Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: Școala Gimnazială nr. 67 - București


CLASA: I A
DATA: 7.04.2022
PROF.ÎNV. PRIMAR: Nacev Ana Maria
ARIA CURRICULARĂ : Arte / Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Alfabetul magic - “Colaj de primavara”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
TIPUL ACTIVITĂȚII: Recapitularea si sistematizarea cunoștințelor

COMPETENTE GENERALE:

1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

COMPETENȚE SPECIFICE :

Arte vizuale si activitati practice


1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în contexte cunoscute
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

Muzica si miscare:

1.1. Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să denumească materialele necesare pentru realizarea lucrărilor, obiectivul se consideră realizat dacă elevii denumesc opt din zece materiale
cu care vor lucra, pe baza experientei acumulate.
O2 – Să identifice etapele de lucru necesare pentru realizarea lucrărilor, obiectivul se consideră realizat dacă elevii identifică patru din sase etape
de lucru, pe baza explicatiilor primite si a imaginilor.
O3 – Să aplice corect tehnicile de lucru, cu respectarea indicațiilor primite,obiectivul se consideră realizat dacă elevii aplică
singuri sau cu ajutor tehnicile de lucru, pe baza demonstratiei si a explicatiilor

METODE SI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, expoziția


FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala
MATERIAL DIDACTIC: ghicitoare, planșa model, imagini -etape de lucru, farfurie de carton, lipici, foarfeca, acuarele, pensulă, pahar cu
apă,hartie glasata,creion, dischete de vata, sabloane carton, videoproiector
RESURSE UMANE: 25 elevi
RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum national, - Programescolarepentruinvatamantprimar;
2. Metodicapredariilucrului manual, I. Serdeanu, F. Ditulescu, EDP , Bucuresti

DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei Ob Elemente de conţinut Metode, Materiale Forme de Evaluare
op. procedee didactice organizare

1.Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime Observația caiete activitate aprecieri
organizatoric a orei de Arte vizuale și Abilități practice. Amenajarea frontală verbale
spaţiului de desfăşurare a activităţii. Pregătirea materialului instrumente de
2min didactic scris

Conversatia
Se realizeaza printr-o discutie despre anotimpul primavara:
2. Captarea
In ce anotimp ne aflam? Care sunt schimbarile din natura in Explicatia
atenţiei
acest anotimp? (vremea se incalzeste, ziua e mai lunga si
3 min noaptea mai scurta, se topeste zapada, vin pasarile
calatoare, se fac araturile de primavara pe camp, infloresc si
inmuguresc pomii, gazele se trezesc la viata, soarele
straluceste etc. Ce sarbatori avem in anotimpul primavara? Conversatia
activitate observarea
(1 Martie, 8 Martie, Patele). videoproiector
explicatia frontală sistematică
Va voi spune niste ghicitori !
E fricosul cel mai mare
Iute-alearga-n departare,
Dar la morcovi de il chem, aprecieri
Vine, doar sa-i fac un semn ! verbale
( Iepurele ) conversatia

Urecheat cu blana deasa


Sta mai mult pe langa casa. videoproiector
( Iepurasul )
Urecheat e si-i fricos
Dar e tare norocos
Noroc are de picioare.
Cand primejdia e mare, Explicatia Activitate aprecieri
Fuge iute pe imas,
frontala verbale
Urecheatul.............( Iepuras ) Conversatia

Deoarece a venit primavara, iar ora trecuta la matematica


ne-am jucat cu animalele domestice si cele salbatice, va
propun ca astazi sa realizam un tablou cu Iepurasul de Paste,
combinând tehnici și material învățate. Acuarele,
pensulă, apă

Foarfecă,
carioci,
Activitate
acuarele,
Explicația hârtie glasata individuala
1.Prezint planșa model
verde,dischete
2. Intuirea materialelor de lucru: acuarele, pensula, pahar cu
din vata,
apă, creion, foarfeca, lipici, hârtie glasata, dischete de vata,
farfurie carton,
farfurie din carton
3. Anunţarea lipici
3. Explic etapele de realizare ( acestea vor fi prezentate si in
temei şi a imagini la videoproiector )
obiectivelor Demonstrația Aprecieri
1. Pictam baza farfuriei din carton cu acuarela! Lasam sa verbale
5 min se usuce!
2. Vom decupa cosul si Iepurasul din hartie glasata.
3. Conturam forma oualor pe dischetele din vata si le
decupam.
4. Lipim pe farfurie iarba si jumatati de dischete taiate
6. Dirijarea 5. Lipim cosul si iepurasul.
învăţării 6. Coloram marginea farfuriei pentru a finisa tabloul
Explicația
Voi lucra concomitent cu elevii un tablou asemanator.
20 min Elevii isi pregatesc materialele si lucreaza cu mare atentie.
O1
Voi supraveghea realizarea lucrarilor, voi da indicatiile
necesare si voi ajuta elevii care intampina dificultati in
realizarea produsului. Demonstrația

Se analizează şi se evaluează lucrările, urmărind criteriile :


- elementele componente sunt asamblate corect,
- materialele au fost corect lipite,
O2
- lucrarea a fost finalizată,
- este lucrat corect, ordonat, curat şi frumos. aprecieri
verbale
Lucrările realizate de către elevi vor fi prezentate și analizate
în fața clasei.
Fiecare elev va alege din lucrările celorlalți colegi pe cea care
O3 consideră că este corect și îngrijit realizată.

7. Obtinerea Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter motivant


performantei privind participarea elevilor la lecţie.
10 min
8.Inchierea
activitatii

5 min

S-ar putea să vă placă și