Sunteți pe pagina 1din 3

Ministerul Educației al Republicii Moldova

Școala Profesională Nr.1, mun. Bălți

“Examinat” “Aprobat “
La Ședința Catederei Metodice Președintele Comisiei de Atestare
Din “____” ____________ Din “_____ “ ______________
Șeful Catedrei Știrbu Elina ___________________
________________ (semnătura)
(semnătura)

PROIECT DIDACTIC DE LECȚIE

Disciplina: Design interior


Grupa: 8-15, placator cu plăci

Profesor: Dima Xenia

Anul de studii 2015-2016


Aprobat: Director adjunct. Batrînac Alexandru Data 02.11.15
Obiectul (disciplina) Designer interior Profesor Dima Xenia
Tema: Stilul hi-tech în decorațiunile interioare Tipul teorie
Grupa: 8-15 placator cu placi
Abilitatea/ Sarcina Să cerceteze stilul dat după toate componentele. Timp 10 min
1. Competenta
Ce trebuie să poată face Să poată reprezenta și descrie stilul hi-tech.
specialistul la locul de
muncă?
2. Indici de calitate Teoria apariției și dezvoltării stilului.
Cum efectuiază aceasta?
3. Obiectiv de Fiind dat: stilul hi-tec prezentat în imagini în formă de pazzel
performanță finală (OPF) Ce: Să unească pazzlele; stilul interiorului obținut este descries de elev.
Ce trebuie să poată elevul Timp de: 10 min
la sfîrșitul lecției? Cît de bine: să descrie – mobilierul hi-tech, iluminatul în stil hi-tech, decorarea
ferestrelor și a pereților, culorile predominante.
4. Obiective
operationale (Oo) O1. Să reprezinte stilul hi-tech.
Ce informații va fi capabil să O2.Să cerceteze, să descrie forma, materialul mobilierului.
aplice? O3. Să cunoască obiectele de iluminat pentru stilul dat.
O4. Să caracterizeze ferestrele și pereții în decorațiunea noului stil.
O5. Să enumere și să numească ce simbolizează culorile stilului hi-tech.

Evaluare (probleme, 1. Care sunt diferențele dintre stilurile contemporane și cele istorice?
sarcini, probe practice, teste 2. Ce forme au mobilierul în acest stil?
intrebări) 3. Cum sunt decorate ferestrele moderne?
4. Ce culori cuprinde acest stil?

1. Cum ar putea 2. Elevii se salută, își pregătesc toate necesare pentru ore.
instruirea să-l ajute 5. Pentru a trece la tema nouă, elevii fac o recapitulare a temelor precedente.
pe elev în 7. Notează încaiete tema și obiectivele temei.
13. Elevii conspectează în caiete prezentarea profesorului.
obținerea
15. Elevii răspund, asigurîndu-se că pot să resolve activitatea individual.
performanței?
A. 17. Elevii, grupînduse în subgrupe lucrează active. La finele activității fiecare
Activitati, experiente ale subgrup prezintă și descrie interiorul obținut.
elevilor 19. Notează tema pentru acasă în caiete.
B. Proiector, prezentare PPT, stilul hi-tech în imagini.
Ce materiale Literatura. http://moss-design.ru/intresting-pages/interier-
didactice/ echipamente stile/historical-stile/modern-stile;
vor fi utile www.vreauculoare.ro
C. 1. Salutul cu elevii, apelul.
Ce activități ale 3. Captarea atenției elevilor.
pedagogului vor facilita 4.Recapitulare din temele precedente:
instruirea  Stilurile istorice, apariția lor ( prin metoda ciorchinelor):
 Ce stiluri tradiționale sunt reprezentate în imagini?
6. Enunțarea temei noi și a obiectivelor.
8. Reprezentarea stilului hi-tech.
9.Descrierea mobilierului.
10. Iluminatul interiorului in stil hi-tech.
11. Decorațiunea ferestrelor și a pereților.
12.Prezentarea culorilor pentru stilul dat.
14. Pentru a trece la activitatea elevilor, profesorul se asigură că elevii
au asimilat tema nouă, adresîndu-le întrebări de evaluare.
16. Profesorul grupează grupa în 5 subgrupe, și le repartizează
pazzlele.
18. Tema pentru acasă: Să cerceteze dezvoltarea stilului hi-tech.

D.
Ce activitati ulterioare vor La elaborarea designului integral a încăperilor.
fi eficiente pentru a Compararea cu alte tipuri de stiluri contemporane.
consolida performanta?

S-ar putea să vă placă și