Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 16.11.2023

Unitatea de învățământ:

Învățătoare:

Clasa: Pregătitoare

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică și exlorarea mediului

Unitatea de învățare: ,,Talentatul Eli’’

Subiectul lecției: ,,Numărul și cifra 0. Animale din alte zone’’

Tipul activității: Consolidare

Scopul lecției:

Utilizarea conceptelor specifice matematicii pe parcursul însușirii conceptului de numărul și cifra 0, în situații de recunoaștere,
scriere, citire, comparare și ordonare;

Competențe generale:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.
Competențe specifice:
1.1 Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.2 Compararea și utilizarea numerelor în concentrul 0-31
1.3 Efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulțime dată
1.4 Efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/ extragerea a 1-5 elemente dintro mulțime dată
3.1. Descierea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regulalități
5.1 Sortarea/clasificarea unor obiecte/materiale pe baza unui criteriu dat

Obiective operaționale:

O1- să scrie în casete cifra corespunzătoare numărului de obiecte


Obiectivul este realizat dacă fiecare elev scrie corect cifra a patru situații din totalul de 5
O2- să numere corect elementele pentru a realiza corect corespondența
Obiectivul se consideră relizat dacă fiecare elev numără corect elementele și realizează corespondența
O3- să stabilească vecinii numerelor, pe baza competențelor dobândite;
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii numără cu pas dat în majoritatea cazurilor;
O4- să scrie clar, citeț și cât mai estetic cifra 0;

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, joc didactic
 Mijloace didactice: Cartonașe, evantai, fișă de lucru
 Forme de organizare: frontal, individual
Resurse:
 Umane: 19 elevi
 Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 35 minute activitatea propriu zisă + 15 minute activități recreative

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordinul ministrului, nr. 3418/19.03.2013, București, 2013;
Proiectare didactica

Strategii didactice
Secvenţe Conţinut Evaluare
didactice
Metode si Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

I. Momentul Pregătirea materialelor şi asigurarea condiţiilor bune


organizatoric pentru desfăşuarea activităţii

Se realizează cu ajutorul unui evantai, pe care sunt


II. Captarea afișate diferite sarcini. Ca să putem desface evantaiul Conversaţia Evantai Frontal
atenţiei cu totul, va trebui să rezolvăm pe rând exercițiile
Joc didactic
Copii, astăzi la ora de Matematică și explorarea
III. Anunţarea mediului vom învăța cifra și numărul 0. Vom rezolva Explicaţia Frontal
temei şi a exercții, formam multimi si invatam sa scriem corect
obiectivelor cifra 0 împreună cu Elefantul Eli

Ce se întâmplă dacă îndoim toate degetele de la o


IV. mână? Câte mai avem ridicate?(0)
Reactualizarea
-Care este vecinul lui 0?(1)
cunoștințelor
-Câte elemente îi corespund mulțimii 0?(niciuna)

Fiecare elev primește câte o fișă de lucru(Anexa 1).


V. Dirijarea Exercițiile de pe evantai se regăsesc și pe fișa Conversaţia Fișă de Frontal Evaluare
învăţării elevilor. lucru orală şi scrisă
Începem să lucrăm: Explicaţia
1. Scrie în caseta fiecărui animăluț câte baoane are în Evantai
total. Încercuiește cu verde animalul care are cele mai Exerciţiul
multe baloane și cu galben animalul cu cele mai
puține. Demonstraţia
2. Între spectacole, papagalii Ara stau câte doi în
colivii. Câți papagali rămân fără colivie?-le prezint o Joc didactic
imagine cu papagalii Ara
3. Scrie vecinii numerelor
4. Cu câte bile jonglează clovnul de la circ?
Colorează răspunsul corect în fiecare situație
Mai avem un singur pas pentru a desface evantaiul cu
VI. Asigurarea totul! Conversaţia Jetoane Individual Evaluare
feedback-ului scrisă
Așezați în ordine crescătoare jetoanele de pe tablă Exerciţiul Evantai
şi evaluare
După finalizara tuturor exercițiilor, am reușit să
desfacem evantaiul.

VII. Fac aprecieri verbale asupra modului de cum au Conversaţia Frontal


Încheierea lucrat şi îi felicit pentru implicarea în desfășurarea
activității.
activităţilor

Anexa 1- FIȘA DE LUCRU

S-ar putea să vă placă și