Sunteți pe pagina 1din 3

Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași

Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com

Proiect didactic

Disciplina : Matematică și explorarea mediului


Aria curriculară : Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Tip de curriculum - aprofundat
Subiectul lecției - Figuri geometrice plane. Universul
Tipul lecției – mixt
Durata : 35 min.
Scopul : îmbogățirea cunoștințelor legate de Univers; dezvoltarea capacității de a utiliza formele
geometrice plane în realizarea unor lucrări;

Obiective operaționale :
 să identifice formele geometrice plane : triunghi, dreptunghi, pătrat, cerc;
 să numească obiecte din mediul familiar ce au formă geometrică indicată;
 să coloreze triunghiul, dreptunghiul , pătratul și cercul după un cod;
 să identifice obiectul obținut;
 să decupeze figurile geometrice după contur;
 să lipească astfel încât să obțină o lucrare completă ;
 să se exprime în cuvinte proprii, respectând adevărul științific ;

Strategii didactice :
Metode și procedee : observația, conversația euristică, învățarea prin descoperire, învățarea prin
cooperare, explicația, demonstrația, elemente de problematizare ;
Mijloace didactice: fișe de lucru, creioane colorate, foarfece, lipici;
Forma de organizare: în perechi;

Programul zilei :
Întâlnirea de dimineață : Calendarul naturii; “Din bogățiile toamnei….Învățăm să fim darnici!”
Comunicare în limba română : Exerciții de identificare a cuvintelor dintr-o propoziție, de despărțire a
cuvintelor în silabe. Joc de rol - “La cumpărături”
Matematică și explorarea mediului : Jocul constructorilor (decupare / lipire) ; Universul - lectura
după imagini) ;
Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com

SCENARIUL LECȚIEI

Etapele Ob. Conţinut instructiv – educativ Strategii didactice Evaluarea


activităţii Metode şi Mijloace Forme de formativă
procedee didactice organizare
1. Set anticipativ - organizarea colectivului de elevi în
a) Moment verea asigurării condițiilor optime conversația frontal
introductiv pentru desfășurarea activității ;
Elevii vor fi informați că vor lucra
așa cum sunt grupați - în perechí ;

Cele 14 perechi formate de elevii


b) Captarea clasei pregătitoare primesc conversația
atenţiei materialele și sunt anunțați că vor fi explicația frontal
constructori. Membrii grupelor vor
avea sarcini diferențiate.
2. Anunţarea Astăzi la ora de Matematică și
temei şi a explorarea mediului vom evaluarea
obiectivelor recunoaște figurile geometrice conversația frontal curiozităţii şi a
plane, le vom desena sau decupa explicația gradului de
după contur și le vom lipi pentru a interes
obține obiecte pe care voi le manifestat de
cunoașteți. În închieierea activității elevi faţă de
vom afla informații noi legate de tema anunţată;
Univers.
3. Dirijarea capacitatea de
învăţării Colectivul clasei formează 14 a identifica
O1 perechi. Membrii grupurilor primesc fișe de formele
sarcini diferite : un elev trebuie să Învățarea prin lucru geometrice
coloreze formele geometrice plane descoperire foarfece în erecí plane;
pentru a obține un anumit obiect. conversația lipici
Înainte să li se índice sarcinile de euristică creioane
lucru elevii sunt antrenați să colorate capacitatea de a
observe conținutul fișelor și să identifica
O2 denumoască formele geometrice și obiecte din
să denumească obiecte din mediul mediul apropiat
apropiat cu formă de pătrat, care au formă
dreptunghi, triunchi sau cerc. de triunghi,
dreptunghi, cerc
sau pătrat;

4. Obţinerea Elevii vor colora după următorul cod capacitatea de a


performanţei O3 : pătratele cu roșu, dreptunghiurile colora figurile
cu galben, triunghiurile cu verde, iar fișe de geometrice
O4 cercurile cu albastru. Ei vor obține o învățarea prin lucru plane după un
navă spațială. cooperare foarfece în perechi cod;
O5 Ceilalți vor decupa formele conversația lipici
geometrice și vor lipi pe caietul cu explicația creioane capacitatea de a
foaie velină astfel încât să obțină un colorate decupa după
O6 obiect. Aceștia vor denumi obiectul contrur;
obținut.
Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
După ce elevii reușesc să coloreze capacitatea de a
O7 naveta spațială, îi voi provoca la o conversația laptop se exprima în
scurtă discuție legată de utilitatea explicația prezentare cuvinte proprii,
navei spațiale. Ulterior elevii vor Power frontal respectând
viziona o prezentare Power Point Point adevărul
despre Univers științific;

5. Încheierea Voi face aprecieri individuale sau


activităţii colective legate de implicarea conversația
elevilor în activitatea propusă.

S-ar putea să vă placă și