90 puncte: nota 9
- punctaj între 70-79 puncte: nota 8
- punctaj între 60-69 puncte: nota 7
- punctaj între 50-59 puncte: nota 6
- punctaj între 40-49 puncte: nota 5
- punctaj sub 40 puncte: nota 4.
Pentru ca fiecare elev-membru al unei grupe - să ştie
care este nota cu care a fost evaluat şi notat, profesorul
realizează pe calculator un tabel in care va trece
punctajul fiecarei grupe şi nota corespunzatoare, după
care îl va afișa pe video proiector ( Anexa 5).
De asemenea, profesorul va ţine cont de răspunsurile
individuale ale elevilor, respectiv completările
pe care aceştia le-au făcut atunci când liderii şi-au
prezentat rezolvarea cerinţelor.
Tema pentru Intocmiti o pagină Padlet cu următoarele elemente: Elevii notează tema pe
acasă Biodiversitatea, Cauzele și efectele degradării caiete.
(2 minute) biodiversității, imagini sugestive, încărcare fișiere cu
detalii/descrieri.

Anexa 1
Plan de lucru
1. Pe fiecare pagină Padlet creată se vor încărca:
Titlul corespunzător tematicii, descrierea pe scurt, fundal, imagini , încărcare
fișiere cu descrieri, legături către alte site-uri, nu se vor lăsa spații libere între
secvențele adăugate, se vor salva ca imagine, în format pdf. Iar link-ul se va
insera în pagina wiki.

Anexa 2

4
LICEUL TEHNOLOGIC TEODOR DIAMANT, BOLDEȘTI -SCĂENI
An şcolar 2014 – 2015

a) Să se realizeze o pagină pe platforma Padlet despre câteva plante medicinale mai puțin
cunoscute în care veți introduce: descriere, modul de recunoaștere, utilizări, mod de
administrare. Adresa paginii create se va insera în Wiki. Informațiile vor fi preluate de
pe Internet, prelucrate și salvate într-un document word.
10p design, 30 p modul de prezentare și selectarea informației conform
cerințelor,10 p încadrarea în pagină,30 p încărcare imagini, fișiere, link-uri,10
salvarea paginii ân formatul cerut, 10 p din oficiu.

b) Să se realizeze o pagină pe platforma Padlet despre păsări pe cale de dispariție și/sau


ocrotite de lege; Se va încărca imaginea pentru fiecare dintre acestea și legătura site-ului
de unde a fost preluată .Adresa paginii create se va insera în Wiki. Informațiile vor fi
preluate de pe Internet, prelucrate și salvate într-un document word.
10p design, 30 p modul de prezentare și selectarea informației conform
cerințelor, 10 p încadrarea în pagină,30 p încărcare
imagini, fișiere, link-uri,10 salvarea paginii
în formatul cerut, 10 p din oficiu.

c) Să se realizeze o pagină pe platforma Padlet despre animale pe cale de dispariție și/sau


ocrotite de lege,habitat; Se va încărca imaginea pentru fiecare dintre acestea, detalii și
legătura site-ului de unde a fost preluată. Adresa paginii create se va insera în Wiki.
Informațiile vor fi preluate de pe Internet, prelucrate și salvate într-un document word.
10p design, 30 p modul de prezentare și selectarea informației conform
cerințelor,10 p încadrarea în pagină,30 p încărcare
imagini, fișiere, link-uri,10 salvarea paginii
în formatul cerut, 10 p din oficiu.

Anexa 3
Sarcini:
Liderul-purtătorul de cuvânt:
stabileşte sarcini de lucru concrete pentru fiecare membru;
colaborează cu fiecare membru al echipei (sprijinindu-l în realizarea sarcinilor);
coordonează activitatea echipei;
prezintă rezultatele activităţii;
colaborează cu profesorul, solicitându-i acestuia informaţii şi sprijin.
Membri:
execută sarcinile de lucru repartizate;
colaborează cu ceilalţi membri, coordonatorul şi profesorul.
Profesorul:
prezintă modalitatea de deşfaşurare a activităţii;
5
LICEUL TEHNOLOGIC TEODOR DIAMANT, BOLDEȘTI -SCĂENI
An şcolar 2014 – 2015

anunţă timpul de lucru;


observă activitatea clasei, dă explicaţii şi conversează cu elevii, solicită elevilor să
prezinte materialele întocmite pentru evaluare;
concluzionează asupra modului în care aceştia şi-au îndeplinit sarcinile.

Anexa 4
Subiect 1 Subiect 2 Subiect 3 Oficiu Total
Grupa 1 10p
Grupa 2 10p
Grupa 3 10p
Grupa 4 10p
Grupa 5 10 p
Grupa 6 10p

Anexa 5
Punctaj total Nota
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Grupa 5
Grupa 6

Realizate in clasa.
Grupa 1
http://padlet.com/alomanpetre/hpxk77tswhob

grupa 2
http://padlet.com/ang_irina/4gyluggwydda
grupa 3
http://padlet.com/estyestera42/czwnn9mcwrvm
grupa 4
http://padlet.com/cosminel_1710/m08k12u0z37h

S-ar putea să vă placă și