Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Informatica
Profesor: Catan Mariana
Data: 07.11.2019
Clasa: a VI-a
Subiectul lecției: Cuprinsul realizarea ,analizarea și modificarea , aplicarea formatărilor
Tipul lecției: Predare - învățare
Timp: 45 min

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
O1 -să identifice ce este un cuprins
O2-să acceseze pagina Word
O3 - să caute cum se face un cuprins automat si manual
ETAPELE STRATEGII
ACTIVITATEA
TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI DIDACTICE
LECȚIEI ELEVULUI
1.Moment 2 min Profesorul verifică și se asigură că există toate condițiile de Elevii pregătesc cele Conversaţia
organizatoric desfășurare a orei. necesare lecţiei Observarea
sistematică
Notarea absenţelor.

2.Captarea 2 min Profesorul scrie pe tablă titlul lecției ,, Cuprinsul realizarea Elevii ascultă atenți și Conversaţia
atenţiei ,analizarea și modificarea , aplicarea formatărilor ″ și notează în caiete
obiectivele acesteia
3. 4 min Interbări verbale din lecția precedentă . Activitatea este frontală și Conversația
Evocarea Se anunță subiectul temei de obiectivele : individuală. Elevii urmăresc
O1 -să identifice ce este un cuprins explicațiile profesorului,
O2-să acceseze pagina Word
O3 - să caute cum se face un cuprins automat si
manual

4. 25 min CREARE CUPRINS Elevii vor urmări prezentarea Conversaţia,


Realizarea Pentru a crea un cuprins, aplicati intai stilurile titlu ('Titlu 1, cu conținutul lecției care se explicaţia,
sensului 2 ,3 etc) titlurilor pe care doriti sa le includeti in cuprins, va derula folosind
astfel: videoproiectorul
1. Clic pe titlul dorit Elevii ascultă atenți și
2. Din caseta Stil (Style) de pe bara de formatare se alege notează în caiete
stilul dorit
(Se repeta de cate ori este nevoie)
Inserare cuprins:
1. Clic unde doriti sa apara cuprinsul
2. Din meniul Inserare, Referinta, Index si
tabele (Inset, Index and Table), pagina Cuprins (Table of
Contents), OK
Cand construiti un cuprins, programul Word cauta titlurile
avand stilurile specificate de dvs, le sorteaza in functie de
nivelul de indentare al titlului, le adauga numerele
corespunzatoare de pagina si afiseaza cuprinsul in
document.

 Dupa ce ati construit un cuprins, il puteti utiliza pentru a


naviga rapid prin document. Faceti CTRL-clic pe orice
numar de pagina din cuprins si treceti direct la titlul
(paragraful) corespunzator din document.

 Pentru a actualiza un cuprins, actualizati titlurile de-a


lungul textului, faceti clic in zona cuprinsului si apoi F9.
5. 5 min Profesorul vine cu propunerea ,ca fiecare elev lucreze la Elevii lucrează individual
Reflexia calculator pentru a efectua un cuprins

6. 5 min Profesorul semnalează și corectează eventualele erori Elevii sunt atenți si răspund la
Verificarea şi aparute. Dacă se constată că nu au fost înţelese unele noţiuni, întrebările profesorului
aprecierea se reia explicaţia acestora cu ajutorul elevilor care le-au
rezultatelor înţeles
Se evidențiază și se noteaza elevii ce au raspuns.

7. Tema pentru 2 min Să produca un cuprins acasa dintr-o carte pe care doresc ei. Elevii notează tema
acasă
Nume: _____________________

Fișa de lucru – Internet


1. Din următoarea listă selectează doar programele browser:
a) Windows Explorer;
b) Chrome;
c) Opera;
d) E-mail;
e) Web;
f) Internet Explorer
g) Mozilla Firefox.
2. Ce dispozitive electronice putem conecta la Internet?
a) tabletă;
b) placa de bază;
c) monitor;
d) computer;
e) telefon inteligent (smartphone)
3. Care dintre următoarele propoziţii sunt adevărate?
a) Internetul face parte din World Wide Web.
b) Protocolul reprezintă un set de reguli.
c) Pagină web este o resursă Internet.
d) org este un nume de domeniu naţional.
e) HTTP este acelaşi lucru cu HTML.
4. Pentru următorul URL: https://oradenet.salvaticopiii. ro/viata-ta-online/prietenii/ce-
estebullying-ul.html, identifică:
a) protocolul utilizat; ___________________________________
b) domeniul; __________________________________________
c) calea către document; ________________________________
d) numele documentului. ________________________________
Fișa de lucru– Internet /profesor
1. Din următoarea listă selectează doar programele browser:
a) Windows Explorer;
b) Chrome;
c) Opera;
d) E-mail;
e) Web;
f) Internet Explorer
g) Mozilla Firefox.
2. Ce dispozitive electronice putem conecta la Internet?
a) tabletă;
b) placa de bază;
c) monitor;
d) computer;
e) telefon inteligent (smartphone)
3. Care dintre următoarele propoziţii sunt adevărate?
a) Internetul face parte din World Wide Web.
b) Protocolul reprezintă un set de reguli.
c) Pagină web este o resursă Internet.
d) org este un nume de domeniu naţional.
e) HTTP este acelaşi lucru cu HTML.
4. Pentru următorul URL: https://oradenet.salvaticopiii. ro/viata-ta-online/prietenii/ce-
estebullying-ul.html, identifică:
a) protocolul utilizat; ____http_______________________________
b) domeniul; ______ oradenet.salvaticopiii. ro ________________
c) calea către document; ____/viata-ta-online/prietenii/_________
d) numele documentului. __ce-este-bullying-ul.html_____

S-ar putea să vă placă și