Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

DATA : 16 octombrie 2018


ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR 2 ALMAŞU MARE
CLASA : a VI- a A
Prof. :Dat Ionela
ARIA CURRICULARĂ :Limbă şi comunicare
DISCIPLINA : Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Modele şi antimodele
SUBIECTUL LECŢIEI : Despărţirea cuvintelor în silabe
TIPUL LECŢIEI : consolidarea cunoştinţelor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
COGNITIVE
 să formuleze răspunsuri corecte, precise şi clare la întrebări;
 să identifice cuvintele cu acelaşi înţeles, respectiv cu sens opus;
 să scrie corect ortogramele s-a, s-au;
 să despartă corect în silabe cuvintele date;
 să formeze cuvinte cu silabele date;
 să completeze textul lacunar cu semnele de punctuaţie potrivite;

AFECTIVE
 vor participa cu interes şi plăcere la lecţie;
 vor sesiza mesajul transmis prin lecţie;

PSIHOMOTORII
 să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului;
 să folosească corespunzător resursele materiale;
STRATEGII DIDACTICE :

Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, învăţarea prin cooperare, jocul didactic,
brainstorming, problematizarea;
Materiale didactice: fişe de lucru, manuale, caiete, tabla, planşe;
Forme de organizare : frontal, individual, pe echipe, în perechi;
Forme de evaluare : observaţia sistematică, evaluare verbală, evaluare scrisă

BIBLIOGRAFIE:

 Piţilă T.,.Mihăilescu C. - „Limba şi literatura română ”- manual pentru clasa a VIa”,


Bucureşti, Ed. Aramis, 2007;
 Iordăchescu C.- „Să dezlegăm tainele textelor literare - clasa a VI a ” , Piteşti ,Ed. Carmini,
2009;
 Ungureanu, Adalmina - „Metodica studierii limbii şi literaturii române – învăţământul
gimnazial”, Iaşi, Editura .AS, 2003;
NR. MOMENTELE CONŢINUTURILE ACTIVITĂŢI DE RESURSE FORME DE FORME DE
CRT. LECTIEI ÎNVĂŢĂRII ÎNVĂŢARE EVALUARE ORGANI
ZARE

1. Moment Elevii îşi pregătesc Manuale, caiete,


organizatoric materialele necesare bunei fişe de lucru, Frontală
desfăşurări a lecţiei. planşe
Cuvinte cu înţeles Se verifică temele elevilor
opus, cuvinte care arată calitativ şi cantitativ.
obiecte mai mici, cuvinte Evaluare orală Frontală,
cu acelasi înţeles individuală
Elevii vor avea de
completat un rebus, al cărei
2. Captarea atenţiei soluţii este tema lecţiei de
astăzi : SILABA.
DESPĂRŢIREA ÎN Rebus
SILABE
Evaluare scrisă Frontală

Azi elevii îşi vor


reaminti şi vor afla
3. Anunţarea temei şi cunoştinţe noi legate de
a obiectivelor Textul, propoziţia, despărţirea cuvintelor în
cuvântul, silabe.
silaba Scriem pe caiete.
Se analizează enunţul Caiete
Primăvara este anotimpul Frontală
cel mai frumos.
4. Desfăşurarea
lecţiei Vom analiza propoziţia,
observând următoarele:
-este alcătuită din 6 cuvinte
-fiecare denumeşte ceva,
acţiune, nume de persoane; Manuale
-cuvintele la rândul lor sunt
alcătuite din mai multe
părţi.
Aceste părţi se numesc
silabe.
Vom despărţi în silabe
cuvintele din această
SILABA-parte a propoziţie.
cuvântului, care se
rosteşte printr-o singură Când folosim despărţirea
deschidere a gurii. în silabe? Evaluare orală Frontală
Atunci când un cuvânt nu
încape în întregime la
sfârşitul rândului.

Uneori silaba este parte


dintr-un cuvânt, dar poate fi
chiar un cuvânt, în cazul
cuvintelor monosemantice. Manuale.
Cuvinte formate Elevii exemplifică astfel de
dintr-o silabă situaţii cu unele cuvinte din
lecţie.

Urmează un concurs între


elevi. Într-un timp cât mai
scurt, 2 minute, fiecare
grupă trebuie să găsească
cuvinte potrivite cerinţei:
monosilabice, bisilabice, Evaluare scrisă
trisilabice.
Cuvinte formate Echipele vor fi
din una, două, trei sau recompensate cu puncte
patru silabe câştigătoare.
Pe grupe
Elevii vor primi spre
rezolvare o fişă cu diverse
exerciţii care presupun
despărţirea în silabe,
formarea unor cuvinte.

Exerciţiile vor fi rezolvate


pe fişă, de către elevi fie
5. Obţinerea individual, fie frontal.
performanţei Formarea
cuvintelor cu silabele Elevii vor avea de rezolvat
date în perechi câte o fişă, care Individual,
presupune formarea într-un frontal
timp cât mai scurt a cât mai Fişe de lucru Evaluare scrisă
multor cuvinte cu silabele
date, fără să se repete
silabele în cuvinte.

Joc didactic
CAUTĂ
CUVINTELE RUPTE !

Pentru verificarea modului Fişă de lucru Evaluare scrisă, În perechi


în care elevii operează cu orală
silabele, vor primi un scurt
test, pentru despărţirea în
silabe :
6. Asigurarea feed- Despărţirea în silabe PRIMĂVARĂ, GHIOCEI,
back-ului ÎMPREUNĂ, JUCĂM.

Caiete Evaluare scrisă Individual


Se fac aprecieri cu privire la
lecţie, apoi este declarată Frontală
echipa câştigătoare şi elevii Evaluare orală
7. Evaluarea care au adunat puncte.

8. Retenţia şi Temă pentru acasă, vor avea


transferul de grupat nişte cuvinte după
numărul de silabe.
Nume şi prenume: …………… Data:………………

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Dictare:

......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
2. Desparte în silabe cuvintele:

album = ____________________

vorbeşte=___________________

respiră=_____________________

constructor=__________________

3. Alcătuiţi enunţuri cu următoarele cuvinte: luncă, păsări, cuib.


......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
FIŞĂ DE EVALUARE

1. Scrie numărul silabelor:

propune crede încarcă

plec porneşte reţine

spune aşteaptă învaţă

vorbeşte răspunde albeşte

rândunică anotimpurile calculator

informatician tastatură joc

2. Grupaţi cuvintele date , după numărul silabelor:


 fiecare, dar, luni, sâmbătă, ştie, astre, tablă, carte, arbore, vorbe, cui, terminat,
copilandru, cocor, carpetă, spulberat, neîntrecut, cărăruie, poartă, iepure, ceară, pom,
sat, întrecere, scor, fereastră, corn, împăcare,
neînsemnat.

Cuvinte formate Cuvinte formate din Cuvinte formate din Cuvinte formate din
dintr-o singură silabă două silabe trei silabe patru silabe

3. Taie cuvântul despărţit în silabe greşit:


par-te va – rză afl-a par-a
pa- rte var - ză a– fla pa-ra

va – ra fi – in –ţă ieşir- e ie-dul


var – a fiinţ – ă ie-şi-re iedu-l

fi- i- lor şti – in- ţă resp – ect sta –u


fiil – or ştiinţ – ă res – pect stau

4. Ordonaţi silabele pentru a forma cuvinte:

nar , ri , ma va, ras, Pa, chi

te, min, cu toa, vi, pri, ghe, rea

tor, râ, ză, su te, stră, ceş, lu

S-ar putea să vă placă și