Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

: Limba şi literatura românǎ

: SCRISOAREA

: mixtǎ

Competenţe generale: Utilizarea corectă a adecvată a limbii române în producerea de


mesaje scrise sau orale în diferite contexte de utilizare.
Competenţe specifice:
4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
să elaboreze texte aparţinând diverselor stiluri funcţionale, adaptând redactarea la situaţia de

4.1. comunicare şi la partener;


4.2. Să utilizeze în redactarea unui text propriu cunoştinţele de morfo-sintaxă, folosind adecvat

semnele ortografice şi de punctuaţie;

Obiective de referinţă:
a) Cognitive: O 1: sǎ recunoască tipurile de scrisori în funcţie de destinatar;
O2: sǎ coreleze formula de adresare cu cea de încheiere, adaptându-le la
destinatarul unei scrisori;
O3: să adapteze conţinutul unei scrisori la destinatarul acesteia;
O4: sǎ utilizeze adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie;
O5: sǎ redacteze o scrisoare după o cerinţă dată.

b) Psihomotorii: O1’: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaţiul


caietului, al fişelor de lucru;
c) Afective: O1’’: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
O2’’: să participe cu interes la activitate;
O3 ’’: sǎ se autoevalueze corect, dovedind astfel obiectivitate.

a) Metode şi procedee: Turul Galeriei, învǎţarea prin descoperire, exerciţiul,


conversaţia, eseul de 5 minute.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, fişe de autoevaluare
c) Forme de organizare a activităţii : activitate în grupe, activitate
frontală;
d) Resurse şi managementul timpului:
- spaţiu de lucru: sala de clasǎ
- capacităţi normale de învăţare ale elevilor
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 50 minute.

- evaluare frontalǎ
- evaluare oralǎ
- autoevaluare – eseul de 5 minute

- Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limbă şi comunicare,


Bucureşti, 1999;
- ,,Limba şi literatura română’’, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2018
- ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română’’–
învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002 ;
- ,,Limba română – Comunicare. Teoria literaturii. Compoziţie.”, Sergiu Şerban,
Ed. Pro Domo, 2001;
- ,,Compoziţiile în şcoală”, Constantin Parfene, Ed. Didactică şi Pedagogică,
1973;
Scenariu didactic
Nr Etapele lecţiei Conţinutul învăţării Strategia didacti

oper. Ob.

Timp
. Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
crt
Se asigură condiţiile necesare

1 Moment O2’’ defăşurării optime a activităţii: Conversaţia

organizatoric 1’ asigurarea liniştei, pregătirea


materialului didactic.

Actualizarea 3’
cunoştinţelor Profesorul va da citire unui text spargerea Anexa 1
O1
şi redactat de fosta lor diriginta gheţii

2 captarea atenţiei întregului colectiv de elevi; Anexa 1

Profesorul anunţǎ tema şi

3. Anunţarea temei obiectivele lecţiei:


Conversaţie
1’
şi a obiectivelor ,,Astǎzi vǎ veţi consolida
cunoştinţele despre redactarea
scrisorii,iar la sfârşitul orei…

Prin discuţii frontale elevii îşi Conversaţie


actualizează cunoştinţele anterioare
Explicaţia
referitoare la redactarea de texte în Fişe de
interes personal : tipuri de lucru
10 scrisoare,formule de adresare,
conţinutul acesteia în funcţie de tipul
de scrisoare, formule de încheiere; Problematizare
După discutarea elementelor teoretice Anexa 2
O2’’ elevii vor identifica în scrisoarea
Dirijarea
4. învǎţǎrii citită la începutul orei elementele

şi 5’ specifice acestui gen de text;


Exerciţiul
obţinerea Elevii sunt împărţiţi în grupe de câte Anexa 1

performanţelor 5, având:
1. secretar- cel care va redacta
scrisoarea în forma finală;
O1 2. timer – cel care urmăreşte
încadrarea în timpul data şi
5’ disciplina echipei;
O3 3. Evaluatorul – cel care verifică
la final textul redactat de
echipă;
4. prezentatorul – cel care va
Anexa nr 1

Buzău, 20. oct. 2007

Dragi elevi,

Au trecut deja doi ani de când nu mai ştiu aproape nimic


despre voi şi, sinceră să fiu, mi-e tare dor de voi. După cum ştiţi, eu m-
am retras iniţial din activitate, dar mai predau încă ore la o altă şcoală
din oraş. Nu m-am putut încă lipsi de prezenţa copiilor în jurul meu, mai
ales că nepoţica mea, Andreea, locuieşte cu familia la Iaşi şi nu poate
veni să mă viziteze decât în vacanţe. Şi-apoi îmi place încă să predau, să
trăiesc febra şi agitaţia şcolii.
Voi ce-aţi mai făcut? Cu câteva dintre elevele clasei m-am
mai întâlnit ocazional, prin oraş şi am aflat lucrurile bune care vi s-au
întâmplat. Pe cele mai puţin bune nu au dorit să-mi le amintească.
Am aflat că aveţi profesori noi, la limba engleză şi la muzică. Ştiu că
încă mai aveţi ceva probleme la matematică. Încercaţi, pe cât puteţi să
vă pregătiţi bine la toate disciplinele, mai ales că intrarea la liceu
depinde şi de media din clasele V-VIII. Dar nu uitaţi că dincolo de
şcoală, care se va termina într-o zi, aveţi nevoie să vă pregătiţi pentru
viaţă. Profitaţi de fiecare clipă pe care o trăiţi în şcoală şi formaţi-vă o
personalitate puternică şi frumoasă!
S-ar putea ca luna viitoare să vă fac o scurtă vizită, căci mi-e
tare dor de voi şi aş vrea să vă revăd pe toţi, poate chiar într-o oră de
„dirigenţie”. Dacă mă voi hotărî, vă voi anunţa din timp, prin telefonul
şcolii. Până atunci, aştept veşti de la voi şi vă urez rezultate frumoase !

Cu multă dragoste, fosta voastră dirigintă,


Rozalia Rob
Anexa 2

Scrisoarea este o formă de comunicare scrisă între două persoane aflate la


distanţă, un mijloc de transmitere la distanţă a unor informaţii, structurate într-un
mesaj mai amplu.
Cel care trimite (expediază) scrisoarea se numeşte EXPEDITOR.
Cel căruia i se trimite scrisoarea se numeşte DESTINATAR.
Schimbul mai mult sau mai puţin regulat de scrisori între două sau mai multe
persoane se numeşte CORESPONDENŢĂ.

Tipuri de scrisori:
În funcţie de relaţia pe care expeditorul o stabileşte cu destinatarul, o scrisoare
poate fi:
- familială – adresată membrilor familiei;
- amicală - adresată prietenilor;
- de dragoste – adresată iubitei, iubitului;
- oficială – adresată unei instituţii.
În funcţie de scopul redactării unei scrisori, ea poate fi:
- de felicitare – pentru o reuşită, un succes, pentru zi de naştere,etc;
- de mulţumire – pentru un ajutor primit, pentru transmiterea unor urări;
- de solicitare – prin care se transmite o rugăminte, o cerere;
- de recomandare – prin care se face o apreciere asupra activităţii cuiva;
- de afaceri – prin care se comunică deciziile luate într-o relaţie de
afaceri, date despre tranzacţii.

FORMULE DE ADRESARE:
- Dragă Alina,
- Scumpă mamă,
- Iubite frate,
- Stimate domnule director,
MODELE DE INTRODUCERE:
- M-am bucurat de primirea scrisorii tale…
- Am primit cu bucurie vestea că……
- Iată că, după o lungă tăcere, îţi scriu în sfârşit,
- Cerându-mi iertare pentru îndrăzneala de a vă scrie….
FORMULE DE ÎNCHEIERE:
- Cu drag,
- Cu afecţiune,
- Cu adânc respect,
- Al tău prieten,
Anexa 3

Bucureşti, 3 octombrie 2007

Dragă Andrei,

După cum simţi şi tu pe propria-ţi piele, mica noastră


vacanţă mare, deh! s-a dus…
Iată că s-a ivit ocazia de a fi din nou împreună. Patrula
cercetaşilor, din care fac şi eu parte, are în proiect, luna viitoare
, o expediţie în Piatra Craiului. Se anunţă ceva trăsnet!
Deşi va fi pe durata unui week-end, trebuie să scoatem
de la naftalină corturile, sacii, bocancii.
Nenorocirea este că – „suflet caritabil”, cum mă ştii –
la o oră de chimie i-am suflat lui Matei (sper că nu l-ai uitat) şi
m-am pricopsit cu un doi. Ce-a urmat … nu e greu de imaginat.
Toate „drepturile şi libertăţile” mi-au fost suspendate până la o
dată necunoscută mie.
Singura mea şansă de a nu rata plecarea rămâi tu.
Rogu-te deci, după ce obţii de la ai tăi permisiunea de a merge
cu noi, fă-te luntre şi punte şi convinge-o tu pe tuşica să pună o
vorbă bună şi pe lângă ai mei; pe mama simt că aş putea , în
final s-o înduplec, pe tata însă…. cam greu.
Acţionează grabnic şi eficient şi nu uita să mă ţii la
curent!
Cu drag, al tău iubit şi necăjit văr,
Sorin
Anexa 4:

O1 – Te numeşti Adrian/Adriana Constantinescu, locuieşti în


Timişoara, eşti absolventă a clasei a opta şi ai citit în revista
„Adolescenţii” următorul anunţ: „Anişoara Leonte, 15 ani, din Luduş,
strada Trandafirilor, nr. 26, doreşte să corespondeze cu fete/băieţi de
aceeaşi vârstă, despre pasiunile ei: literatură şi muzică”. Redactează în
10-15 rânduri o scrisoare de răspuns. În scrisoare trebuie:
- să utilizezi convenţiile specifice acestui tip de compunere; 3p.
- să foloseşti un stil şi un conţinut adecvat situaţiei imaginate;4p.
- să respecţi normele de ortografie , de punctuaţie şi de exprimare
corectă. 3p.

O2 – te numeşti Cristian/Cristiana Teodorescu, locuieşti în locuieşti


în Timişoara, şi-i trimiţi vărului tău, Dorin, din Bucureşti, o scrisoare în
care-ţi prezinţi părerea în legătură cu un nou coleg de clasă, pe nume
Marcel. Redactează în 10-15 rânduri o scrisoare care să cuprindă şi
portretul persoanei respective. În scrisoare trebuie:
- să utilizezi convenţiile specifice acestui tip de compunere; 3p.
- să foloseşti un stil şi un conţinut adecvat situaţiei imaginate;4p.
- să respecţi normele de ortografie , de punctuaţie şi de exprimare
corectă. 3p.
O3 - te numeşti Cristian/Cristiana Popescu,locuieşti în
Timişoara. Corespondezi adeseori cu fosta ta colegă de bancă, Andreea,
care s-a mutat de câteva luni cu părinţii, în Galaţi. Redactează o
scrisoare de 10-15 rânduri, adresată Andreei, în care-i prezinţi întâmplări
din ultimul timp de la şcoala ta. În scrisoare trebuie:
- să utilizezi convenţiile specifice acestui tip de compunere; 3p.
- să foloseşti un stil şi un conţinut adecvat situaţiei imaginate;4p.
- să respecţi normele de ortografie , de punctuaţie şi de exprimare
corectă. 3p.

O4 - te numeşti Andrei/Adriana Popescu, locuieşti în


Bucureşti . Redactează o scrisoare de 10-15 rânduri, adresată Andreei,
verişoara ta, căreia îi prezinţi planurile tale pentru vacanţa de iarnă. În
scrisoare trebuie:
- să utilizezi convenţiile specifice acestui tip de compunere; 3p.
- să foloseşti un stil şi un conţinut adecvat situaţiei imaginate;4p.
- să respecţi normele de ortografie , de punctuaţie şi de exprimare
corectă. 3p.

O5: te numeşti Gabriel/Gabriela Iancu, te afli într-o tabără de limba


engleză de la Buşteni. Redactează o scrisoare de 10-15 rânduri, adresată
părinţilor, în care le prezinţi atmosfera din tabără. Inserează în scrisoare
şi o descriere o locului în care te afli. În scrisoare trebuie:
- să utilizezi convenţiile specifice acestui tip de compunere; 3p.
- să foloseşti un stil şi un conţinut adecvat situaţiei imaginate;4p.
- să respecţi normele de ortografie , de punctuaţie şi de exprimare
corectă. 3p.

Anexa nr. 5
AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult

Nu mi-a plăcut

Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre

Mai am o întrebare despre

Eu îmi dau nota……....... şi sunt

S-ar putea să vă placă și