Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Școala
Data : 26.04.2018
Clasa a V-a
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Din carte spre departe
Subiectul: Jurnal de călătorie
Tipul lecției: de receptare a unui text narativ nonliterar
Timp : 50 de minute

Competențe generale:
2.Receptarea textului scris de diverse tipuri
Competențe specifice:
2.1 Identificarea informațiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue și multimodale

Obiective operaționale:
O1-să formuleze enunțuri în care să ofere scurte informații;
O2-să citească corect, cursiv și expresiv textul nonliterar, respectând tonul
fundamental;
O3-să identifice sensurile cuvintelor necunoscute cu ajutorul dicționarelor;
O4-să-și exprime opinia despre textul citit ( impresiile după prima lectură);
O5- să analizeze ilustrațiile din manual prin raportare la text.

Strategia didactică:
Metode și procedee: lectura expresivă, lucrul cu manualul, conversația euristică;
Forme de organizare a învățării: activitatea frontală, activitatea independentă individuală;
Materiale didactice: manual școlar (manualul digital), fișe de lucru, imagini cu domnitori
români, tablă,cretă;
Bibliografie:
Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Monica Halaszi, Anca Davidoiu Roman, Horia Corches,
Limba română pentru clasa a V-a, Ed. Art Educațional;
Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Monica Halaszi, Anca Davidoiu Roman, Horia Corches,
Limba română pentru clasa a V-a- Ghidul Profesorului, Ed. Art Educațional;
Nicolae Eftenie, Introducere în metodica studierii limbii și literaturii române, editura Paralela
45, 2008;
Alina Pamfil, Limba și literatura română în gimnaziu Structuri didactice deschise, editura
Paralela 45, 2008;

Desfășurarea activității

Secvențele Obiective Conținutul informațional Elemente de


instruirii operațio- strategie didactică
nale Resurse procedurale Forme
și resurse de organizare
materiale
Moment Pregătesc materialele Conversația
Organizatoric 1min. necesare pentru lecție.
Elevii se pregătesc.
Captarea atenției O1 Se rezolvă exercițiile de la Conversația
elevilor 5min. rubrica Pentru început Frontală
(p.174). După ce elevii spun Manualul digital
că străzile poartă numele Imagini cu
domnitori români
unor personalități istorice,
voi lipi pe tablă imaginile
cu domnitorii menționați.
Elevii vor urmări AMII-ul
video, în care niște elevi de
clasa a V-a prezintă locurile
istorice pe care le-au vizitat.
După ce este urmărit filmu-
lețul, elevii răspund și ei la
întrebarea formulată: Ai vi-
zitat orașe din România
în care s-au petrecut eveni-
mente istorice? Dacă
răspunsul este afirmativ,
pot preciza ce i-a
impresionat în vizitele făcu-
te.

Anunțarea subiectu- Anunț titlul lecției, îl scriu conversația Frontală


lui lecției, a tipului ei pe tablă și comunic obiecti-
și a obiectivelor ope- vele operaționale.
ționale Elevii scriu titlul lecției pe
1 min. caiete.
Explorarea textului, Lectura model, expresivă, a
profesorului.
dirijarea acestui O2
Elevii repetă lectura, pentru
proces O3 Lectura model
a-și exercita deprinderile de
20 minute O4
de citire și pentru a lua
O5 Conversația
contact direct cu textul încă
din clasă. Îi întreb pe elevi Activitate
dacă există cuvinte al căror frontală
sens nu-l cunosc și ofer ex-
plicații (lucrul cu dicționa-
rul).
Conversația de orientare
(observarea textului), impre-
sii după prima lectură
prin întrebările:
 Ce aspecte din text ți-au
amintit de situații trăite de
tine?
 Ți-a făcut plăcere să
citești textul?
Elevii răspund la întrebări și
analizează ilustrațiile din
manual (p.175-176) prin
raportare la text, discutând
dacă li se par potrivite sau
nu, indicând eventuale deta-
lii pe care nu le-au regăsit
în text sau care li se par în
neconcordanță cu textul.

Evaluare formativă O4 Se dă ca activitate indepen- Fișă de lucru Activitate


7 min. dentă în clasă, să răspundă la ur- independentă
mătoarele cerințe: individuală
 Precizează ce aspect din

text ți-a atras atenția.


 Ce anume din text ți s-a

părut mai puțin interesant?

Asigurarea retenției Temă pentru acasă:


și a transferului Ex.5 de la rubrica Tema pentru acasă
1min. Impresii după prima Manualul școlar
Lectură.
FIȘĂ DE LUCRU

 Precizează ce aspect din text ți-a atras atenția.

 Ce anume din text ți s-a părut mai puțin interesant?

S-ar putea să vă placă și