Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA:
ARIA CURRICULARǍ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECTIEI: Sunetul ,,c” și literele ,,c” și ,,C”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: CLR, MM, AVAP
TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
DURATA: 50 minute

COMPETENŢE SPECIFICE:

Comunicare în limba română


2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar
3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe suport vizual sau auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate

Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugeratǎ de text

Arte vizuale si abilitati practice:


2.2. Exprimarea ideilor și trǎirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să identifice imagini ale căror denumiri conțin sunetul c;
O2 - să citească cuvinte și propoziții date, cu literele învățate;
O3 - să traseze litera C (pe contur, respectând indicații);
O4 - să formuleze răspunsuri în propoziție la întrebările adresate, participând activ la lecție.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee didactice: conversația, observația, explicația, exerciţiul, problematizarea, demonstrația, metoda fonetică-analitică-sintetică.
1
Mijloace de învățământ: planșe, videoproiector, laptop, tablă, caiete, fișe de lucru, recompense.
Forme de organizare: colectivă (frontală), individuală

BIBLIOGRAFIE:
 MEN - Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregătitoare, ed. Ars Libri, Costești, jud.Argeș, 2014

2
Etapele Obiective Conținuturi și activități integrate Strategia didactică Evaluare
(Secvențele Metode si Mijloace de Forme de
lecției) procedee învătământ organizare
1. Moment Se asigură cele necesare desfăşurării în condiţii
organizatoric optime a orei de comunicare în limba română: observare
- aerisirea sălii de clasă; conversația frontală sistematică
5 min - amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii;
- pregătirea materialului didactic.

2. Captarea Se va realiza cu ajutorul Spiridușului, mascota orei


atenției care va avea o scrisoare pentru copii, cu câteva ghicitori. conversația
Ghicitori:
5 min frontală
O1 Nu sunt carte, dar am foi
Pregătite pentru voi explicatia
Cu linii sau pătrăţele spiriduș
Să puteţi scrie pe ele.(caietul) mascotă din observare
pluș sistematică
Drept, înalt şi subţirel exercitiul
O4 Cu veşmânt de lemn pe el,
Are vârful de cărbune
Pe hârtie multe spune.(creionul) Frontal

Cât e vara - cucurigu! scrisoare cu


Cucurigu - când dă frigu! conversația ghicitori
O1 Cine-i frate dumnealui?
Cum il cheamă? observare
Poţi să-mi spui? (cocoşul) sistematică
explicatia
Te păzeşte, dă din coadă,
Ştie oasele să roadă,
Stă în curte, doarme-n cuşcă exercitiul
O4 Te şi latră, te şi muşcă. (câinele)
frontală observare
- Ce au în comun aceste cuvinte (caietul, sistematică
creionul,cocoşul, câinele)? (Toate cuvintele încep cu conversația

3
același sunet.)
- Cu ce sunet încep ele? (Ele încep cu sunetul ,,c’’.)
Se face trecerea către tema zilei.
3. Anuntarea Copiii vor fi anunțați cǎ vor rezolva mai multe
temei si a exerciții, diverse, pentru a îi arăta Spiridușului că explicatia
obiectivelor O4 recunosc uşor sunetul ,,c” și literele ,,c” și ,,C” frontală
(recunoastem imagini care încep cu ,,c”, colorăm, observare
2 min exersăm semne grafice, trasăm litera C, citim cuvinte conversația sistematică
care îl conțin pe ,,c” etc), astfel încât să putem citi și
scrie din ce în ce mai bine.

4. Dirijarea Voi prezenta copiilor un joc, cu mai multe planșe și conversația


învătării le voi cere să recunoască cuvintele care încep cu sunetul prezentare
,,c”. Fiecare cuvânt găsit va fi despărțit în silabe, cu Power Point frontală
25 min ajutorul palmei pe care o vom pune sub bărbie. metoda aprecieri
O1 Le voi cere apoi, să alcătuiască, oral, o propoziție fonetică- videoproiector individuale
cu fiecare cuvânt găsit. (copil, cofetar, cocoș, cal, analitică-
caracatiţă). sintetică laltop individuală
Vom stabili împreună câte cuvinte are fiecare observare
propoziție, cu ajutorul bătăilor din palme. sistematică
O2 Le voi cere copiilor să dea exemple de alte cuvinte
care conțin sunetul ,,c”. explicația
Le voi spune copiilor că vom lucra împreună fișa de fișe de lucru
lucru, de la paginile 18 și 19, din caietul de comunicare din caietele
în limba română. exercitiul copiilor
O3 Exercitiul 1: Copiii îi vor citi Spiridușului literele mici
și mari de tipar, pe care le-au învăţat până acum. Iar aprecieri
apoi, vor citi cuvinte care conţin literele învăţate. metoda individuală individuale
Exercitiul 2: Vor asculta povestea pe care le-o voi citi, fonetico-
iar apoi vor sublinia cu roșu literele ,,c” și ,,C”. analitică- laptop
O4 Exercitiul 3: Vor încercui numele personajelor pe care sintetică observare
le-au întâlnit în poveste. frontalӑ sistematică
Exercitiul 4: Vor citi propoziții, iar apoi le vor uni cu videoproiector
imaginea potrivită. problemati
Exercitiul 5: Vor colora cu aceeași culoare cuvântul și zarea
imaginea potrivită lui.

4
Vor face exerciții pentru încălzirea musculaturii videoproiector
O4 mâinilor: conversația
Plouă ușor. Să auzim! laptop observare
Cu vârful degetelor banca lovim. sistematică
Plouă mai tare. Ploaia tot vine, explicația frontal
Lovim cu degetele bine.
Cad pietricele pe trotuare, exercitiul individuală
Să ciocănim și noi mai tare.
Tună departe, tună acum, aprecieri
Batem cu pumnii: Bum-bum! Bum-bum! demonstrația individuale
Vreme frumoasă s-a făcut,
Un curcubeu a apărut.
Noi brațele ușor rotim
Și norii îi gonim.
5 Asigurarea Voi realiza un moment de energizare. Le voi spune
feed-back- O1 copiilor sǎ se ridice în picioare, la marginea bǎncii, cu explicatia videoproiector
ului mare grijǎ sǎ nu se loveascǎ. Le voi spune cǎ ne vom observare
juca puțin și cǎ alǎturi de câteva personaje, vom realiza laptop frontalӑ sistematică
10 min O2 mișcǎrile cântecului ,,Dacǎ vesel se trǎiește”. demonstrația
https://www.youtube.com/watch?v=H-5Axdbw5QM

O3 Vom purta o discuție referitoare la lecție: conversatia


- Ce am învățat azi? aprecieri
- Cum credeți că ați lucrat? individuală individuale
O4 - Cunoașteți mai bine sunetul ,,c’’ și literele ,,c, C”? exercitiul fișe de lucru
Copiii vor primi o broșură pe care o vor lucra cu
ajutorul meu. Vor colora imagini cu, cuvinte care încep
cu sunetul ,,c” și vor trasa litera ,,C’’ pe contur.
6. Încheierea O4 Voi face aprecieri generale și individuale. Spiridușul aprecieri
activității va recompensa fiecare copil pentru modul în care a conversatia recompense frontalӑ colective
3 min lucrat.

5
6

S-ar putea să vă placă și