Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.04.2024
Disciplina: Informatică și TIC
Clasa: a VIII-a
Profesor: Stignei Laura Camelia
Unitatea de învăţare: Pagini web
Subiectul: Editarea elementelor din pagina web
Tipul lecţiei: Dobândirea de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică
Durata lecţiei: 50 de minute

SCOPUL LECȚIEI: Formarea deprinderilor de utilizare a formulelor și funcțiilor folosind


aplicația Microsoft Excel
COMPETENȚE SPECIFICE:
 utilizarea responsabilă și eficientă a tehnicii de calcul și de comunicații
 rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informației
 elaborarea creativă de produse informatice care să valorifice conexiunile dintre disciplina Informatică
și TIC și societate

COMPETENTE DERIVATE:
O1- identificarea elementele oferite de paginile web;
O2- identificam operatiile de editare a elementelor de baza din pagina web, folosind cod HTML;
O3- descoperirea limbajului HTML cu ajutorul aplicatiei https://html5-editor.net/;
O4- elemente de interfata si instrumente de baza ale editoarelor de pagini web
STRATEGII DIDACTICE:
Principii didactice:
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat a performanţei;
- principiul conexiunii inverse;
Metode de învăţământ :
- metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia, expunerea;
- metode de acţiune: aplicaţii, observaţia, problematizarea;
Procedee de instru
- învăţarea prin descoperire, prin lucrul la calculator;
- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor;
Mijloace de învăţământ:
- calculatorul;
- tabla
- fișe de lucru;
- manualul Informatica și TIC – Editura art/Klett
Forme de organizare: frontală şi individuală;
Etapele lectiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea Metode si Forme de
elevilor procedee organizare
didactice
1.Moment Organizează şi pregăteste clasa pentru • Se pregătesc
organizatoric lectie pentru lecţie. Conversaţia Frontal
(2 minute) Verifică frecvenţa; • Prezintă absenţii
şi motivele
acestora,
• Sunt atenți la
explicațiile
profesorului
2.Recapitularea Solicită răspunsuri referitoare la tema abordată
si sistematizarea ora anterioară, pe bază de întrebări. • Răspund la Conversaţia Frontal
cunostintelor De exemplu : întrebările Exerciţiul Individual
(4 minute) Ce operatori aritmetici cunoasteti? (+; - ; *; /) profesorului practic
Ce este functia decizionala IF? • Deschid
calculatoarele

3.Anunţarea Anunţă titlul, obiectivele lecției şi modul de Elevii noteaza in Expunerea


subiectului şi desfăşurare al lecţiei. format digital titlul Frontal
obiective lecției Obiectivele lectiei: lecţiei și sunt atenți Conversaţia
(2 min) la expunerea
• Definitia paginilor web profesorului
• Algoritmul pentru construirea unei pagini
web

4.Prezentarea O1 Se comunică elevilor tema şi competențele pe Elevii noteaza in Conversaţia Frontal


noului continut care le vor dobândi în cadrul lecţiei curente. format digital
(30 minute) Elementele din pagina web pot fi sub formă conţinutul noii lecţii Explicaţia
de: text, imagine, tabele, liste, legături și multe
altele.
Editarea elementelor din pagina web te ajută
să inserezi și să modifici elementele pentru a
construi o pagină web atractivă și funcțională.

O2

Se enunta operatiile de editare a elementelor Urmăresc, Conversaţia


de baza din pagina web, folosind cod HTML concomitent cu Frontal
Marcajul pentru titlu – există 6 astfel de prezentarea Explicaţia
marcaje: <h1> </h1> <h2> </h2> … <h6> profesorului,
explicațiile pentru
</h6> și se folosesc pentru a stabili titlurile
utilizarea aplicatiei
dintr-un text. unei pagini web.
În general, pentru titlul principal se folosește
marcajul <h1>, care este cel mai mare marcaj,
având un text foarte mare și îngroșat. Pentru
primul subtitlu se folosește marcajul <h2> și
așa mai departe, până la cel mai mic marcaj
<h6>.

O3
Se detaliaza limbajuL HTML cu ajutorul Frontal
Elevii solicită
aplicatiei https://html5-editor.net/ Exercițiul
explicații
Individual
Conversația

Acceseaza un editor
Frontal
de pagini web si fac Eexercițiul
O4 Se comunica diverse cerinte pentru fixarea modificari in Individual
noilor cunostinte conformitate cu Conversația
indicatiile date de
profeor

Fixarea Distribuie elevilor Fișa de lucru 1 Rezolvă sarcinile de Eexercițiul Frontal


cunostintelor Oferă explicații pentru rezolvarea sarcinilor lucru din fișa de lucru
(10 min) de lucru; 1 Conversația Individual
Sprijină elevii care lucrează mai lent.
Evaluarea: observarea sistematică; Algoritmizarea
aprecierea verbală.

Evaluarea Se fac aprecieri globale şi individuale cu Conversaţia Frontal


cunostintelor privire la participarea elevilor la lecţie.
(2 min) Individua

Fisa de lucru nr. 1

S-ar putea să vă placă și