Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA ȘCOLARĂ :C.S.E.I. ,,PAUL POPESCU NEVEANU ’’


Data;27.03.2017
Clasa :a VI-C DMS
Ora: 15:15-16:00
Propunător: prof.ed.Dozescu Adelina Georgeta
Modulul:Stimulare cognitivă
Submodulul:Educație logico-matemati
Tema:Construirea unei mulţimi dintr-un număr de elemente
Durata:45 de minute
Tipul lecţiei : fixare şi consolidare de cunoştinţe
Metode şi procedee didactice:conversaţia, explicaţia,dialogul, expunerea
Mijloace:piese lego,jucării,figuri geometrice, obiecte din clasă
Forme de organizare: frontal,individual, colectiv
Bibliografie: Craşovan, M(2014) Metode moderne de predare
Vrășmaş. E (2004).Introducere în educaţia cerinţelor speciale
Obiective de referinţă
 Dezvoltarea disponibilităţilpr psiho-individuale în vederea formării unor comportamente independente
 Explorarea senzorială şi motrică a lumii înconjurătoare
 Dezvoltarea conduitelor independente pentru integrarea în plan social

Obiective operaţionale
 Să numere elementele dintr-o mulţime
 Să facă diferenţă dintre două mulţimi de elemente
 Să contruiască o multime de elemente pe un criteriu dat(figuri geometrice, culoare)
Nr.crt. Momentele Timp Obiective Continutul stintific al lectiei Resurse, Mijloace Forma de
didactice
lectiei resursa Operatio Metode, organizare

nale procedee

1. Moment 2min. Elevii si profesorul se pregatesc pentru Conversatia Colectiv


organizatoric desfasurarea activitatii

2 Anuntarea 1 min. Astăzi ne vom juca cu mulţimi de elemente Conversatia Frontal


temei

3 Reactualizarea 1o Să ne aducem aminte ce sunt


mulţimile.Mulţimile sunt grupuri de obiecte,
cunoştinţelor
fiinţe,lucruri.O muţime este formată dintr-un
număr de elemente.De exemplu voi constituiţi
mulţimea elevilor din clasa a -VI-aC. Caţi elevi
sunteti în clasa acum?

4 Desfăşurarea 25 min O1,O2, O3 Le arăt elevilor diverse planşe şi imagini cu Conversatia Planse Frontal
activităţii mulţimi de elemente . Aceştia au sarcina să să
Explicatia Imagini Individual
numere câte elemente se găsesc într-o
mulţime.. Apoi construiesc împreună cu Dialogul Jucarii
elevii diferite mulţimi din piese lego, figuri
Exerciţiul Piese lego
geometrice si jucarii; aplicat

De exemplu :mulţimea triunghiurilor,mulţimea


maşinuţelor de jucărie

5 Asigurarea 12 O1,O2,O3 Elevii au sarcina să construiască două mulțimi Conversatia Piese Colectiv
feed-backului din piese lego: una de culoare roșie și alta de
Explicatia lego colectiv
culoare albastră.Vor număra elementele care
corespund fiecărei mulțimi în parte.Apoi vor conversația
sesiza diferențele dintre cele două mulțimi
Dialogul

Exercitiul

aplicat

5 Apreciere 2 min Se vor face aprecieri cu privire la modul în Conversatia Frontal


activităţii şi care s-a desfăşurat activitatea.
Explicatia Individual
evaluarea
Dialogul

S-ar putea să vă placă și