Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Propunător
PROIECT DE LECŢIE
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: limba și literatura română
Clasa: a V-a
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe
Subiectul lecţiei: Textul literar-textul nonliterar
Competențe generale:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
Competențe specifice:
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue, discontinue
şi multimodale
2.5. Observarea comportamentelor şi a atitudinilor de lectură, identificând aspectele care necesită
îmbunătățire
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi de exprimare
corectă a intenţiilor communicative
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1- să citească fluent și expresiv textul;
O2- să identifice trasăturile definitorii ale celor două tipuri de texte;
O3- să se antreneze în dialoguri simple pentru a verifica înțelegea mesajului textului;
O4- să redacteze secvențe de text literar/ nonliterar.
Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, explicaţia, brainstormingul, învățarea prin
descoperire;
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, alternativ cu activitatea
independentă
Mijloace de învăţământ: „Limba şi literatura română”, manual (digital) pentru clasa a V-a,
Editura ArtKlett, fişe cu sarcini de lucru pentru elevi, platforma Classroom.
Bibliografie
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, București, 2017;
2. Maravela, Doina, De la dificultăți gramaticale la joc e doar un pas, Editura Olimpias,
Galați, 2019.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
- anunţă obiectivele de
urmărit
Textul nonliterar-scop
informațiv și persuasiv,
caracter nonficțional,
apelează la sensul propriu
al cuvintelor
I. Rețeta fericirii
Ingrediente:
- un răsărit cu arome ruginii,
- o tigaie,
- 1 lingură de bună-dispoziție,
- 2 linguri de optimism,
- 2 linguri de răbdare,
-1 litru de veselie.
Mod de preparare:
Se admiră răsăritul cu arome ruginii în drum spre magazin de unde se cumpără o tigaie . Apoi se
încinge bine veselia, se adaugă buna-dispoziție în cascadă și se amestecă bine. Când s-au rumenit,
se presară optimismul și răbdarea. La final, se ornează cu puncte cadou, și gata! Fericirea e în
mâinile voastre, gata să fie savurată.
II. În lumina oblică a soarelui de toamnă scăpărară arme. Apăru un pâlc de opt ori zece
călăreţi, în fruntea cărora se vădea un boier tânăr moldovan pe-un arăbesc roib. Purta cizme
roşii, contăş, cu guler şi mânicuţi de jderi, şi gugiuman de aceeaşi pelcică.
(Zodia cancerului sau vremea Ducăi-Vodă, Mihail Sadoveanu)
III. Cuvântul familia provine din famulus (servitor) şi pare că a desemnat – potrivit
Dicţionarului etimologic al limbii latine – „ansamblul sclavilor şi al servitorilor ce trăiau sub
acelaşi acoperiş”, iar mai apoi casa în întregime, stăpânul pe de o parte, soţia, copiii şi
servitorii, pe de alta.
(Psihosociologia familiei, Florin Druţă)
IV. Te-ai săturat de aceeaşi haină veche şi demodată?
Vrei altceva?
Noi îţi oferim, la preţuri incredibile, marochinărie specială.
Nu pierde ocazia!
Numai la noi, ocazia e bună!
S.C. Pielicica
Str. Blănarilor nr. 8, Cluj-Napoca