Sunteți pe pagina 1din 3

Școala Gimnazială „George Călinescu”, Iași

Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
Proiect didactic

Disciplina : Comunicare în limba română


Aria curriculară : Limbă și comunicare
Tip de curriculum - extins
Subiectul lecției - Cuvinte. Silabe. Sunete / „O lume dispărută” (poveste creată de copii – cu început
dat)
Tipul lecției – mixt
Durata : 35 min.
Scopul : îmbogățirea cunoștințelor legate de cuvinte, silabe și sunete; dezvoltarea capacității de a
formula o solicitare;

Obiective operaționale :
 să identifice obiectele surprinse în imagini;
 să reprezinte grafic numărul silabelor dintr-un cuvânt;
 să numere corect silabele și să precizeze cifra corespunzătoare;
 să poată continua într-un mod personal firul narațiunii al cărui început este dat de
educatoare ;
 să se exprime clar și cursiv ;
 să accentueze corect cuvintele;
 să utilizeze un ton și un timbru plăcut, atrăgător;

Strategii didactice :
Metode și procedee : observația, învățarea prin descoperire, povestirea, explicația, elemente de
problematizare, elemente de joc didactic;
Mijloace didactice: fișe de lucru, creioane colorate;
Forma de organizare: frontal, în perechi
Programul zilei :
Întâlnirea de dimineață : Calendarul naturii; “Surprizele lui Dino...!”
Comunicare în limba română -¨Săculețul fermecat (Joc didactic); O lume dispărută (poveste creată
de copii)¨
Muzică și mișcare : “Toamnă, bine ai venit!” (repetare cântec); Cântece de toamă - audiție

Matematică și explorarea mediului : Învață împreună cu Dino figurile geometrice;

Arte vizuale și lucru manual : O lume dispărută (pictură)


Școala Gimnazială „George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. Conţinut instructiv – educativ Strategii didactice Evaluarea
activităţii Metode şi Mijloace Forme de formativă
procedee didactice organizare
1. Set anticipativ - organizarea colectivului de elevi în
a) Moment verea asigurării condițiilor optime
introductiv pentru desfășurarea activității ;
capacitatea de a
Împreună cu elevii clasei conversația se exprima în
pregătitoare vom completa elemente de Calendarul frontal cuvinte proprii,
Calendarul naturii problematizare naturii respectând
La Întâlnirea de dimineață elevii vor adevărul
afla că Dino are câteva surpize ştiinţific;
pentru ei, pe care le vor descoperi
pe parcursul zilei.
b) Captarea Le voi spune elevilor că am un
atenţiei săculeț cu surprize. Din săculeț vor fi
extrase jetoane, iar elevi vor rezolva conversația
câteva sarcini de lucru. explicația

2. Anunţarea Astazi la ora de Comunicare în limba


temei şi a română vom face exerciții de evaluarea
obiectivelor identificare a unor obiecte, de curiozităţii şi a
despărțire în silabe a denumirii lor, conversația gradului de
de recunoastere a sunetului inițial / interes
final. manifestat de
Vom crea împreună o poveste cu elevi faţă de
titlul “O lume dispărută’. tema anunţată;

3. Dirijarea Elevii vor fi încurajați să extragă capacitetea de


învăţării dintr-un săculeț jetoane. Vor avea conversația a denumi
O1 ca sarcini să denumească obiectele, explicația săculeț frontal obiectele
apoi vor face exerciții de despărțire observația jetoane surprinse pe
a cuvintelor în silabe. Elevii vor exercițiul jetoane;
O2 representa grafic cuvintele , apoi
despărțirea acestora în silabe. Vor fi capacitatea de a
încurajați să recunoască cifra despărți corect
O3 corespunzătoare numărului de cuvintele în
silabe rostite. silabe;
Pentru răspunsurile corecte oferite,
elevii vor primi stimulente, vor fi capacitatea de a
încurajați și aplaudați. reprezenta
grafic
despărțirea
cuvintelor în
silabe;

capacitatea de a
raporta corect
cifra la
cantitate;
Școala Gimnazială „George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
4. Obţinerea Pentru că elevii au deprins
performanţei meștesugul cuvintelor sunt
provocați să compună o poveste cu conversația
titlul : “O lume dispărută” pornind explicația imagini frontal
de la câteva idei oferite de cadrul povestirea capacitatea de a
didactic. continua într-un
Voi preciza că este deosebit de mod personal
O4 important ca fiecare să urmărească firul narațiunii;
firul poveștii, să poată contribui cu
idei noi.
O5 Elevii vor fi încurajați să se exprime capacitatea de a
clar și cursiv, să accentueze corect se exprima clar
O6 cuvintele. și cursiv, de a
accentua corect
Ideile elevilor vor fi notate, pentru cuvintele;
ca această creație colectivă să
constituie un material pentru
activitățile viitoare.

Voi preciza că dacă elevii vor utiliza capacitatea de a


O7 un ton și un timbru potrivit, utiliza un ton și
atrăgător, vor reuși să le stârnească un timbru
interesul celorlalți copii și vor fi potrivit ;
adevărați povestitori.
5. Încheierea Voi face aprecieri individuale sau
activităţii colective legate de implicarea conversația
elevilor în activitatea propusă.

S-ar putea să vă placă și