Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare B

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Școala Gimnazială „ Dacia”-Târgu Mureș

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR :Oprea Maria

PROPUNĂTOARE: Șerban Maria

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și știintele naturii

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului

UNITATEA TEMATICĂ: "În lumea poveștilor"

SUBIECTUL LECȚIEI: Adunarea și scăderea cu 5

TIPUL LECȚIEI: Predare de noi cunoștințe

FORMA DE REALIZARE: frontal,individual.

SCOPUL: Dezvoltarea gândirii logico-matematice prin aplicarea operațiilor de adunare și scădere.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.4 Efectuarea de adunări și scăderi ,mental și în scris,în concentrul 0-10,recurgând frecvent la numărare;

1.6 Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice( termen ,sumă ,total,diferență);


OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- Să efectueze operații de adunare și scădere cu numere naturale de la 0 la 10;

O2-Să recunoască termenul necunoscut dintr-o operație dată;

O3- Să asocieze operația de adunare/scădere cu imaginea dată;

O4-Să participe activ la lecție;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: exercițiul, observația, explicația, conversația, problematizarea, munca independentă

MIJLOACE DIDACTICE: videoproiector, laptop, fișe de lucru, culori creioane colorate ,cub cu numere

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

RESURSE: - TEMPORALE: 45 minute

- UMANE:26 elevi

BIBLIOGRAFIE:

Neacsu, Ioan; Galeteanu, Monalisa; Predoi, Petre; Dumitrescu, Veronica- ,, Didactica matematicii in invatamantul primar"- Ghid
practic, Ed. Aius, 2010;

Manea, Alexandra; Liliana, Ioan; Mircea, Manea- ,,Matematica si explorarea mediului", Ed. Delta Cart Educational, 2015

didactic.ro

-Achim Adina, Emanuela Patrichi, Anca Veronica Tăut, 2021, Caiet Transdisciplinar (partea a III-a), Clasa Pregătitoare, Editura
Sinapsis
NR EVENIMENTELE ACTIVITATI INTEGRATE. STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE
CRT LECTIEI CONTINUT STIINTIFIC METODE SI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT Organizarea spațiului si a elementului Conversația Bancă Frontal Observarea
ORGANIZATORIC educativ pentru desfășurarea optimă a comportamentului
1 min. activității propuse. elevilor
2. CAPTAREA Captarea atenției se va realiza cu Conversația Laptop Frontal Răspunsurile
ATENȚIEI ajutorul unor ghicitori matematice din euristica Videoproiector elevilor
aplicația Wordall. Ghicitori
2 min. matematice
https://wordwall.net/resource/26533291

3. ANUNȚAREA Elevii sunt anunțati că vor participa la o Conversația Frontal Observația


TEMEI ȘI A lecție de dobândire de noi Explicația
OBIECTIVELOR cunoștințe ,folosind operații cu numere
1 min. ,în concentru 0-10.

4. DIRIJAREA Se fac exerciții de numărare, oral: Conversația Fișe de lucru Frontal Evaluare
INVĂȚĂRII -din 1 în 1: Orală
-din 2 în 2:
15 min. Explicația Individual

Iar apoi vom face câteva exerciții din Exercițiul Culori


caietele speciale (Anexa 1)
Conversația

Vom face câteva calcule la tablă ,cu


ajutorul cubului . Observarea
Voi arunca la fiecare înparte și cine il Exercițiul sistematică a
prinde trebuie sa spună și să scrie la elevilor
tablă rezultatul si ce termen am Frontal,individual
folosit in calcul .
Explicația Fișe de lucru
Observația

Calcul
mintal

5. OBȚINEREA Fiecare copil primește câte o fișă în Explicația Fișe de Individual


PERFORMANȚEI care trebuie să spună oral rezultatul a 3 Conversația evaluare
calcule .
5min. Muncă
independentă
Exercițiul

ACTIVITATE
6. RECREATIVĂ Îi voi anunța pe copii să se așeze în
10 min forma unui cerc ,în fața clasei iar
apoi le voi spune să arunce cubul din
mână în mână iar cubul ajuns în mână
unuia dintre copil,să spună animalele
preferate ,corespunzător numărului .

7. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri individuale și Conversația Frontal Observarea


ACTIVITĂȚII colective asupra modului în care s-a sistematică a
desfășurat lecția. Se vor da recompense elevilor.
1 min. copiilor care au activat pe parcursul
orei.
Anexa 1

Etapa 4:Dirijarea învățării


Etapa 5: Obținerea performanței

Anexa 2
Etapa 5: Recompense

S-ar putea să vă placă și