PROIECT DIDACTIC
Profesor: Roxana Gal
Clasa: a X-a A
Obiectul: Limbă şi literatura română
Unitatea de învăţare: Poezia
Subiectul lecţiei: Amurg violet de George Bacovia – interpretarea textului
Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe
Competențe generale:
2. Folosirea modalităților de analiză tematică, structurală și stilistică în receptarea diferitelor
texte literare și nonliterare;
3. Argumentarea scrisă și orală a unor opinii în diferite situații de comunicare.
Competenţe specifice:
2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic;
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate;
3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii;
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.
Obiective operaţionale:
Cognitive
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
să identifice trăsăturile liricii simboliste în configuraţia poeziei, ilustrându-le cu exemple;
să explice titlul textului;
să precizeze tema şi motivele existente în poezie;
să menţioneze principalele procedee artistice care conferă expresivitate poeziei;
să selecteze cuvintele şi expresiile - cheie şi să determine semnificaţia lor.
Afective
să-și exprime starea pe care lectura poeziei le-a produs-o;
să interiorizeze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice.
Strategii didactice:
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi;
Metode şi procedee: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, lectura expresivă,
audiţia, analiza, problematizarea, explicaţia, brainstormingul, ciorchinele;
1
Mijloace de învăţământ: textul literar, manual, fişe de lucru, planşe, tablă, PowerPoint,
material audio;
Resurse educaţionale: elevii clasei a X-a A, capacităţile lor receptive şi emoţionale,
cunoştinţele lor anterioare;
Material bibliografic:
-Manual de limba şi literatura română, clasa a X-a, Adrian Costache, Florin Ioniţă, Adrian
Săvoiu, Ed. Art, 2005;
-Alternative didactice, Cristina Chiprian, Livia Ciupercă, Ed. Spiru Haret, Iaşi, 2002;
-Metodica studierii limbii şi literaturii române, Nicolae Eftenie, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2001;
-Poezii, George Bacovia, Ed. Minerva, Bucureşti, 1990;
-Dicţionar de simboluri, Jean Chevalier, Alain Gheerbrant, Ed. Artemis, Bucureşti, 1993;
-Bacovia. Sfârșitul continuu, Ion Caraion, Editura Eminescu, București, 1975;
-Bacovia după Bacovia, Daniel Dimitriu, Ed. Junimea, Iaşi, 1998.
2
SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric: crearea atmosferei necesare desfăşurării lecţiei, prezenţa.
2. Captarea atenţiei:
Se iniţiază o discuţie despre culori, menită să scoată în evidenţă mai ales percepţiile
subiective asupra culorilor. Se face apoi legătura cu valoarea cromaticii în poezia simbolistă.
3. Reactualizarea structurilor asimilate anterior:
Se realizează printr-un PowerPoint. Se verifică tema – analiza schematică a cromaticii unui
text bacovian.
4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale:
Se introduce titlul textului pe care îl vor interpreta, Amurg violet de George Bacovia, şi se
enumeră obiectivele operaţionale.
5. Dirijarea învăţării:
Se identifică, prin brainstorming, semnificaţii ale sintagmei amurg violet (se realizează un
ciorchine).
Se supune atenţiei audiţia textului Amurg violet în interpretarea lui G. Bacovia - elevii îşi
exprimă primele impresii. Se observă prezenţa versurilor-refren şi a cromaticii. Se identifică
tema/temele şi stările poetice.
Elevii sunt invitaţi să colaboreze, analizând în perechi una dintre cele trei strofe, în funcţie de
rândul pe care sunt aşezaţi. Analiza se va realiza prin intermediul unei fişe cu cerinţe ajutătoare –
timp de lucru: 5 minute
În funcţie de răspunsurile elevilor, profesorul extrage schema pe tablă, iar ei vor nota în
caiete.
6. Asigurarea feedback-ului:
Se realizează pe parcursul derulării lecţiei, întărirea făcându-se prin aprecieri verbale.
7. Obţinerea performanţei:
Elevii vor realiza individual un catren cu titlul unei culori.
8. Asigurarea retenţiei şi a transferului:
Elevii vor avea de rezolvat, ca temă pentru acasă, exerciţiul 4, pag. 156, manual clasa a X-a.
3
Amurg violet
de George Bacovia
Interpretarea textului
- în volumul Plumb (1916)
- Titlul:
- epuizarea unei lumi, sfârşitul unui ciclu;
- sumbru, tulbure, semi-întuneric, halucinaţie, agonie;
- Teme, motive, stări:
- condiţia poetului într-o societate superficială, meschină
- monotonia oraşului de provincie
- singurătatea eului poetic
- Structură şi semnificaţii
- trei catrene cu rimă îmbrăţişată - univers închis, limitat, claustrare
- două versuri-refren – imagini şi stări obsedante
I - singurătatea halucinantă, sumbră, pustiul: „doi plopi…”
II - lumea oraşului - monotonă, închisă, fără aspiraţii, superficială: „o lume leneşă, cochetă”
III - turnul – simbol ascensional, superioritate;
adăpost, apărare;
detaşare, izolare, refuzul contactului cu exteriorul;
- singura marcă a eului liric, văd, sugerează lărgirea spaţiului închis prin viziunea trecutului, însă
şi acesta este învăluit în violet.
- Cromatica: exprimată direct, obsesiv
- Muzicalitatea: versuri-refren
4
FIŞA 1 – lucru în perechi
„Amurg de toamnă violet ... [Link] sugerează fiecare dintre structurile: doi
Doi plopi, în fund, apar în siluete: plopi, în fund?
- Apostoli în odăjdii violete - 2. Explicaţi imaginea artistică oferită de
Oraşul tot e violet.” versul al doilea.
FIŞA 1 – lucru în perechi
„Amurg de toamnă violet ... [Link]ţi epitetul dublu o lume leneşă,
Pe drum e-o lume leneşă, cochetă; cochetă.
Mulţimea toată pare violetă, 2. Ce este termenul violet, ca figură de stil?
Oraşul tot e violet.” Oferiţi câte un sinonim contextual pentru
fiecare apariţie a sa în această strofă.
FIŞA 1 – lucru în perechi
„Amurg de toamnă violet ... [Link]ţi semnificaţiile turnului.
Din turn, pe câmp, văd voievozi cu plete; [Link]ţi doi termeni din câmpul
Străbunii trec în pâlcuri violete, semantic al trecutului.
Oraşul tot e violet.”