Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DATA:
CLASA: 1
Cadru didactic:
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea de învățare: Vine vacanța!
TEMA: Numerele naturale în concentrul 0-100. Organele interne – denumire, poziționare, rol
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DISCIPLINE:
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
MUZICĂ ȘI MIȘCARE
ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂȚI PRACTICE
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
DEZVOLTARE PERSONALĂ

TIPUL LECȚIEI: Recapitulare

Competenţe specifice :

Matematică și explorarea mediului


1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 -100, folosind poziţionarea pe axa numerelor, estimări, aproximări
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare ;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme
2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii date folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în
faţă, în spate, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic , interior, exterior
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini
sau reprezentări schematice

Arte vizuale și abilități practice


2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică

Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate

Dezvoltare personală
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate

Muzică și mișcare
2.2. Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 – să efectueze calcule oral; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii realizează cel puțin una din cele trei operații solicitate, pe
baza experienței anterioare;
O2 – să recunoască numere în concentrul 0-100; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii indică corect minim patru din cele opt
numere existente în comun pe fișele date, pe baza experienței anterioare;
O3 – să indice ordinea corectă a numerelor în concentrul 0-100; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă corect două din
cele patru date, pe baza experienței anterioare;
O4 – să rezolve probleme; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă corect cel puțin una din cele două probleme date, pe
baza experienței anterioare;
O5 – să indice denumirea și rolul organelor interne, obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii realizează corect cel puțin 3 din cele 5
solicitate, pe baza experienței anterioare;
O6 – să indice printr-un desen operația matematică propusă; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii realizează cel puțin un desen
reprezentativ, pe baza experienței anterioare.
Obiectivele vor fi atinse pe baza experienței anterioare, dar și prin cumularea cu cea prezentă.

STRATEGII DIDACTICE:

RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic.


RESURSE MATERIALE: fișe de lucru, laptop, tablă, markere, planşe, fişe de colorat, fișe BINGO, cuburi cu numere și semne, ciulini de
plastic, jetoane cu numere, mingi din plastic, suporturi din carton, cutii din carton, jetoane cu imagini.
RESURSE umane: 33 elevi
RESURSE spațiale: sala de clasă.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe
RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru disciplinele Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și abilități practice, Comunicare în limba
română, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare pentru clasa I, aprobată prin Ordin al Ministrului nr. 3418/19.03.2013;
 auxiliar Matematică și explorarea mediului - 1000 de exercitii si probleme. Culegere de matematica, Grigore Adina, Editura Ars
Libri
 www. didactic.ro
Etapele lecției Competenţe Conţinut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
specifice
Metode și Materiale și Forme de
procedee mijloace organizare
1. Moment DP Asigurarea unui climat educaţional Conversaţia Frontal
organizatoric 3.1. favorabil. Observarea
Se vor asigura condiţiile optime elevilor.
CLR pentru desfăşurarea lecţiei,
1.1 pregătindu-se materialele necesare
1.2 pentru desfășurarea timpul
activităţii.
MEM Cu ajutorul întrebărilor frontale se Fișe BINGO Frontal Observarea
2. Reactualizarea 1.4. reactualizează termenii specifici Jocul didactic Individual elevilor
și verificarea 2.1. operațiilor cunoscute: Conversaţia
cunoștințelor Cum se numește rezultatul adunării? Exercițiul
/Captarea Dar al scăderii? Cum se numește
atenției primul număr al scăderii?
14 +3 =? -7 =? +50 = ?
O1
O2 Se verifică tema frontal, fiecare elev
își corectează greșelile cu verde.

Din scrisoare se citește propunerea


unui joc BINGO. Tăblițele sunt
așezate pe pachete.
3. Anunţarea D.P. Se anunţă obiectivele zilei: Conversaţia Frontal Observarea
subiectului şi a 3.1. Ne vom juca cu numerele până la 100, elevilor
obiectivelor vom efectua operații de adunare și
urmărite scădere. Vom rezolva probleme cu
diverse operații. Ne vom aminti si
rolul organelor interne.
4. Dirijarea Li se prezintă cele șase tipuri de Observarea
învăţării pachete și cerințele din fiecare. Explicația Frontal elevilor
MEM Individual
Etapele lecției Competenţe Conţinut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
specifice
Metode și Materiale și Forme de
procedee mijloace organizare
1. ȘIRURI
1.1., 1.2., 1.3., Așezarea cuburilor albe de la 31 la 36 Jocul didactic
1.4. , 1.6. Așezarea cuburilor roșii cuprinse
2.1., 3.1. între 59 și 32 Echipe
5.2.
2. AȘAZĂ CRESCĂTOR NUMERELE Cuburi cu
PARE numere și
CLR Din 12 mingi de ping-pong pe care semne, ciulini
1.1., 1.2. sunt notate numere diferite în Exercițiul de plastic,
concentrul 0-99 se selectează cele jetoane cu
O1 pare și se vor așeza crescător în numere, mingi
suporturile de carton din plastic,
suporturi din
3.AFLĂ INTRUSUL - ROTUNJIREA carton, cutii
NUMERELOR Observația din carton,
Se așază în trei cutii ce poartă jetoane cu
numerele 40, 60 și 80, diverse obiecte imagini,
cu numere ce se pot rotunji la zecile fișe de lucru
O2 de pe cutii. Există și un intrus pentru
fiecare cutie. Tablă, laptop,
videoproiector
4. COMPARĂ
Se așază cuburile astfel încât să indice
corect semnele de comparație între Problematizarea
sume și diferențe ce se obțin din
calculele scrise pe fețe

5.AFLĂ TERMENUL NECUNOSCUT


Cu ajutorul ciulinilor indică termenul
necunoscut
Etapele lecției Competenţe Conţinut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
specifice
Metode și Materiale și Forme de
procedee mijloace organizare

O3 6.FORMEAZĂ NUMERELE DATE


Cu ajutorul jetoanelor și ciulinilor se
exemplifică numerele date

Elevii sunt grupați în două echipe


mari, având aceleași cerințe, în
oglindă, pe fiecare post. Fiecare
minigrup va trece pe la fiecare post de
lucru, unde va poposi circa 2-3
minute. Se rezolvă fiecare cerință în
O4 minigrupe de 3 sau 2 elevi, trecând
fiecare cu o masă mai în față, iar cei
de la prima masă se duc la ultima.

După fiecare rezolvare, se pun înapoi


obiectele utilizate.

După ce toți trec prin toate posturile


de lucru, se revine la așezarea în
bănci și vor rezolva cerințele fișelor
descoperite sub pachete (Anexa 1).

O5 1. Descompune în zeci și unități


numerele 53 și 86.
2. Unește denumirea, imaginea și
rolul organelor interne prezentate Frontal,
4. Probleme: individual
a) Am 34 de nuci. Mai primesc 12.
Câte am acum?
Etapele lecției Competenţe Conţinut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
specifice
Metode și Materiale și Forme de
procedee mijloace organizare
b ) Îna a avut 49 de inimioare
decupate. A dăruit 15. Câte mai are ?

Se vor citi și explica cerințele fiecărui


exercițiu, se vor rezolva exercițiile,
atât la tablă, cât și individual pe fișa
de lucru primită.
5. Obţinerea MEM Vor realiza pe verso-ul fișei un desen Exerciţiul Fișă de lucru Observarea
performanţei 1.4. după un exercițiu dat (13 – 2 =) Creioane, Individual elevilor
O6 5.2. Problematizarea carioci
* suplimentar pentru elevii care
AVAP termină înainte, patru exerciții cu
2.6. aflarea termenului necunoscut
6. Asigurarea CLR Se fixează cu ajutorul întrebărilor Conversaţia Frontal, Observarea
retenției și a 1.1. frontale cunoștințele consolidate în individual elevilor
transferului 1.2. timpul lecției:
cunoștințelor Ce operații am realizat azi?
Cu cuburile am comparat
Cu mingile am ordonat
Cu ciulinii am format numere și am
aratat termenul necunoscut
7. Încheierea CLR Anunțarea temei și distribuirea fișei Conversaţia Frontal Aprecieri
activităţii 1.1 de lucru pentru acasă. verbale
1.2 Se cântă „Am crezut că matematica e
grea“.
Aprecieri globale şi individuale cu
caracter motivant referitor la modul
cum s-a desfăşurat întreaga activitate.
NUMELE ........................................................................

FIȘĂ DE LUCRU

1. Descompune în zeci și unități numerele: 2. Unește denumirea, imaginea și rolul organelor interne
prezentate.

53 și 86 CURĂȚĂ
SÂNGELE
STOMAC

CONDUCE
3. Rezolvă problemele următoare: TOT
CREIER
a) Am 34 de nuci. Mai primesc 12. Câte am acum?

RESPIRĂ
R = RINICHI

b ) Ina a avut 49 de inimioare decupate. A dăruit 15 . Câte mai are? TRANSFORMĂ


MÂNCAREA
INIMĂ
R =
POMPEAZĂ
SÂNGELE
PLĂMÂNI
Rezervă: colorează organul intern după codul de culori
Anexa 1
Realizează un desen pentru exercițiul : verso

13 -2 =

Dacă ai terminat, află termenul necunoscut!

45 + ___ = 79 31 + ___ = 57

78 - ___ = 53 52 - ___ = 40

S-ar putea să vă placă și