PROIECT DIDACTIC
DATA: 2.03. 2010
CLASA: a IX-a A
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Situaţia de comunicare dialogată
TIPUL LECŢIEI: de actualizare de cunoştinţe
DURATA: 50’
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să definească situaţia de comunicare;
O2 – să distingă dialogul de monolog, referindu-se la situaţii concrete de viaţă;
O3 – să numească elementele unei situaţii de comunicare orale;
O4 – să utilizeze în mod nuanţat diferite categorii lexicale în dialog;
O5 – să folosească formulele specifice (iniţiale, de întreţinere, de încheiere) în organizarea unui dialog;
O6 – să folosească în mod corect semnele ortografice şi de punctuaţie în realizarea unui dialog;
O7 – să creeze contexte, folosind diferite tipuri de monolog;
O8 – să manifeste gândire creativă, imaginaţie şi gust pentru frumos.
STRATEGIA DIDACTICĂ
RESURSE:
-capacităţi normale de învăţare ale elevilor
-loc de desfăşurare: sala de clasă
METODE ŞI PROCEDEE:
-observaţia, conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, argumentarea, exerciţiul de creaţie
MATERIALE ŞI MIJLOACE:
-fişe de lucru, manualul, fişe de portofoliu,laptop,proiector
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, individual, pe grupe
FORME DE EVALUARE:
-orală
BIBLIOGRAFIE:
-Limba şi literatura română, manual pentru clasa a IX-a, Ed. Art
-Alina Pamfil – Limba şi literatura română în gimnaziu, structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2007
-M. Cerkez, F. Lupu, V. Pădureanu, I. Triculescu – Comunicare şi gramatică în exerciţii, Ed. Paralela 45,
2003
-Comloşan Doina – Dicţionar de comunicare (lingvistică şi literară),
SCENARIUL DIDACTIC
MOMENTE ŞI TIMP CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
OBIECTIVE FORME RESURSE MAT.
OPERAŢIONA DE ORG. ŞI PROCED.
LE
Moment 2’ -organizarea clasei şi asigurarea Frontal Conversaţia Verificarea modului în care
organizatoric climatului necesar desfăşurării activităţii Caietele elevilor elevii au alcătuit tema pentru
-verificarea temei pentru acasă acasă şi corectarea
eventualelor greşeli
Captarea 2’ -exerciţiu de spargere a gheţii,prezentare Frontal Conversaţia
atenţiei power-point Exerciţiul
Anunţarea 1’ Profesorul scrie titlul noii lecţii pe tablă, Frontal Conversaţia Elevii notează titlul noii lecţii
subiectului iar elevii îl notează în caiete: Situaţia de în caiete.
lecţiei şi comunicare dialogată
enumerarea
obiectivelor
Conducerea 5’
învăţării şi Pentru valorificarea cunoştinţelor Frontal Conversaţia Reactualizarea cunoştinţelor
asigurarea feed- anterioare ale elevilor, se solicită Individual Explicaţia anterioare , urmărind
back-ului definirea situaţiei de comunicare, Problematizare identificarea elementelor
O1 făcându-se apel şi la fişele de portofoliu componente ale situaţiei de
pe care elevii le-au primit. comunicare.
20’
O2, O3, O4, O5, Se împarte elevilor, spre exemplificare, Pe grupe Text-suport Rezolvarea corectă a sarcinilor
O6 un scurt fragment din textul „Căldură Fişe de lucru pe de pe fişa de lucru.
mare” de I. L. Caragiale. (Anexa 1) grupe
Elevii sunt puşi în situaţia de a descoperi
lipsurile în comunicare şi posibilităţi de
ameliorare a acestora, prin rezolvarea
sarcinilor de pe fişa de lucru. (Anexa 2)
O2, O3, O4, O5, 5’ În paralel cu discutarea răspunsurilor, se Frontal Conversaţia
O6 vor nota pe tablă şi în caiete, regulile Explicaţia
comunicării verbale, privind emiţătorul şi
receptorul.
E:
-trebuie să folosească o formulă de
iniţiere a dialogului;
-trebuie să se facă înţeles prin claritate,
concizie, coerenţă, convingere;
-trebuie să ştie el însuşi foarte bine ceea
ce vrea să comunice;
-să aplice regulile exprimării corecte.
R:
-trebuie să fie atent la ce-i comunică E;
-trebuie să ceară informaţii suplimentare,
în cazul unui mesaj neînţeles;
-trebuie să preia rolul de E când
interlocutorul şi-a încheiat intervenţia
-E şi R trebuie să folosească formule de
întreţinere şi de încheiere a dialogului ;
-intervenţia nu trebuie să fie lungă;
-E şi R nu se întrerup unul pe altul.
O2 10’ Se cere elevilor precizarea Pe grupe Exerciţiul de Realizarea sarcinilor de pe
caracteristicilor dialogului, plecând de la creaţie fişa de lucru.
realizarea sarcinilor de lucru de pe fişa
de lucru. (Anexa 3)
Consolidarea
cunoştinţelor 3’ Elevii sunt solicitaţi să realizeze un tabel Frontal Explicaţia Diferenţierea situaţiei
comparativ în care să cuprindă Observaţia monologate de cea dialogată,
O1 – O8 elementele comune şi elementele Conversaţia identificând elementele
specifice dialogului şi monologului. specifice fiecăreia.
Asigurarea 2’ Temă pentru acasă:
retenţiei şi a Imaginaţi-vă un dialog cu un coleg, pe o temă la alegere, în care să inseraţi şi fragmente de monolog.
transferului
ANEXA 1
SITUAŢIA DE COMUNICARE DIALOGATĂ
Se dă textul:
„Domnul: Domnu-i acasă?
Feciorul: Da; dar mi-a poruncit să spui, dacă l-o căuta cineva, c-a plecat la ţară.
D: Dumneata spune-i c-am venit eu.
F: Nu pot, domnule.
D: De ce?
F: E încuiată odaia.
D: Bate-i, să deschidă.
F: Apoi, a luat cheia la dumnealui când a plecat.
D: Care va să zică, a plecat?
F: Nu, domnule, n-a plecat.
D: Amice, eşti... idiot!
F: Ba nu, domnule.
D: Zici că nu-i acasă.
F: Ba-i acasă, domnule.
D: Apoi, nu ziseşi c-a pleact?
F: Nu, domnule, n-a plecat.
D: Atunci e acasă.
F: Ba nu, da n-a plecat la ţară, a ieşit aşa.
D: Unde?
F: În oraş.
D: Unde!?
F: În Bucureşti.
D: Atunci să-i spui c-am venit eu.
F: Cum vă cheamă pe dv.?
D: Ce-ţi pasă?
F: Ca să-i spui.
D: Ce să-i spui? de unde ştii ce să-i spui, dacă nu ţi-am spus ce să-i spui? Stăi, întâi să-ţi spui: nu te repezi...
Să-i spui când s-o-ntoarce că l-a căutat...
F: Cine?
D: Eu.
F: Numele dv?...
D: Destul atâta! mă cunoaşte dumnealui... suntem prieteni...
F: Bine, domnule.
D: Ai înţeles?
F: Am înţeles.
D: A!... spune-i că să ne-ntâlnim negreşit.
F: Unde?
D: Ştie dumnealui... da să vie neapărat.
F: Când?
D: Când o putea.
F: Prea bine.
D: Ai înţeles?
F: Am înţeles.
( I. L. Caragiale – Căldură mare)
ANEXA 2
Grupa I
Fişă de lucru
1. Arătaţi dacă dialogul reprodus mai sus respectă structura specifică dialogului. Identificaţi posibilităţi de
completare a unor replici din text
2. Pornind de la replicile următoare, realizaţi o altă continuare a dialogului:
D: Atunci să-i spui c-am venit eu.
F: Cum vă cheamă pe dv.?
Grupa II
Fişă de lucru
1. Indicaţi un exemplu de informaţie contradictorie oferită de unul dintre interlocutori. Ce generează
această situaţie? (2-3 rânduri)
2. Completaţi replicile alese, astfel încât să fie eliminate informaţiile contradictorii.
GRUPA III
Fişă de lucru
1. Precizaţi dacă fiecare dintre partenerii de comunicare ştie ce vrea să spună atunci când preia cuvântul.
Motivaţi-vă răspunsul în 2-3 rânduri.
GRUPA IV
Fişă de lucru
1. Alegeţi răspunsul care credeţi că este corect şi motivaţi-vă alegerea (2-3 rânduri).
În acest fragment cei doi interlocutori nu se înţeleg pentru că:
a) Nu folosesc acelaşi cod;
b) Niciunul nu este atent la ce spune celălalt;
c) Unul dintre interlocutori nu oferă toate informaţiile necesare pentru a se realiza comunicarea;
d) Cei doi interlocutori nu folosesc acelaşi canal.