Sunteți pe pagina 1din 11

Notă Semnătura

PLAN DE LECȚIE

STUDENT: Petrean Ștefana


CLASA: a XII- a A
DATA: 15.11.2023
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Didactici inovative
SUBIECTUL LECȚIEI: Alternative educaționale - Pedagogia Waldorf
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Transdisciplinaritate- delimitări conceptuale
TIPUL LECȚIEI: Transmitere și însușire de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să analizeze caracteristicile pedagogiei Waldorf realizată atât în cadrul școlii cât ți în cadrul grădiniței, identificând minim trei
caracteristici comune
O2- Să identifice caracteristicile evaluării în pedagogia Waldorf pe baza informațiilor dobândite
O3- Să numească minim trei diferențele dintre învățământul tradițional și pedagogia Waldorf, raportându-se la experiența practicii pedagogice
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, metoda ciorchinelui
b) MIJLOACE DIDACTICE: Prezentare power-point, videoproiector, leptop, caiete, instrumente de scris, film
c) FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: Frontal, individual, pe grupe

DURATA: 50 minute
BIBLIOGRAFIE:
Wordwall: https://wordwall.net/play/62711/772/578
Videoclip YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=BkrgkslnD9g&t=59s
Suport Curs Alternative educaționale - Ion Albulescu
Catalano, Horaţiu (coord.), Dezvoltări teoretice şi instituţionale în alternativele educaţionale, Editura Nomina, Piteşti, 2011.
Enache, Ioan, „Euritmia artistică şi euritmia curativă”, în Revista de pedagogie. Pedagogii alternative, nr. 1-12, 2006, pp. 131-133.
Nr. Etapele activității Obiective Conținutul Strategii Timp Feedback și
crt. operaționale (Descrierea amănunțită a scenariului didactic) didactice alocat evaluare

1. Momentul organizatoric - Aerisesc sala de clasă și creez un climat favorabil a) conversația 2


învării, urmând apoi să invit elevii să ia loc în bănci și îi b) – minute
rog să-și pregătească materialele aferente disciplinei c) frontal
(caiete de notițe, instrumente de scris). De asemenea, fac
prezența.
Mă prezint elevilor și le spun de ce mă aflu la ei în clasă
(studentă în practică pedagogică).

2. Reactualizarea - Îi invit pe elevi să reactualizăm înformațiile dobândite a) conversația, 7 Observarea


informației anterioare și în lecția anterioară pe baza unor întrebări realizate sub exercițiul minute sistematica
captarea atenției forma unui joc în platforma Wordwall. b) leptop, (validez
Întrebările adresate: videoproiector răspunsurile
1. Pe ce se bazează alternativa Step by Step? (se c) frontal corecte și
bazează pe date științifice ale psihologiei ghidez
copilului) corectarea
celor
2. Cum sunt formați copiii în cadrul alternativei incorecte)
Step by Step? (copiii sunt încurajaţi să facă
alegeri, să îşi exprime ideile în mod creativ, să se
ajute reciproc, să gândească liber)

3. Cum este evaluarea în Step by Step? (este


continua și se ține cont de capcitatea fiecărui
copil în parte)
Voi realiza introducerea în teamă cu ajutorul unui
filmulet care are ca team pedagogia Waldorf.
https://www.youtube.com/watch?v=BkrgkslnD9g&t=59s

După vizionarea videoclipului le voi adresa elevilor


următoarele întrebări:
1. Despre ce este vorba în videoclip?
(Pedagogia Waldorf)
2. Cine a înființat prima școală Waldorf?
(Rudolf Steiner)
3. Care sunt principalele metode pe care se bazează
pedagogia Waldorf?
(Povestirea și experimentarea)

3. Anunțarea temei și a - Voi anunța titlul lecției: Pedagogia Waldorf. Trec data a) conversația 1 minut
obiectivelor și titlul pe tablă. Îi invit pe elevi să le scrie și ei pe b)videoproiector
caiete. Proiectez materialul aferent lecției. , power-point
c) frontal

4. Prezentarea noului O1, O2, O3 Voi transmite elevilor noul conținut cu ajutorul unui a) conversația, 25 Observația
conținut power point. (Elevii vor scrie în caiete doar informația explicația minute sistematică
de pe ppt mrcată cu maro închis). b)videoproiector (validez
răspunsurile
În primul slide le voi prezenta informații despre cine , leptop,
corecte și
a fost Rudolf Steiner și ce a fondat el.(aceste prezentare ghidez
informații nu vor fi trecute de elevi în caiete) power-point corectarea
c) frontal celor
Pedagogia Waldorf a fost creată la începutul secolului incorecte)
XX de către Rudolf Steiner.
Prima școală Waldorf a fost întemeiată în anul 1919 Mă asigur că
în Stuttgart, Germania, și a fost condusă de un fiecare termen
este clar pentru
colectiv de dascăli pregătiți de Rudolf Steiner.
toți elevii.
Prima școală Waldorf a avut 8 clase, 256 de copii și
12 pedagogi. Ofer
Voi continua prezentarea cu o definiție a pedagogiei exemplificări
Waldorf și de asemenea cu scopul acesteia. suplimentare
pentru
Pedagogia waldorf privește ființa umană ca individ clarificare.
care are nevoie de forme de învățare adecvate
nivelului său de dezvoltare fizică, sufletească și
spiritual.
Scopul pedagogiei Waldorf: este acela de a-i permite
fiecărui copil să îşi urmeze drumul personal, în
armonie cu ritmul propriu şi cu trebuinţele sale, prin
manifestarea liberă în acţiune.

Continui prezentarea cu caracteristicile grădinițelor și


a școlilor Waldorf. De asemenea, voi oferi elevilor și
imagini reprezentative.

În grădinițele Waldorf grupa este “construită” să


arate cât mai asemănător cu mediul familial, de
acasă: cu perdele lungi, văluroase, preșuri sau
covorașe, o masă cu scaune de lemn.
În dotarea grădiniței Waldorf intră un mare număr de
obiecte din materiale naturale, ce se folosesc
nemijlocit în activități.
Exemple:
 căsuța păpușilor, unde păpușile sunt
confecționate din pânză sau croșetate din lână
 mașinuțe, trenulețe, tractoare din lemn și alte
materiale pentru construit din lemn
 crengi, butuci de diferite mărimi și grosimi,
rădăcini, pietre, scoarță de copac

Școala Waldorf se adresează tuturor copiilor, fără


nici o discriminare, sistemul fiind astfel conceput încât
să-i ajute pe toți copiii în atingerea unui nivel
acceptabil de pregătire.
În școli, materiile principale studiate sunt: limba
materna, matematica, istoria, biologia, geografia,
fizica, chimia. Din clasa I se începe studiul a doua
limbi străine.
În clasele I-VIII sunt prevăzute in trunchiul comun
discipline specifice Waldorf: desen de forme,
cunoștințe despre ținutul natal, euritmie, tehnologii
manufacturiere.
De la clasa I, copiii învață sa cânte la un instrument
muzical. Din clasa a III-a, elevii talentați sunt
încurajați să înceapă studiul unui instrument de
orchestră.
În Şcoala Waldorf, ritmul are un rol important în
educarea voinţei, urmărindu-se:
 ritmul orei
 ritmul zilei
 ritmul lunii
 ritmul anului

Ritmul orei este reprezentat de împărţirea cursului


principal, care se desfăşoară în primele două ore ale
zilei, în cinci părţi diferite:

 partea ritmică
 partea recapitulativă,
 partea principală
 partea de scriere
 partea narativă

Ritmul zilei presupune studierea materiilor cu


caracter cognitiv în prima parte a acesteia şi a celor
artistice şi practice în cea de a doua parte.

Ritmul lunii se referă la existenţa unor module de 2-


4 săptămâni în care zilnic între orele 8 şi 10 sunt
studiate materiile principale (română, matematică,
fizică, chimie, geografie, istorie, biologie etc.). Aceste
module poartă denumirea de epoci.

Ritmul anului este subliniat şi evidenţiat prin


activităţi prilejuite de marile sărbători din calendarul
creştin, dar nu numai. Activităţile care marchează
diverse sărbători sunt organizate după vechile tradiţii
populare şi culturale.

Voi încheia prezentarea cu modul în care se realizează


evaluarea alternativei Waldorf.

Evaluarea elevilor este un proces continuu, obținut


prin observarea sistematica atât a fiecărui copil in
parte, cât si a colectivului per ansamblu.
Într-o școală Waldorf nu se dau note, evaluarea
materiei constând într-o caracterizare făcută de cadru
didactic fiecărui elev în parte.

Caracterizarea evidențiază ceea ce e pozitiv și critică


ceea ce este negativ doar în legătură cu ceea ce elevul
ar fi în stare să realizeze.

Pe parcursul prezentării voi oferi informații


suplimentare elevilor, acolo unde este cazul. După
prezentarea informației de pe slide, voi dicta copiilor
informația pentru a o putea trece în caiete.

5. Fixarea O1, O2 Le voi da elevilor o sarcină de lucru pe caiete. care o vor a) conversația, 6 Observația
cunoștințelor/obținerea lucre în pereche cu colegul de bancă. Această sarcină explicația, minute sistematică.
performanței presupune transmiterea noii informații cu ajutorul exercițiul
metodei ciorchinelui. b) instrumente Mă asigur că
de lucru, caiete cerința este
c) frontal, pe foarte bine
grupe înțeleasă.

Ofer clarificări
unde sunt
Pedagogia solicitate
Waldorf

Exemple: + materia este adaptată pentru fiecare copil în


funcție de potențialul lui
+ prima școală Waldorf a fost înființată de
Rudolf Steiner
+ materialele cu care se joacă copii la grădiniță
sunt din lemn
+ din clasa I elevii studiază un instrument
muzical
+ predarea se face în epoci
Evaluarea în
pedagogia
Waldorf

Exemple: + nu sunt note


+ evaluarea este săstematică
+ evaluarea constă într-o caracterizare

6. Asigurarea retenției și a O3 Verificarea sarcinii de lucru și transcrierea rezultatelor a) conversația, 8 Observația


transferului pe tablă. explicația, minute sistematică.
Voi adresa elevilor următoarea întrebare? exercițiul
“Care credeți că sunt diferențele dintre școala b)-
tradițională și pedagogia Waldorf?” c) frontal
Vom discuta pe baza acestei întrebări.

7. Încheierea organizată a Le mulțumesc elevilor pentru implicare, validez a) conversația 1 minut Ofer feedback
lecției efortul depus și contribuțiile avute la oră. b- asupra
c) - modului în
care au lucrat
și s-au implicat
în activitate

S-ar putea să vă placă și