Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Siguranța pe Internet

CLASA: a V-a 
DISCIPLINA: Informatică şi TIC
TITLUL LECȚIEI: Siguranța pe Internet
TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoştinţe prin activităţi centrate pe elev
SCOPUL LECȚIEI: Informare și conștientizare asupra pericolelor Internetului
PROFESOR: Moise Larisa

G Suite for Education 


✓  Docs ✓ Google Search

Spreadsheet ✓ YouTube

✓ Presentation Blogger
✓ Forms Calendar
✓ Drive Maps
✓ GMail Hangouts
✓ Sites ✓ Google Classroom

COMPETENȚE GENERALE
1.  Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor 
1. Formarea si dezvoltarea capacităţii de utilizare a calculatorului şi a Internetului
2. Formarea si dezvoltarea capacităţii de căutare, selectare şi utilizare a informaţiei
3. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de comunicare, transmitere şi procesare a 
informaţiilor
4. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de integrare în societate
5. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de utilizare a instrumentelor de comunicare online;

COMPETENȚE SPECIFICE
1.3. Utilizarea eficientă şi în siguranță a Internetului ca sursă de documentare 
-  analizarea  unor  situații  în  care  Internetul  poate  genera  pericole  și  identificarea  unor 
soluții posibile, a unor metode de a evita astfel de situații 
-  stabilirea unor reguli pentru o navigare sigură şi eficientă pe Internet
1. Descrierea măsurilor de securitate în utilizarea Internetului
2. Aplicarea corectă a regulilor de siguranță în rețeaua Internet
3. Manifestarea unui spirit prietenos, colegial şi de cooperare în relaţiile cu colegii

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
1. Să conștientizeze pericolele mediului online
2. Să conștientizeze dezavantajele unui profil public online
3. Să enumere riscurile unui profil public
4. Să enumere regulile de navigare sigură și plăcută pe Internet
5. Să recunoască informațiile personale
6. Să protejeze informațiile personale
7. Să enumere avantajele unui profil privat
8. Să configureze corect un profil online

STRATEGII DIDACTICE
 Observația
 Conversația
 Comunicarea
 Explicația
 Exercițiul

RESURSE
a. Resurse materiale: video-proiector, calculatoare conectate la Internet, boxe.
b. Resurse spațiale: laboratorul de informatică
c. Resurse temporale: 50 de minute

SCENARIU DE LECȚIE 

Secvențele Activitatea Activitatea elevilor Tim


didactice profesorului p
1) Moment  verificarea - se pregătesc pentru activitatea didactică 5
organizatori materialului min
didactic - răspund întrebărilor profesorului
c
 notarea
elevilor absenți
 face
observații și
recomandări
 stabilește
atmosfera
propice
desfășurării
lecției
 introduce
tema prin
întrebarea

2
esențială: Cum
trebuie să
procedăm
pentru a fi în
siguranță 
     pe Internet?

2) Captarea - dezvăluie titlul - urmăresc pașii indicați de către profesor pentru 5


atenţiei lecție prin navigarea spre resursele lecției  min
direcționarea - răspund întrebărilor profesorului ajutându-se de
elevilor către site-ul cunoștințele și experiențele anterioare, prin
clasei realizat cu intermediul unui chat realizat cu Google Site-uri 
Google Site-uri  Răspunsurile acestor întrebări se vor contura pe
- prezintă elevilor parcursul lecției, astfel încât la finalul acesteia
obiectivele, elevii vor fi capabili să își formuleze propriile
succesiunea răspunsuri.
momentelor de
lecție și ale
activitățile propuse
prin intermediul
Google Prezentări
(https://goo.gl/NNa7Z
a) 

3) - prezintă elevilor - vizionează materialul video, făcând comparație 15


Transmitere prin intermediul între pericolele lumii reale și a celei virtuale min
a videoproiectorului - analizează materialul video și conștientizează
noilor clipul Povestea lui necesitatea protejării identității și a profilului
cunoștințe Becky de pe online
YouTube:
https://goo.gl/1sCSJL - răspund întrebărilor profesorului și ale colegilor
- stârnește
curiozitatea elevilor
prin dezbaterea
întrebărilor din clip:
 Ti-ai lăsa ușa
de la intrare larg
deschisă?

3
 Ai afișa poze
personale în
locuri publice
pentru a le
putea vedea
oricine?
 Ai spune
oricărui
necunoscut
unde locuiești?
 Ai vorbi cu o
persoană
necunoscută ca
și cum ar fi cel
mai bun
prieten?
 Ți-ar place ca
un străin să facă
o copie a
tuturor pozelor
tale personale?
 Ți-ar place
să-ți umble
oricine prin
lucrurile
personale?
 Care ar fi
pericolul acestor
practici?

- explică conținutul
clipului, pune
întrebări și atrage
atenția asupra
pericolelor din
lumea virtuală:
 Ai un profil
pe Internet?
 Aveți
persoane
necunoscute în
lista voastră de
prieteni?

4
 Poate oricine
să vadă, să
copieze sau să
modifice acele
poze?
 E posibil ca
cineva să afle
unde locuieștit
sau la ce școală
mergi? 
 Ești mai
îngrijorat de
siguranța ta în
viața reală decât
în lumea
virtuală?
4) Dirijarea - solicită elevilor să - utilizează Google Search pentru căutarea 5
caute prin informațiilor solicitate  min
învățării
intermediul Google
Search cele 10 reguli
de navigare sigură și
plăcută pe Internet
de pe site-ul
www.oradenet.ro
5) Fixarea și - solicită elevilor - sintetizează informația găsită și distribuie fişierul 10
consolidare sintetizarea regulilor personal către profesor min
a găsite  într-un
noilor Google Document
cunoștințe (https://goo.gl/pESnrz)
și distribuirea
acestuia către - țin cont de sugestiile făcute de profesor și
profesor (această revizuiesc fişierele
etapă poate fi
realizată utilizând și
platforma Google
Classroom prin
introducerea unei
teme)
- realizează câteva
sugestii, în timp
real, pe
videoproiector,

5
direct în fișierele
câtorva elevi
solicitând
completarea întregii
fişe de lucru.

6) Evaluare - solicită elevilor - formulează răspunsuri întrebărilor esențiale 5


completarea enunțate la începutul orei  în chestionarul de min
chestionarului Ești evaluare
în siguranță pe
internet? realizat cu
Google Formulare
https://goo.gl/dxKytz

7) - prezintă tema - își notează link-ul temei și adresa de Gmail 5


Încheierea pentru acasă prin pentru expedierea acesteia min
activității intermediul Google - completează feedback-ul
Prezentări
(https://sites.google.com/site/oradeticmm/feedb
ack)
- apreciază
activitatea depusă
de elevi și notează
elevii activi 

S-ar putea să vă placă și