Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA SCOLARA – Liceul Tehnologic Darmanesti


CLASA – a IX-a E1, profil economic
DISCIPLINA – Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor
NR. ORE/SAPT. – 1
DATA – 05.03.2013
PROFESOR – Ferent Laura
UNITATEA DE INVATARE – Structura retelei Internet
LECTIA – Reteaua Internet
TIPUL LECTIEI – Dobandire de noi cunostinte
TIMP DE LUCRU – 50 minute

I. Competenţe generale :

1. Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator

2. Cunoaşterea modului de utilizare a unor medii informatice de lucru

3. Elaborarea unor produse utilizabile care să dezvolte spiritul inventiv şi creativitatea

II . Competenţe specifice:

o Definirea noţiunilor legate de „arhitectura” Internetului


o Enumerarea serviciilor oferite în Internet şi descrierea acestora

III. Competente:
La finalul activităţii, elevii vor fi capabili:
o Sa defineasca reteaua Internet;
o Sa cunoasca rolul protocoalelor TCP/IP,HTTP, FTP;
o Sa identifice elementele specifice interfetei aplicatiilor de tip browser
o Sa enumere serviciile oferite de reteaua Internet;
o Să comunice eficient cu colegii şi să coopereze în rezolvarea sarcinilor

IV. Metode şi procedee :

 Mozaic, conversaţia, explicaţia, instruirea asistata de calculator.

V. Mijloace de învăţământ :

 Fisa de lucru
 Hartie A4, calculator, videoproiector, lectii interactive online

VI. Desfăşurarea activităţii

 Evocarea

 Salutul, prezenta;
 Profesorul anunta tema lectiei si obiectivele, precum si metoda utilizata in
aceasta etapa - mozaicul. Explica pe scurt metoda mozaic si realizeaza
impartirea elevilor pe grupe.
 Se formeaza apoi grupurile de experti si sunt inmanate acestor grupuri
sarcinile de lucru. Fiecare grup va primi spre studiu o portiune din lectie, pe
care o vor citi si vor extrage ideile principale. Aceste idei vor fi notate pe
flipchart si in fisele individuale ale fiecarui elev.
 Grupa 1 – Istoria retelei Internet (definitie, istoric)
 Grupa 2 – Protocoale folosite in reteaua Internet (TCP/IP, HTTP,
FTP)
 Grupa 3 – Browser – elemente de interfata specifice
 Grupa 4 – Servicii oferite de reteaua Internet (www, email, chat
newsgroup)
 Grupa 5 – Servicii oferite de reteaua Internet (e-commerce, e-
banking, retele de socializare)

Elevii cu dominanta auditiva Elevii cu dominanta vizuala Elevii cu dominanta practica


-asculta obiectivele lectiei -vizualizeaza obiectivele -schiteaza modul de desfasurare
indicatiile date de profesor cu schitate pe flipchart si al lectiei
privire la modul de desfasurare indicatiile profesorului;
al activitatii;

 Realizarea sensului

 Elevii urmaresc lectia in format electronic cu noile continuturi, discuta intre ei


si isi noteaza ideile principale pe fise si flipchart.
 Indrumati de profesor, elevii vor lamuri eventualele neclaritati care apar.

Elevii cu dominanta auditiva Elevii cu dominanta vizuala Elevii cu dominanta practica

-descoperă punctele principale -ascultă prezentarea animată de -desenează schematic


ale lectiei şi urmăresc intervenţia profesorului şi principalele idei desprinse din
explicaţiile profesorului; urmăresc individual lectia pe lectie;
-urmăresc lectia şi identifică şi calculator; -verifică schema desenată
subliniază din aceasta - pun întrebări pentru lamurirea anterior urmărind încă odata
principalele idei; tuturor aspectelor; cerintele din fisa de lucru;
-urmăresc fisa de lucru şi -răspund cerinţelor elaborate de
completează profesor prin fişa de lucru.
spaţiile goale din fişele de
lucru, pe baza informaţiilor de
până acum;

 Reflectia

 Elevii se vor intoarce in grupele initiale si vor prezenta colegilor de grupa


notiunile invatate. Fiecare elev isi va completa fisa de studiu cu notiunile noi.
 Un reprezentant de la fiecare grupa va prezenta pe flipchart ideile principale
extrase din materialul studiat, pentru a realiza feedback-ul.
 Elevii vor schima impresiile referitoare la lectie, sub forma „ce ati auzit?”, „ce
ati vazut?”, „ce ati simtit?”:

S-ar putea să vă placă și