Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Unitatea şcolară:
Clasa:
Profesor:
Aria curriculară: Om și Societate
Disciplina: Educatie socială
Conţinutul învăţării: LIBERTATE ȘI RESPONSABILITATE
Tutlul lecţiei: Libertatea personală
Tipul lecţiei: mixtă

▪ Termeni cheie: libertate, drepturile omului, politică, economie;

▪ Valorile si atitudinile promovate:


● respect faţă de demnitatea şi drepturile omului, faţă de Constituţie şi
legi
● toleranţă şi respect faţă de persoane şi grupuri care susţin valori,
opinii şi credinţe diferite
● încredere în sine şi în ceilalţi
● disponibilitate pentru dialog, relaţionare pozitivă cu ceilalţi şi
cooperare
● egalitate în faţa legii – respectarea legii
● libertate de expresie, a opiniilor, libertatea de constiinţă
● cetăţenie activă
● Competenţă digitală
● A învăţa să înveţi

▪ Competenţele urmărite/realizate în activitatea cu elevii:

a). Competențe specifice


1.1. Utilizarea corectă şi adecvată a conceptelor cu conţinut civic în
diferite context;
1.2. Identificarea unor forme de libertate;
2.1. Analizarea unor concepte şi valori specific societăţii democratice,
precum libertatea;
2.3. Explicarea raportului dintre libertate şi respectarea legilor
2.2. Explicarea principalelor tipuri de raporturi existente între cetăţeni şi
între cetățeni și autorități;

b) Competențe operaționale (vizibile și măsurabile):


- să definească, individual, noțiunea de libertate și formele libertății
personale;
- să identifice, împreună cu ceilalți și individual, principalele forme de
libertate pentru fiecare tip de libertate individuală;
- să completeze, împreună cu alții, scheme grafice cu tipurile și formele
de libertate identificate;
- să descopere limitele libertații, pornind de la o realitate socială;
- să-și dezvolte deprinderi de autoevaluare;
- să lucreze în echipă.

▪ Descrierea lecţiei:
a) Resursele necesare:
- resurse umane: clasa de elevi;
- resurse materiale: Videoproiectorul, coli/hârtie A4, flipchart, markere,
tabla, creta, manuale și caiete;
- resurse de timp: 45 minute.
b) Strategiile didactice:
- metode didactice: conversația euristică, explicația, problematizarea,
brainstorming, turul galeriei, metoda ciorchinelui;
- procedee didactice: conversația euristică, explicația; spargerea gheții;
feedback;
- tehnici și mijloace de învățământ: videoproiector, prezentare
PowerPoint, tabla, flipchart, fișe de lucru.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Conținuturi și activități de Strategii didactice


Momentele
învățare
(secvențele) Metode și Evaluare
Activitatea profesorului și a Tehnici și mijloace
lecției procedee
elevului
1.Moment -pregătirea condițiilor pentru
organizatoric lecție (cadru, atmosferă
ș.a.a.m.d.).
2.Captarea - Elevii vizualizează două -Activitate frontală
atenției slides-uri (diapozitive): - Calculatorul
-Instruirea cu
„Statuia libertății” și o - Videoproiectorul
ajutorul
demonstrație cu lozinca - Spargerea gheții
Calculatorului
„Libertate”
( expunerea cu
ajutorul
videoproiectoru
lui, observația,
brainstorming)

- Prezentare
PowerPoint

- Se solicită elevilor să facă o


afirmație scurtă, sugerată de
imaginile vizualizate; - Feedback
-Conversația
-Profesorul face aprecieri și
euristică
anunță tema lecției noi:
Libertate
3.Anunțarea -Profesorul scrie pe tabă titlul - Expunerea - Tabla
temei lecției și complet al lecției: Libertate - Feedback
obiectivelor/co personală – și solicită elevilor Brainstorming
mpetențelor să facă observații asupra - Calculatorul
operaționale titlului lecției. - Videoproiectorul

Elevii scriu în caiete titlul


lecției.
-Profesorul arată importanța
problemei, prezintă
obiectivele/ competențele
operaționale.

- Prezentare
PowerPoint
- Feedback

4.Dirijarea ● Elevii primesc Fișa de lucru - Învățarea prin ●Activitatea


activității de nr. 1 și profesorul solicită descoperire (cu individuală
învățare elevilor să citească și să ajutorul textului și frontală
(centrată pe rezolve cerințele, individual. istoric) -Fișa de lucru nr. 1
elev – s.n.) -La sfârșitul activității elevii
sunt solicitați să răspunde - Conversația - Feedback
frontal. euristică
-Elevii conștientizează că
libertatea este un drept natural
și inalienabil al omului.
Profesorul explică faptul că
libertatea este un ideal nu doar
al societății contemporane și
că abia în societății
contemporane și că doar
democrația contemporană - Învățarea prin
asigură/garantează dreptul descoperire
omului la libertate.

●Elevii urmăresc pe Turul galeriei ●Activitate pe - Feedback


videoproiector articolul din grupe
Constituția României referitor
la libertatea
personala/individuală.

Se împarte clasa în 4 grupe.


Fiecare grup ăși alege un
conducător.
Fiecare grup completează pe o
foaie de flipchart forme ale
libertatii personale, pornind de -Turul galeriei
la textul de pe videoproiector. -Conversația
Se afișează foile completate euristică - Feedback
pe pereții clasei și fiecare grup
trece la foaia celorlalte grupuri -Evaluare și
și fac completări, sugestii, coevaluare
întrebări.
La final se completează fișa de
pe videoproiector.

5.Fixarea -După ce elevii au făcut -Schema lecției Activitate


cunoștințelor/c “Turul galeriei”, fiecare elev în caietele de individuală
ompetențelor își completează schema lecției notițe - Calculatorul
în caiet. - Videoproiectorul
-Evaluare și
coevaluare

- Prezentare
PowerPoint

6.Obținerea ●Elevii rezolvă sarcinile de -Metoda ●Activitatea


performanței lucru specifice metodei „Ciorchinelui” individuală
“Ciorchinelui” (variantă (sau
(în funcție de timpul rămas brainstorming) grupală/frontală)
din oră: individual
/grupal/în perechi sau - Feedback
frontal):
Profesorul scrie cuvântul -Conversația
„libertate“ în euristică - Prezentare - Feedback
mijlocul tablei/flipchart-ului.. + PowerPoint
Li se cere elevilor să Brainstorming
completeze “ciorchinele” cu
informații dobândite pe
parcursul lecției” -Evaluare
(toate ideile și corelațiile care amânată
le vin în minte în legatură cu
noțiunea de libertate).

7.Evaluarea Se dă tema pentru acasă -Activitate


activității și individuală (acasă)
Tema petru
acasă
-Fișa de lucru nr. 1
Fișa de lucru nr. 1

▪Citește cu atenție textul de mai jos:


“Art.1. Oamenii se nasc și rămân liberi și egali în drepturi. Deosebirile sociale nu pot fi fondate decât pe utilitatea
comună.
Art. 2. Scopul oricărei asociații politice este conservarea drepturilor naturale și imprescriptibile ale omului. Aceste
drepturi sunt: libertatea, proprietatea, siguranța și rezistența la opresiune
[…]
Art. 11. Libera circulație a ideilor și opiniilor este unul din drepturile cele mai prețioase ale omului. Orice cetățean
poate să vorbească, să scrie, să tipărească în mod liber, răspunzând numai de abuzul acestei libertăți în cazurile
determinate de lege. […]”
(Declarația Drepturilor Omului și Cetățeanului, 1789 – din vremea Revoluției franceze: 1789-1794)
▪Răspunde:
1) Cum se numește documentul și cu ce ocazie a apărut el ?

2) Formulează o părere privind semnificația noțiunii de libertate, așa cum rezultă din text.

3) Ce crezi că înseamnă să fii om liber ?

4) Ce înțelegi prin expresia din text: “răspunzând numai de abuzul acestei libertăți” ? Libertatea are limite ?
De ce ? Când ?
Fișa de lucru nr.2

Clasa de împarte în 4 grupuri. Fiecare grup își alege un coordonator. Grupul primește o
coală de flipchart, pe care notează formele de libertate personală extrase din cap. II al
Constituției României – Drepturile și libertățile fundamentale.
Coala de flipchart completată se afișează și fiecare grup trece și face completări, adnotări,
sugestii, întrebări. La final se completează schema de pe videoproiector și elevii își notează în
caiete.
Fișa de lucru nr.3

Se completează ciorchinele de mai jos.

S-ar putea să vă placă și