Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială Nr. 2 Sibiu


Profesor: Mordăşan Crina Mariana
Clasa: a V-a
Disciplina : Limba şi literatura română
Tipul lecţiei: de formare de priceperi şi deprinderi
Titlul lectiei: Textul nonliterar - Reclama
Data: 05.06.2015

Competenţe generale:
 Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţie de
comunicare monologată şi dialogată
 Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice:

1.3 Sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în scopul clarificării acestora
1.5 Aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat
2.1. Înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral
2.4 Adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/ situaţii de comunicare diverse
3.1 Identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text
4.4 Redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate

Obiective operaţionale:

a) cognitive:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
Să recunoască trăsăturile textului nonliterar
Să recunoască structura unui mesaj publicitar
Să identifice şi să realizeze structuri lexicale cu scop persuasiv
Să redacteze texte imaginative care să facă reclamă unor obiecte sau servicii

1
b) afective:
Elevii vor fi capabili

 să participe la discuţii cu exemple, întrebări şi completări


 să exprime opinii cu privire la produsul realizat de colegi
 să respecte opiniile celorlalţi
 să lucreze în grup manifestând spirit de cooperare, toleranţă

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, descoperirea, schema;
b) Forme de organizare: Frontal, individual, în perechi, grupe de lucru
c) Resurse: capacităţile receptive normale ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare;
Resurse de timp:50 de minute;
d) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, tabla; caiete, postere

e) Material bibliografic:
- Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educaţional;
- Sofia Dobra, „Limba română în gimnaziu”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2004;
- coordonator Florin Ioniţă, „Limbă. Literatură. Comunicare pentru clasa a V-a” (culegere,
partea a 2-a), Ed. Art , 2007;
- Constantin Parfene, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală”, Ed. Polirom,
1999.

Imaginile din reclamele suport sunt preluate de pe Internet

Scenariul didactic
Organizarea clasei
I. Moment organizatoric ( 2 min.)
II. Captarea atenţiei ( 3 minute)
Cine sunt eu? Linia valorilor
Elevii sunt provocati să se prezinte şi să spună câteva cuvinte despre ce le place,
care e sportul preferat, să se descrie în câteva cuvinte.
III. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (1 min.)
Profesorul anunţă elevii că vor sistematiza informaţii despre textul nonliterar şi că
se vor familiariza cu formele de prezentare şi elaborare ale unor reclame.
Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi se fac cunoscute obiectivele operaţionale ale lecţiei.
IV. Prezentarea sarcinilor de lucru şi dirijarea invăţării(10 min.)
Le sunt înmânate elevilor fişe de lucru care conţin două tipuri de texte: literare şi
nonliterare. Comparativ, elevii sub îndrumarea profesorului, evidenţiază trăsăturile
textului nonliterar. Elevii completează fişa de lucru Anexa 1.

2
Profesorul notează pe tablă trăsăturile textului nonliterar.
Elevii sunt întrebaţi ce forma a textului nonliterar se găseşte în partea dreaptă a
fişei de lucru. Dupa răspunsul primit: reclamă, elevii sunt rugaţi să rezolve
sarcinile de lucru de pe fişă.
Răspunsurile elevilor sistematizate de profesor vor duce la completarea pe tablă şi
implicit în caiete a următoarei scheme a lecţiei:
Imagini , logo
Reclama Mesaj
Text, slogan
-are rolul de a promova anumite produse sau servicii
-oferă informaţii, convinge consumatorii să
achiziţioneze sau să beneficieze de servicii şi produse
Mijloacele de difuzare sunt: audio, video, grafice
V. Demonstraţia sau execuţia model
Elevii sunt rugaţi să răspundă sarcinilor de lucru de pe Fişa nr. 2 pentru e observa
individual, fară implicarea profesorului, forma reclamei şi strategiile de
persuasiune.
VI. Antrenarea elevilor în realizarea independentă a lucrărilor
Algoritmul continuă cu Fişa de lucru nr. 3 în care, pe baza unui exerciţiu de
imaginaţie, în grupe, elevii vor realiza exemple de bună practică, reclame, care vor
fi evaluate de colegi pe baza unei grile de evaluare.
VII. Asigurarea feedback-ului ( 15 min)
Are loc pe parcursul conducerii învăţării, treptat, prin aprecieri verbale făcute de
către cadrul didactic. Acesta va reformula răspunsurile care nu sunt corecte sau nu
sunt complete, notând pe tablă, sub forma unei scheme, noţiunile noi identificate în
exerciţii.
VIII. Aprecierea performanţelor elevilor(6 min.)
Se va relaliza pe baza unei grile de evaluare (Anexa 3)
Se vor puncta aspecte legate de creativitatea desenului, consistenţa mesajului,
aspectul lucrării şi susţinerea produsului.
Autoevaluarea elevilor se va realiza prin răspunsuri la întrebări:
 Din lecţia de azi am învăţat....
 Cel mai bine m-am simţit când....
 Pentru reclama realizată de mine aş acorda nota....

IX. Asigurarea retenţiei şi a transferului (1 min.)


Pe Fişa de lucru nr. 3 elevii trebuie elaboreze dicţionarul lecţiei completând
definiţiile unor termeni utilizaţi pe parcursul orei.
In finalul orei, profesorul anunta tema pentru acasă.
3
4

S-ar putea să vă placă și