Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Pericei


Profesor: Ignă Rebeca Ioana
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa: a VI-a B
Unitatea de învățare: Modele și antimodele
Titlul lecției: Etapele scrierii. Planul textului
Tipul lecției: actualizarea și sistematizarea vechilor cunoștințe
Competențe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare prin receptarea și producerea textului oral.
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.

Competențe specifice

2.2 Compararea diferitelor puncte de vedere exprimate pe marginea unor texte diverse.

2.3 Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte diverse.

3.2 Redactarea, individual și/sau în echipă, a unor texte diverse, care urmează a fi prezentate în fața colegilor.
4.1 Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru înțelegerea și exprimarea clară și precisă a intențiilor comunicative
complexe.

4.2 Exprimarea clară a intenției comunicative prin corelarea achizițiilor lexicale și semantice cu cele sintactice și morfologice din limba română
standard.

Obiective operaționale

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


O1 – să identifice aspectele particulare ale așezării textului în pagină;
O2 – să realizeze planul simplu pentru compunerea dată;
O3 – să redacteze un text simplu pe o temă dată pe o temă dată;
O4 – să identifice caracteristicile propriului scris și pe ale colegilor.

Resurse educaționale

- capacităţile receptive normale ale elevilor de clasa a VI-a ;


- timp: 50 de minute.
Strategii didactice

Metode și procedee: conversația, explicația, expunerea, argumentarea, exercițiul, observația, lectura expresivă.

Mijloace de învățământ: caietele elevilor, tablă, cretă, laptop, videoproiector, manualul digital, manualele elevilor, fișe de lucru.

Forme de organizare: activitate frontală, individuală și în perechi.


Forme de evaluare: orală (întărirea răspunsurilor, autoevaluare), evaluare prin notare.

Bibliografie

1. Pamfil, Alina, Limba și literatura română în gimnaziu:structuri didactice deschise, Pitești, Editura Paralela 45, 2009.
2. Mihaela Daniela Cîrstea, Viorica Avram, Ileana Sanda, Alexandra Dragomirescu, Manual de limba și literatura română, Editura Didactică și
Pedagogică, București, 2018
3. Programa școlară pentru disciplina limba și literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2017;
4. Dicționarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul Lingvistic „Iorgu Iordan”, 1998, Editura Univers Enciclopedic.
SCENARIUL DIDACTIC

Secvențe O. Conținuturi vizate Activități de învățare Strategii didactice Evaluare


didactice O. Forme de Resurse Resurse
organizare procedurale materiale

I.Evocarea

Momentul Se consemnează Frontal Conversația Catalogul


organizatoric prezența elevilor.
1 min Se asigură un climat
optim pentru
desfășurarea lecției.
Verificarea Verificarea temei Exercițiile din Fișa de Frontal Conversația Fișa de lucru Aprecieri verbale
temei pentru acasă. lucru începută în clasă ora
4 min precedentă. Individual Expunerea

Captarea O3 Etapele scrierii Exerciții de observare și Frontal Conversația Laptop


atenției (lecție video) ascultare activă
4 min Individual Explicația Videoproiect
or
Argumentarea Patforma
Eduboom
Anunțarea Se comunică titlul şi Frontal Expunerea Tabla și
titlului și a obiectivele lecţiei pe Conversația caietele
obiectivelor înţelesul elevilor. elevilor.
propuse
1 min
II.Realizarea
Sensului
Actualizarea O3 Etapele redactării Exerciții de precizare și Frontal Conversația Manualele
cunoștințelor unui text definire a etapelor elevilor
3 min corespunzătoare scrierii Individual Explicația
unui text. Manualul
digital.
Dirijarea O1 1. Redactarea unui Realizarea schemei de Frontal Conversația Manual
învățării și text. Etape redactare al unui text. digital
obținerea O2 Individual Explicația
performanței Exerciții de redactare al Caietele
20 min O3 unui text pe o temă dată. În perechi Observația elevilor

O4 Exercițiul Fișe de lucru

Argumentarea

Asigurarea O3 Prezentarea Exerciții de redactare și Frontal Conversația Caietele


feed-back- răspunsurilor argumentare. Expunerea elevilor
ului Pe grupe Observația
4 min Argumentarea
III.Reflecția

Asigurarea O3 Aprofundarea temei Exerciții de alegere a Frontal Exercițiul Laptop Testul de la finalul
retenției studiate. răspunsului corect. Videoproiec- lecției video de pe
5 min Conversația tor platforma eduboom.
https://eduboom.ro/
Expunerea teste/2800/redactarea-
unui-text-narativ-
dup--o-cerin---dat-
IV. Extensia

Asigurarea Evaluarea activității Frontal Conversația 2.Scrie un text


transferului se face oral Individual descriptiv, de 100-
3 min (aprecieri verbale) și 120 de cuvinte, în
în scris (note). care să prezinți un
membru al familiei
Indicarea temei Explicarea modului de Explicația Fișa de lucru care reprezintă un
pentru acasă (o realizare a temei pentru model pentru tine.
compunere) acasă. Conversația Folosește schema din
fișa de lucru.

ANEXĂ
EVOCARE
https://eduboom.ro/video/2799/redactarea-unui-text-narativ-dupa-o-cerinta-data

FIȘĂ DE LUCRU
1.Scrie, pe o coală A4, un text narativ de 130-150 de cuvinte, cu titlul Întâlnire cu eroul meu preferat. Înainte de a scrie textul propriu-zis,
realizează un plan al acestuia, având în vedere schema de mai jos. Folosește o ciornă pentru planul textului și pentru forma inițială a acestuia.
Întrebări Răspunsuri
1.Când au loc întâmplările?
2.Unde se petrec întâmplările?
3.Cine participă la acțiune?
4.Ce se întâmplă? Ce idei vreau să dezvolt?
5.Cum s-a încheiat acțiunea?
6.Ce impresie mi-a lăsat această întâmplare?

Fă schimb de compuneri cu un coleg de clasă. Fiecare va citi compunerea celuilalt și va realiza o evaluare a acesteia, utilizând grila de mai jos.

Criteriu Respectă Nu respectă


Compunerea are introducere, cuprins și încheiere.
În compunere există indici spațio-temporali.
Întâmplările sunt relatate în ordine cronologică.
Conținutul textului are legătură cu titlul acestuia.
Compunerea este scrisă fără greșeli de ortografie sau de punctuație.
Textul se încadrează în limita de cuvinte indicată.

2.Scrie un text descriptiv, de 100-120 de cuvinte, în care să prezinți un membru al familiei (cunoștință) care reprezintă un model pentru tine.
Folosește schema de mai jos.
Întrebări Răspunsuri
Cine este persoana care e model pentru tine?
Care sunt trăsăturile fizice?
Ce trăsături morale are?
Cum se comportă cu ceilalți?
Care este relația ta cu această persoană?
Ce reprezintă pentru tine?

S-ar putea să vă placă și