Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT : Școala Gimnazială nr 115

DOMENIUL : Cognitiv (Matematica si explorarea mediului)

SUBIECTUL: Ne jucam cu numerele

TIPUL LECȚIEI: fixarea si sistematizarea cunostintelor

DATA: 04.11.2020

PROFESOR ITINERANT SI DE SPRIJIN : Anescu Ioana

MATERIALE DIDACTICE: fise de lucru, joculete pe calculator

METODE DIDACTICE: conversația, exercițiul, explicatia, munca independentă, jocul didactic

MOD DE ORGANIZARE: individual


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Obiective cognitive:
O1–sa ordoneze crescator si descrescator numerele de la 0 la 10 (obiectivul se considera atins daca elevul ordoneaza corect 8 cifre din 10)
O2 – sa compare doua numere (obiectivul se considera atins daca elevul compara corect 4 perechi din 6)
O3 – sa recunoasca numerele pare (obiectivul se considera atins daca elevul recunoaste 6 numere din 8)
O4– sa recunoasca numerele impare (obiectivul se considera atins daca elevul recunoaste 6 elemente din 8)

Obiective afective:
O1- sa accepte cu placere sarcinile de lucru

Obiective psiho-motorii:
O1- sa manuiasca corect instrumentele TIC
OB STRATEGII DIDACTICE
ETAPE
ACTIVITATE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII ITEMI DE
METODE SI MATERIALE
EVALUARE
PROCEDEE DIDACTICE

1. Momentul Se pregatesc materialele necesare pentru conversaţia


activitate
organizatoric exercitiul

O1 2.Captarea atenției Se prezinta elevului un cantecel despre cifre, Explicaţia laptop Elevul raspunde
de pe YouTube. corect la
Conversatia intrebarile
profesorului

3.Anunțarea temei si a Se anunta titlul lectiei ”Ne jucam cu cifrele” Conversatia


obiectivelor Se precizeaza ca in aceasta lectie elevul va
ordona crescator si descrescator cifrele de la 1 Explicatia Elevul asculta cu
la 10, le va compara si va identifica cifrele atentie indicatiile
pare si pe cele impare. profesorului

O1 4.Reactualizarea Profesorul va solicita elevului sa numere, Conversatia Elevul raspunde


cunostintelor crescator, cifrele de la 1 la 10, apoi corect la
O2 descrescator. explicatia Imagine cu intrebarile
Elevul va preciza care numar este mai mare, cifre amestecate profesorului
care este mai mic, apoi i se va solicita sa
O3 specifice care sunt vecinii anumitor numere.
De asemena i se va solicita sa spuna, in
ordinea dorita de el, cateva cifre pare si cateva
impare.

Explicatia
exercitiul
O3 Elevului i se pun intrebari la care el va
Joculete de pe
raspunde, avand limita de timp, pe timer. Elevul raspunde
conversatia internet
Elevului i se prezinta joculete pe laptop, de pe dirijata corect,
5. Fixare si site-ul www.wordwall.net, pe care el le va (www.wordwal respectand limita
O4 sistematizare „juca” impreuna cu profesorul. l.net) de timp.

Elevului i se vor prezenta diverse cifre pe exercitiul


jamboard si va fi intrebat care e mai mare, care
Elevul va juca
e mai mic, care sunt vecinii cifrei respective
Conversatia joculetele
sau daca e para sau impara. dirijata prezentate de
profesor pe
laptop.

6.Evaluarea Profesorul pune intrebari recapitulative legate Explicatia Raspunde corect


O2 cunostintelor de lectia desfasurata „Despre ce am vorbit noi Conversatia la intrebarile
astazi? dirijata puse de profesor
Iti place matematica distractiva? Care e cifra ta
preferata? Ce ti-a placut cel mai mult din
activitatea de azi?
7. Încheierea activităţii Se fac aprecieri asupra modului în care elevul conversaţia Aprecierea
a participat la oră. verbala

S-ar putea să vă placă și