Sunteți pe pagina 1din 3

Școala Gimnazială „George Călinescu”, Iași

Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
Proiect didactic

Propunător : Prof. Drd. Corduneanu Flaviana

Disciplina : Matematică și explorarea mediului


Aria curriculară : Matematică și Științe ale naturii
Tip de curriculum - trunchi comun
Unitatea tematică : Toamna
Subiectul lecției - Formele geometrice plane. Universul
Tipul lecției – mixt
Durata : 35 min.
Scopul :îmbogățirea cunoștințelor despre formele geometrice plane și despre evoluția vieții pe Terra;

Obiective operaționale :

 să identifice formele geometrice plane: triunghi, dreptunghi, pătrat, cerc ;


 să decupeze după contur forme geometrice plane;
 să lipescă pentru a obține o lucrare completă;
 să aprecieze lucrarea proprie și pe a celorlalți elevi;
 să formuleze propoziții simple și dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;
 să exprime informații respectând adevărul științific;

Strategii didactice :
Metode și procedee : observația, învățarea prin descoperire, învățarea prin cooperare, lectura după
imagini, explicația, elemente de problematizare;
Mijloace didactice: fișe de lucru, creioane colorate, set de planșe, prezentare Power Point, laptop,
enciclopedii;
Forma de organizare: frontal, în perech

Programul zilei : Întâlnirea de dimineață / Calendarul naturii

Comunicare în limba română - “Găsește obiectul ascuns!”;


Matematică și explorarea mediului : Adăpost pentru Dino (utilizarea formelor geometrice în
realizarea unor lucrări) ; Unde, când și de ce au dispărut dinozaurii? (convorbire)
Dezvoltare personală : “Ghemul magic”

Educație fizică și sport: Elemente de organizare a activităţilor motrice. Joc dinamic : Buchețelele;
Școala Gimnazială „George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com

SCENARIUL LECȚIEI

Etapele Ob. Conţinut instructiv – educativ Strategii didactice Evaluarea


Activităţii Metode şi Mijloace Forme de formativă
procedee didactice organizare
1. Set anticipativ - organizarea colectivului de elevi în
a) Moment verea asigurării condițiilor optime
introductiv pentru desfășurarea activității ; conversația

Elevii vor fi observa câteva imagini


ce surprind mai multe specii de
dinozauri. Ei sunt solicitați să ii conversația set de frontal
observe, să ii descrie, pentru ca explicația planșe
ulterior să le poată construi un
b) Captarea adăpost.
atenţiei

2. Anunţarea Astăzi la ora de Matematică și evaluarea


temei şi a explorarea mediului ne vom conversația, curiozităţii şi a
obiectivelor îmbogăți cunoștințele legate de explicația frontal gradului de
formele geometrice plane / evoluția interes
vieții pe Terra. manifestat de
elevi faţă de
tema anunţată;

3. Dirijarea Elevii vor avea ca sarcină să capacitatea de a


învăţării O1 decupeze după contur formele recunoaște
geometrice de pe fișa de lucru. Pe explicația figurile
O2 caietul cu foaie velină ei vor realiza învățarea prin fișe de lucru individual geometrice
un adăpost pentru dinozaurul Dino, descoperire plane;
O3 utilizând forme geometrice.
capacitatea de a
decupa / de a
lipi pentru a
obține o lucrare
unitară;

4. Obţinerea Elevi sunt solicitați să descrie


performanţei formele geometrice pe care le-au învățarea prin capacitatea de a
utilizat în realizarea lucrării după cooperare fișe de lucru Individual descrie formele
dimensiune. conversația geometrice pe
care le-au
utilizat, după
dimensiune;

Ei sunt încurajați să aprecieze capacitatea de a


O4 lucrarea proprie și lucrările celorlalți aprecia propria
elevi. lucrare și a
celorlalți elevi;
Școala Gimnazială „George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
O5 Elevii vor observa imagini care lectura după set de capacitatea de a
surprind dinozaurii. Voi insista pe imagini imagini; frontal formula
elementele ce intră în alcătuirea prezentare prezentare propoziții simple
O6 corpului și pe mecanismele de Power Point Power și dezvoltate,
apărare specifice animalelor Point; corecte din
gigantice. laptop punct de vedere
gramatical;

capacitatea de a
se exprima în
cuvinte proprii
respectând
adevărul
științific ;
5. Încheierea Voi face aprecieri individuale sau
activităţii colective legate de implicarea conversația gradul de
elevilor în activitatea propusă. implicare și
interesul
manifestat în
activitățile
propuse

S-ar putea să vă placă și