Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Drepturi de autor

Data: _________________

Obiectul: Informatică şi T.I.C.


Clasa:a V-a
Profesor:Moise Larisa
Subiectul lectiei: Drepturi de autor
Tipul lectiei: ȋnsuirea de noi cunoştinţe

Durata: 50 minute
Competenţe specifice:
Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă legalã a produselor inregistrate cu drepturi de autor
Obiective operaţionale:
O1-să descrie noţiunea de copyright
O2-să identifice simbolul specific pentru copyright
O3-să enumere categoriile care fac parte din legea dreptului de autor
O4-să exemplifice citarea din diferite surse(autor, adresa paginii web, data publicarii)

Metode, procedee şi tehnici didactice:


conversaţia frontală şi individuală, explicaţia, expunerea, descoperirea dirijată, exerciţiul rezolvare de
probleme
Resurse educaţionale:
Manual clasa a V-a - Ed. Sigma, calculator, videoproiector, fişă de lucru, caiet, tabla

Mijloace de învăţare:
Laptopuri, conexiune la Internet
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Evenimente Metode, Conţinuri Activitatea Activitatea


instrucţional procedee, profesorului elevului
e tehnici

1 Moment Conversaţia Se stabileşte prezenţa şi Notez absenţii. Pregatesc


organizatoric se verifică dacă sunt Verific dacă sunt materialele
(5 min) asigurate condiţiile asigurate condiţiile necesare .
didactico-materiale didactico-materiale
utile desfăşurării lecţiei. utile desfăşurării
lecţiei.

Recapitularea Conversaţia Care sunt avantajele Rãspund la


unor frontală, utilizarii Internetului? Adresez întrebări. întrebarile
2 cunoştinţe puse de
anterioare conversaţia Care sunt dezavantajele profesor.
(5 min) euristică. utilizarii Internetului?

Anunţ titlul lecţiei şi îl Notează în


Anunţarea scriu pe tablă. Scriu titlul lecţiei caiete titlul
titlului lecţiei Expunerea pe tablã lecţiei.
(3 min) Conversaţia Enunţ obiectivele şi
3 frontală scopul lecţiei de zi.

Notează
Comunicarea - Dreptul de autor sau Notez pe tablã explicaţiile
noilor Expunerea. copyright este o ideile principale. date de
cunostiinţe Conversaţia modalitate legală de profesor.
frontală protejare împotriva
(17 min) Descrierea copierii neautorizate și
4 a plagiatului electronic
al creațiilor artistice,
literare sau știinţfice
care au fost publicate
sau nu.
- . Orice creație
intelectuală este
recunoscută și protejată,
chiar dacă ea nu a fost
publicată sau finalizată.
-După înregistrarea
dreptului de autor, se
recomandă folosirea
simbolului © pentru
avertizarea persoanelor
asupra caracterului
protejat al creației.
-Orice copiere
ulterioară a fișierului,
reprezintă o încălcare a
dreptului de autor.
-În cazul utilizării
anumitor informații din
anumite creații protejate
de dreptul de autor, se
va specifica sursa
acestora printr-o citare
(notă prin care se
specifică numele
autorului sau a paginii
web și data publicării).
-Licența reprezintă un
drept de folosire a unor
aplicații informatice
achiziționate contra cost
de la un autor.
Produsele informatice,
în funcţie de legea
dreptului de autor, se
pot încadra în
următoarele categorii:
a) Aplicaţii/programe
gratuite (freeware)
sunt acele aplicaţii
pentru care dreptul de
autor este înregistrat,
dar proprietarii nu
solicită nici un fel de
plată, ca urmare, aceste
produse pot fi utilizate
gratuit.
b) Aplicaţii/programe
de probă (shareware)
sunt aplicaţii
înregistrate ce oferă
utilizatorilor
posibilitatea de a le
testa, gratuit, o perioadă
limitată de timp.
Varianta gratuită
conţine o serie de
restricţii de
funcţionalitate. Licenţa
trebuie cumpărată. c) Efectuarea
Aplicaţii/programe cu Pun elevii sa îmi fişelor de
Asigurarea Observaţia, plată (retail software) efectueze anumite lucru date de
feedback- explicaţia, sunt aplicaţii operaţii. Verific
profesor.
ului conversaţia înregistrate ce pot fi corectitudinea
(10 min) folosite numai după ce operaţiunilor
euristica.
au fost cumpărate. efectuate.(Anexa 1)
d) Aplicaţii/programe
neînregistrate (public
domain software),
neprotejate de legile
dreptului de autor, Se face evaluarea Prezintă
Evaluarea gratuite, dar care nu globală a activitatii carnetele de
5 elevilor Observaţia, oferă garanţii de depuse de elevi pe note.
(4 min) explicaţia. utilizare şi nici parcursul orei. Se
siguranţa că vor notează elevii care
funcţiona la standardele au avut o
dorite. participare
concludentă.

Rezolvarea fişelor de Precizez tema Notează în


Comunicarea lucru. elevilor. caiete tema.
6 temei Conversaţia
(3 min)

Fac o prezentare a Pot pune


Observaţii si modului de întrebari cu
concluzii desfăşurare a orei. eventuale
(3 min) Conversaţia nelămuriri.
Notarea elevilor.

7.

8.

Se precizează tema.

Concluzii despre
desfăşurarea orei.
Anexa 1

FISĂ DE LUCRU

1. Noteazã avantajele pe care le prezintã copyright-ul:

____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________

2. Realizați, pe echipe, o scurtă prezentare a termenilor: drept de autor, shareware, freeware, licență.
Fiecare echipă va prezenta termenul ales.

______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
____

3. Cautã pe Internet date despre Mihai Eminescu. Copiazã acel text ȋntr-un fişier Word specificȃnd
drepturile de autor corespunzãtoare.

S-ar putea să vă placă și